רמת השרון

"לא סוגרים את 'כנפיים של קרמבו'"

תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" מתמודדת עם גזירה שעשויה לצמצם את פעילותה ואף להביא לסגירתה. ברחבי הרשת הופצה עצומה נגד ההחלטה התקציבית

זאב שרגא 12/12/2018
פעילות בסניף הרצליה של "כנפיים של קרמבו" (צילום: פרטי)

תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" הוקמה בשנת 2002 בהוד השרון, על ידי עדי אלטשולר וקלאודיה קובי, אמו של כפיר - החניך הראשון של התנועה, שלמעשה עבורו ועבור חבריו הוקם הסניף הראשון. התנועה נועדה לתת מענה לשלושה צרכים מרכזיים: לתת לילדים ובני נוער עם צרכים מיוחדים, אחר הצהריים של הנאה, חברים וכיף, כדי שיוכלו לפגוש צעירים בני גילם ולחבור אליהם, לתת להורים, בזמן שבו הילדים נמצאים בפעילות, אפשרות לנוח מעט מהטיפול המתמיד והאינטנסיבי בילדיהם, ולחשוף את בני הנוער מהחינוך הכללי לילדים עם צרכים מיוחדים, לאפשר להם להכיר חברים מיוחדים ויחד איתם להוביל שינוי חברתי בתפיסה ואמונה ביכולתם של אנשים עם צרכים מיוחדים להיות כוח מוביל של החברה הישראלית.

הסניף הראשון של התנועה הוקם כאמור בהוד השרון וקלט אליו בעיקר חניכים עם שיתוק מוחין, אך בהמשך הצטרפו חניכים עם מוגבלויות אחרות, מוטוריות, תקשורתיות וקוגניטיביות. הפרויקט נחל הצלחה רבה ובהמשך נפתחו סניפים נוספים בכל רחבי הארץ, אולם בשבועיים האחרונים מתחוללת סערה בקרב הפעילים, נוכח הגזירה שהונחתה על התנועה, העשויה לצמצם את פעילותה ואף להביא לסגירתה.
"בעקבות הפרסומים האחרונים על סכנת הסגירה של התנועה, אנחנו מדגישים כי 'כנפיים של קרמבו' פועלת בכל דרך על מנת להבטיח תקציב יציב, קבוע וארוך טווח מהמדינה, תקציב אשר יבטיח כי 6,500 ילדים ונוער בעלי צרכים מיוחדים, ב-70 סניפים ברחבי הארץ , ימשיכו להשתתף בפעילות המכילה ומלאת האהבה המתקיימת מדי שבוע, תקציב שיאפשר גם את ההצטרפות לתנועה של יותר מ- 3000 ילדים נוספים עם צרכים מיוחדים שנאלצים להמתין ברשימות ההמתנה - חלקם ממתינים כבר יותר משנתיים! ואין להם שום פתרון אחר", הודיעו בהנהלת התנועה, "כידוע לכם, 'כנפיים של קרמבו' היא תנועת נוער יוצאת דופן, שהוכרה על ידי האו"ם כיועץ מיוחד לנושא השילוב של ילדים ובני הנוער עם צרכים מיוחדים. הנהלת התנועה והוועד המנהל עושים ככל יכולתם שגם מדינת ישראל תתמוך ותכיר ביחוד של התנועה ובתרומתה לאלפי המשפחות המכילות ילדים עם צרכים מיוחדים ותבטיח את התקציב הנדרש לקיום וצמיחת התנועה כדי להפיץ את רוח קרמבו - רוח השילוב, וההכלה בכל הארץ ובעולם".

 חותמים על עצומה           

 ברחבי הרשת הופצה עצומה נגד ההחלטה התקציבית, המתקרבת אל יעדה במספר החתימות שנדרשו-  150,000 חתימות. "עד היום העמותה נתמכת בשלושה מיליון שקלים בפטור ממכרז כספק יחיד במסגרת מיזם משותף המחייב את אישורו של החשב הכללי", נכתב בעצומה שכותרתה "לא סוגרים את 'כנפיים של קרמבו'", "לאחרונה החליטה המדינה להפסיק לתת ל'כנפיים של קרמבו' את התקציב שמשמעותי לתנועה. גורם בכיר במשרד הרווחה, פנה לחשב הכללי בבקשה להמשיך במתכונת זו שנה נוספת, אולם החשב והייעוץ המשפטי במשרד האוצר דורשים פרסום מבחן תמיכה או מכרז - הליך מסורבל שיכול לצמצם בצורה משמעותית את תמיכת המדינה בעמותה עד לביטולו הסופי, ובכך לפגוע באיכות הטיפול בילדים עם מוגבלויות ולכן אסור לנו לאפשר את סגירתו לצמיתות. לאחר הגעה לכמות החתימות הרצויה נשלח את העצומה למי שצריך",.

 

 בשבוע שעבר הופצו ידיעות לפיהן לכאורה הושג הסכם שלא יפגע בתקצוב העמותה, אולם ב"כנפיים של קרמבו" הבהירו כי לא כך הדבר: "בימים האחרונים מופצות ידיעות שאינן נכונות לפיהן הגיעו משרדי הממשלה לפתרון אשר יאפשר את המשך פעילות התנועה. לצערנו, למרות הרצון הטוב שהציגו משרדי האוצר, הרווחה והחינוך בפגישה אשר התקיימה, טרם נמצא פתרון אמיתי, יציב וארוך טווח ואין בכוונתנו להסכים לפלסטר זמני שייתן פתרון למספר חודשים בלבד. אנו נחושים להבטיח כי התנועה תוכל לתת מענה לילדים עם צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם בכל רחבי הארץ, לרבות אלפי צעירים ועשרות רשויות מקומיות אשר נמצאים ברשימות ההמתנה ואין ביכולתנו לשרת אותם".

 לחתימה על העצומה: https://goo.gl/CMem3m

 

  zeevshraga1978@gmail.com

 

עוד ברמת השרון
מיכאל פרוסמושקין 10/12/2019
מיכאל פרוסמושקין 11/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 18/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 14/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מעצבים עתיד
חברת מטרופוליס יוצאת במבצע על דירות 4 חדרים
"אנחנו מתקרבים לזינוק במחירי הדיור"
בשורה להורי ילדי הגנים בעיר:
תחת הנהלות חדשות
פת מציעה הנחה לשוכרים שטחי ענק
פ"ת מציעה הנחה לשוכרים שטחי ענק
המועצה הירוקה
המועצה הירוקה
האדריכלית טלי שרמן
אדריכלית עיר חדשה ברעננה