רמת השרון

נמשכת סאגת חורשת העמל

ועדת הערר המחוזית דחתה את התנגדות ראש העירייה על החלטת הוועדה המקומית בנושא בניית בית הספר בחורשת העמל. ההתנגדות נדחתה בשל תכנון קומת אולם הספורט. ראש העירייה: נפעל לפי ההחלטה

שרון יונתן 20/12/2018
חורשת העמל. העירייה תגיש בקשה מעודכנת להיתר (צילום: אלן שיבר)

ועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז ת"א דחתה השבוע את הערר שהגיש אבי גרובר, ראש העירייה, נגד החלטת הוועדה המקומית ותושבים שעתרו בעניין בניית בית הספר על שטח חורשת העמל ברחוב העבודה.                                    

הערר הוגש על ידי גרובר לאחר שהוועדה המקומית סירבה לבקשת ההיתר להקמת בית ספר יסודי עם 18 כיתות בשני מבנים חדשים בני 3 קומות והקמת אולם ספורט בקומת הקרקע תוך כדי הריסת מבנה גן ילדים הקיים במקום, ברחוב העבודה 15. מהנדסת העירייה המליצה לאשר את הבקשה להיתר בתנאי מילוי גיליון דרישות, אך הוועדה המקומית דנה בבקשה והחליטה לדחות את המלצת מהנדסת הוועדה ולסרב לבקשה להיתר ברוב של שבעה נגד חמישה חברי ועדה מבלי לנמק את ההחלטה ולכן ערר גרובר לוועדת הערר, ביחד עם חברות המועצה לשעבר רותי גרונסקי ונורית אבנר, מתוקף תפקידם כחברי הוועדה המקומית. הדיון בוועדת הערר התקיים באמצע חודש יוני, והשבוע, כחצי שנה לאחר הדיון, התקבלה כאמור ההחלטה לדחות את הערר שהגיש גרובר.                          

גרובר טען בדיון כי החלטת הוועדה המקומית נעדרת נימוק כלשהו ולכן היא לקויה. לטענתו, הבקשה להיתר תואמת לתוכנית, זכתה להמלצת מהנדסת הוועדה המקומית, ותואמת לפרוגרמה לצרכי ציבור שאושרה על ידי הוועדה המקומית ומאושרת על ידי משרד החינוך.                                       

הוועדה המקומית ביקשה לדחות את הערר וטענה כי החלטתה לסרב לבקשה התבססה על רצונה לבחון חלופות לפני הגשת בקשה לבניית מוסד ציבורי. עוד טענה הוועדה כי הבקשה להיתר הוגשה בניגוד להחלטת מליאת מועצת העיר שהחליטה כבר במרס 2017 למנות ועדה מיוחדת שתבחן חלופות למיקום בית הספר, שאין מחלוקת על הצורך הקמתו.

עו"ד תמר עיני ורדון, יו"ר ועדת הערר,  ועו"ד עדי וולקוב, מזכירת ועדת הערר, קיבלו את ההחלטה לדחות את הערר פה אחד אבל לפני כן ציינו כי הן דוחות את הטענה שהעלו התושבים בדבר חריגה באחוזי בנייה. כמו כן, דחתה ועדת הערר את טענת התושבים לפיה לא ניתן להקים את בית הספר בהתאם לבקשה להיתר מאחר שחלק מחצר בית הספר ממוקמת בשטח המיועד לשצ"פ.                            

 סיבת הדחייה: תכנון קומת אולם הספורט

 השתיים הסבירו מדוע דחו את הערר: "מצאנו כי קיימת אי התאמה של הבקשה להיתר התוכנית בכל הנוגע לקומת המרתף המוצעת. בבקשה להיתר נשוא הערר גובה קומת המרתף גבוה מהגבהים הקבועים בתוכנית והבקשה אינה עומדת בתנאים הקבועים בהוראות אלה. בנוסף, השימוש המותר במרתפים יהיה שטחי שירות בלבד כולל אחסנה ואילו בבקשת ראש העירייה מתוכנן לקום בשטח המרתף אולם ספורט. לא ניתן לראות בקומת אולם הספורט משום מרתף". הוועדה לא קיבלו את עמדת ראש העירייה כי קומת אולם הספורט אינה קומת מרתף ויש לראות בה חלק מקומת הקרקע.                                                                               

בהחלטת הוועדה נכתב: "בנסיבות אלה, לא ניתן היה לאשר את הבקשה להיתר כפי שהגשה, בשל תכנון קומת אולם הספורט ומטעם זה בלבד אנו דוחות את הערר".                                                                                         

בנושא מצוקת החניה, אחת הסיבות להתנגדות התושבים באזור להקמת בית הספר במיקום שהוצע, קבעה הוועדה כי: "מעיון בצילום אוויר עדכני עולה כי ברחוב העבודה והעומר כל החניות הציבוריות בצד המערבי של רחוב העבודה ובצד הצפוני של רחוב העומר הן חניות אנכיות למדרכה. פתרון החניה המוצע סותר על פניו את המציאות הזו ותוכנית הבקשה להיתר חסרה התייחסות לנושא".                                  

הוועדה כתבה עוד כי: "בנסיבות העניין לא ראינו לנכון להתערב בשאלת בחינת חלופות לתכון בית הספר, אך נדמה כי ראוי שמבחינת החלופות תבוא לסיומה וניתן יהיה לתת מענה לצורך של כיתות לימוד נוספות ברמת השרון, עליו לא הייתה מחלוקת בין הצדדים".

 ראש העירייה: נגיש בקשה מעודכנת להיתר

 אבי גרובר, ראש העירייה, מסר בתגובה: "את החלטת ועדת הערר המחוזית בעניין בית הספר החדש ברובע הדר קיבלנו ברגשות מעורבים. מצד אחד, הוועדה העירה לגבי גובה קומת הקרקע בבית הספר המתוכנן ברובע הדר, ומנימוק טכני זה דחתה את הערר שהגשתי. מצד שני, וזה הדבר החשוב מבחינתנו, הוועדה אימצה את עקרונות התכנון של בית הספר ודחתה אחת לאחת את כל שאר טענות המתנגדים. כמעט מיותר לציין, כי אנחנו מקבלים את ההחלטה ונפעל על פיה.

"כמו שאמרתי במהלך הבחירות, ולאורך כל הדרך– בית הספר המתוכנן, במיקום שנבחר, יענה באופן הטוב ביותר על הצרכים המתפתחים של ההורים, של התלמידים, ושל החינוך ברובע הדר.

"לכן, ועל-מנת למנוע עיכוב מיותר, שיבוא בעיקר על חשבון הילדים, בכוונתי ליישם מייד את החלטת ועדת הערר, ולהגיש בקשה מעודכנת להיתר. אני מתכוון להמשיך ללוות מקרוב את המשך התהליך במקום, על-מנת שההורים והתלמידים יקבלו את התנאים הטובים ביותר לחינוך הילדים".

 ו"ד תום סטרוגו, המייצג את המתנגדים, תושבי השכונה, אמר: "ועדת הערר קיבלה את התנגדותנו, וקבעה כי הבקשה להיתר אינה תואמת לתב"ע. בכך התקבלה עמדתנו כי המלצת מהנדסת הוועדה המקומית לאשר את התוכנית, אינה נכונה, וכי אין לאשר את ההיתר. יובהר כי תושבי השכונה כלל לא היו צד להליכי הערר שהוגש על ידי מר גרובר ראש העירייה וחברי ועדה מקומית נוספים. אנו הגשנו בקשה ייחודית לצרף את תושבי השכונה להליכי הערר. ועדת הערר קיבלה את הבקשה ואישרה את הצירוף. ואכן, בסופו של יום ועדת הערר, קיבלה את התנגדות התושבים ודחתה את הבקשה להיתר. זהו ניצחון נוסף של המתנגדים במאבק לשמירה על חורשת העמל."

 


עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
האם ראש עיריית רעננה לשעבר, איתן גינזבורג, יכהן בכנסת ישראל?
בוטלה הרצאת שר החינוך בבית קינן
בוטלה הרצאת שר החינוך בבית קינן
מאחורי הגלימה
ALL&MORE  חברת גיא ודורון לוי פרויקט
מה המחיר הממוצע של דירה בנווה זמר?
ברוידא , מנסה לעזור בתהליך הוצאת רישיון עסק
כיצד להקל על תהליך הוצאת רישיון לעסקים?
קמחא דפסחא במגדל העמק
מכרו "סליים" כדי לרכוש סלי מזון לחג
קיץ מהסרטים בפארק השחר בהוד השרון
קיץ מהסרטים בפארק השחר בהוד השרון
אוניב' חיפה משיקה קמפוס בשנחאי