רמת השרון

מדברים סב(ת)אות על המורכבות והגיוון

פנים רבות לסבתאות ויש בה מכלול של מרכיבים המשפיעים על מערכות היחסים בין הסבים והנכדים ועל התפישות השונות של מושג המשפחה הרב דורית.

כתב לוקאל 24/12/2018
iclipart

אין מודל אחד למקום הסבים במשפחה ולתפקידם בה. הרצונות של הסבים והצרכים של הנכדים והוריהם לא תמיד עולים בקנה אחד.  המודל של "סבא אליעזר" ו"סבתא סורגת" מתקיים לצד סב(ת)אות מסוג אחר. יש סבים וסבתות שעדיין עובדים במשרות תובעניות, ולעומתם יש כאלה שפנויים יותר ורוצים  לעזור בטיפול בנכדים. יש סבים שגרים בקרבת הנכדים ויש כאלה שהם מעבר לים. משתנים כמו גיל ומצב בריאותי ותפקודי של כל אחד מחברי המשפחה, משפיעים גם הם על מערכות היחסים .

אבל, האם סבא וסבתא זה רק עניין של סטטוס? מיקום במשפחה?

האם נלווה לכך תפקיד? אם כן, מהו התפקיד ומהם גבולותיו?

מהם הציפיות של הילדים מהסבים ומה הציפיות של הסבים מילדיהם ומנכדיהם?

ואת  כל אלה, העידן העכשווי, מאתגר עוד יותר.

מחקרים בנושא סבתאות בארץ  מתייחסים למגוון רחב של סבים וסבתות, אך, מכולם משתמע שתפקידם לעזור לילדיהם בגידול הנכדים ומשאינם עושים זאת, מורמת גבה  ואף מתעוררים רגשות  כעס ואכזבה הנשענות על  ציפיות שמגיעות מעולם ערכי המשפחה  המסורתית.

ב- 7 בינואר בשעה 18.00 תתקיים בבית יד לבנים הרצאה של ורדה לבקוביץ', שהינה פסיכולוגית קלינית. בהרצאה תתייחס לבקוביץ' להיבטים השונים, ולצרכים הנגזרים מהם כמו: איך מכוננים מערכת המבוססת על יחסים טובים ותקשורת כנה היודעת גם להציב גבולות, במידת הצורך? איך אפשר ולשלב בין חופש הבחירה והמימוש העצמי של הסבים ובין "תפקיד" הסבא/סבתא?  ובאופן כללי , מהן הדרכים בהן נגיע למערכת יחסים נעימה ומספקת שתסב קורת רוח לשני הצדדים?

גבי דותן, אדווה רביב, יפית מולעים וענת ליס, גמלאיות, בוגרות קורס יזמות חברתית של "גימלאים למען גימלאים" בחרו ליזום בתחום הקרוב לליבן וללב קבוצת הגיל אליה משתייכים. מדובר בנושא מורכב ומגוון , לעתים יותר משאנו מיחסים לו, בתחילה,  וזאת בשל ההשלכה של הסטטוס סבא/סבתא, על מערכות היחסים במשפחה.

לאחר הרצאת הפתיחה המתאימה לכל הסבים והסבתות תיפתחנה סדנאות  שעוסקות  באתגרים ייחודיים כגון: אתגרים של סב(ת)אות עם נכדים בעלי צרכים מיוחדים ואתגר הסב(ת)אות לנכדים המתגוררים בחו"ל. בהתאם לצרכים שיועלו תיפתחנה סדנאות נוספות.

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
המכינה הקדם צבאית אופק בשיתוף פעולה עם קקל
שיתוף פעולה בין קק"ל לבין המכינות הקדם צבאיות אופק
שר התחבורה הגיע לרעננה
קולקציית אביב קיץ 2019 לילדים וילדות של KIDS NAUTICA
הקיץ הזה תתלבשו בסטייל
מירוץ הלילה של חיפה
העירייה גררה ופינתה 170 גרוטאות כלי רכב לגריטה
פרסום ראשון: "הרשימה שלנו", בראשות עו"ד עדי לוי סקופ, מצטרפת לרפי סער
"ליעל את השירות"
חשד: הוציאה במרמה מקשיש אלפי שקלים