רמת השרון

יוצאים למאבק

תושבים בשכונת נווה רסקו שהופתעו, לטענתם, לגלות את קיומה של תוכנית להקמת בניין עם 88 יח"ד, משרדים ושטחי מסחר על שטח "משתלת הדקל" ברחוב הראשונים יוצאים למאבק בתוכנית

שרון יונתן 20/12/2018
השטח עליו מתוכננת הקמת הבניין (צילום: אלן שיבר)

תושבי נווה רסקו יוצאים למאבק נגד תוכנית בנייה להקמת בניין מגורים על השטח בו פועלת "משתלת הדקל" (מדרום לרחוב הראשונים). מדובר בבניין מדורג בן שש קומות מגורים ומשרדים מעל שתי קומות מסחר שיכלול 88 יח"ד.                                                                     

התושבים הופתעו לגלות את התוכנית מיד לאחר הסיבוב הראשון בבחירות וזאת לאחר שבדצמבר 2013 הם סיימו מאבק ארוך והתנגדות לתוכנית שהוגשה על ידי היזם, תושב העיר, לבניית קניון באותו השטח. ההתנגדות הביאה לאישור שינוי יעוד השטח משטח חקלאי לשטח המיועד לפארק ציבורי לרווחת התושבים, כאשר במקום "משתלת הדקל" יבנה מרכז מסחרי, תומך פארק בלבד, שיהווה כניסה לעיר ולפארק.                                                         

התושבים מספרים כי מיד עם היוודע דבר התוכנית החדשה החלו לבדוק את השתלשלות התהליך ומצאו כי משנת 2014 פועל היזם, באישור ותמיכה רחבה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, לשנות את יעוד השטח גם למגורים ומשרדים.                                                                                  

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה את שינוי היעוד כבר בשנת 2014 ומשנת 2016 יושבת התוכנית על שולחנה של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה תל אביב, אשר דחתה את הפקדתה מספר פעמים.                                                           

נציגי התושבים טוענים כי התוכנית החדשה עלתה בפורומים שונים, לרבות בחוגי בית שנערכו לקראת סבב הבחירות השני לראשות העירייה. התשובה היחידה אותה קיבלו התושבים הייתה כי במקום הקניון, רמת השרון צריכה דירות קטנות ליחידים ולזוגות צעירים וכנראה שזה המקום המתאים להן.                                                                               

התושבים התארגנו והוקם דף פייסבוק בשם: "ההתארגנות למניעת בנייה רוויה בדרך ראשונים רמת השרון".                     

 ראשי המאבק אמרו השבוע: "לא מתקבל על הדעת, שהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דחתה מספר פעמים את הפקדתה של התוכנית בטענה כי התוכנית אינה תואמת את תוכנית המתאר המחוזית ומהווה חלף פיצוי כלכלי של העירייה לבעל הקרקע על הפקעות עבר ועדיין הוועדה המקומית של רמת השרון דוחפת יישום התוכנית על חשבון איכות החיים שלנו התושבים. כשבחנו לעומק את התוכנית החדשה מצאנו כי בנוסף להוספת שטחי מגורים ומשרדים, כוללת התוכנית תכנון של חצי מקום חניה לדירה. איפה נשמע כדבר הזה שלדירה יהיה רק חצי מקום חניה.

"התוכנית איננה כוללת שטחי חניה לציבור שיגיע למשרדים ולמסחר, הציבור יחנה במקומות חניה על דרך הראשונים, שישמשו גם לצורכי פריקה וטעינה של המסחר. זה אבסורד, בצומת שגם כך עמוס רוב שעות היום ובמצוקת חניה בה אנו תושבי השכונה חיים מידי יום, דוחפת העירייה להקמת מבנה, שכונה על ידי הועדה המחוזית 'מבנה חומתי'. זו בכייה לדורות. בעל הקרקע, המבקש פיצוי על הפקעות עבר, יכול לקבל פיצוי מהעירייה בדרכים אחרות ולא בדרך של הקמת מבנה חומתי בכניסה לעיר, אנו יודעים בוודאות שיש וניתנו דרכים לפצותו. ואם בדירות קטנות עסקינן, הרי שניתן לתכנן הקמתן באזורי מגורים מתוכננים אחרים בעיר. הועדה המחוזית הציעה פרויקטים אלה כמו ברצועת הנופש ואזורים אחרים".                          

נציגי התושבים מוסיפים כי, "לא ברורה לנו התייחסותה של הוועדה המקומית רמת השרון, ועדה שאמורה לשמור על האינטרסים שלנו תושבי העיר, שעשתה זאת יפה במספר מקרים בשנים האחרונות, כמו בתוכנית הבנייה במתחם 'שתיל'. וכאן, מקרה הפוך, הוועדה המחוזית דוחה בקשה לבנייה של יחידות דיור ומשרדים בעוד הוועדה המקומית דוחפת בחוזקה לאשרן".

 אסיפת חירום

ביום חמישי שעבר קיימו ראשי המאבק אסיפת חירום אליה הגיעו מעל מאה תושבים מרחבי רמת השרון. רובם הופתעו ממהות התוכנית, זאת לאחר ההתנגדות לקניון ואישור התוכנית הקיימת היום לבניית מסחר תומך פארק. באסיפה התקבלו החלטות אופרטיביות כמו הסמכת ועד הפעולה לייצג את התושבים ולהתקשר עם עורך דין להגשת ההתנגדות.

כאמור, על אישורה של התוכנית להפקדה ולהתנגדויות שמעו התושבים לראשונה יומיים אחרי סיבוב הבחירות הראשון. נציגי התושבים מספרים: "מיד התגבשה קבוצה של תושבים מאזור נווה רסקו והקמנו ועד תושבים להתארגנות להגשת התנגדות לתוכנית, התייעצנו עם ראשי ועדים אחרים בעיר ועם אנשי מקצוע הגרים בשכונה ואשר הצטרפו לוועד הפעולה. הקמנו קבוצה בפייסבוק בה עדכנו את פרטי התכנית, כפי שהיא מפורסמת באתר מנהל התכנון ברשת".                                                                            

התושבים מביעים אכזבה מראש העירייה: "שמענו כי ראש העירייה הצהיר במהלך הבחירות כי יבטל את התוכנית לבניית עשרות אלפי יחידות דיור בחלקה המערבי של העיר, ובמקומן יבנה פארק או שטח ציבורי גדול, אך את 88 היחידות בצומת העמוס בעיר הוא אינו מתכוון לבטל? איפה ההיגיון? מידי יום אנו עומדים בפקקים, היציאה בבוקר מצדה המזרחי של העיר בכלל ומשכונת נווה רסקו לוקחת כשעה בקירוב, התוכנית תעמיס על הפקקים ועל מצוקת החניה באזור. להבנתנו, החזון של ראש העיר הינו השקעה בהתחדשות עירונית, בעיקר במרכז העיר, ולא בבנייה חדשה. אנו יודעים כי תוכניות להתחדשות עירונית מתעכבות בשל תוספת לעומסי התנועה בעיר בכלל ובצומת ראשונים סוקולוב בפרט.

"הפתרון של פתיחת מחלף במזרחה של העיר נמצא על השולחן אך בקריאה של סקרי תנועה, שהוגשו בשנים האחרונות, אנו יודעים בוודאות כי המחלף לא יפחית מעומסי התנועה בצומת ראשונים סוקולוב. בהסתכלות עתידית, בהינתן שיוקם הפארק, אנו מודאגים בקשר עם דרכי הגישה אליו, מקומות החניה שיוקצו לו, שהרי הם נחסמו על ידי התוכנית, מה שיצריך הקצאת מקומות חניה בליבה של שכונת נווה רסקו, הסובלת גם כך ממצוקת חניה גדולה".

מעיריית רמת השרון נמסר בתגובה: מדובר בתוכנית שמקודמת על ידי הבעלים הפרטיים של הקרקע. התוכנית אושרה להפקדה לאחרונה על ידי הוועדה המחוזית וכעת גם הציבור יכול להגיש התנגדויות. עמדת הוועדה המקומית הייתה שבמקום זה עדיף מגורים על פני ייעוד מסחרי. התוכנית במתכונתה הנוכחי תכלול דירות קטנות ודירות להשכרה.העירייה תפעל לוודא שלא יגרמו הפרעות לתנועה בצומת.

 


עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
מנקים את מודיעין לחגים
5 טיפים לשינה בריאה
מיכל מצוב
אירועי השבוע באושילנד
נעדר מכפר סבא
נעדר מכפר סבא
חדר הביטחון בגן כבר לא ישמש כמחסן
תאונת דרכים בין שלושה כלי רכב בכביש 444
תאונת דרכים בין שלושה כלי רכב בכביש 444
פצועה קל עד בינוני בתאונה בהוד השרון
בחירות בכפ"ס: הוגשה תלונה במשטרה