רמת השרון

מדברים סב(ת)אות על המורכבות והגיוון

פנים רבות לסבתאות ויש בה מכלול של מרכיבים המשפיעים על מערכות היחסים בין הסבים והנכדים ועל התפישות השונות של מושג המשפחה הרב דורית.

כתב לוקאל 24/12/2018
iclipart

אין מודל אחד למקום הסבים במשפחה ולתפקידם בה. הרצונות של הסבים והצרכים של הנכדים והוריהם לא תמיד עולים בקנה אחד.  המודל של "סבא אליעזר" ו"סבתא סורגת" מתקיים לצד סב(ת)אות מסוג אחר. יש סבים וסבתות שעדיין עובדים במשרות תובעניות, ולעומתם יש כאלה שפנויים יותר ורוצים  לעזור בטיפול בנכדים. יש סבים שגרים בקרבת הנכדים ויש כאלה שהם מעבר לים. משתנים כמו גיל ומצב בריאותי ותפקודי של כל אחד מחברי המשפחה, משפיעים גם הם על מערכות היחסים .

אבל, האם סבא וסבתא זה רק עניין של סטטוס? מיקום במשפחה?

האם נלווה לכך תפקיד? אם כן, מהו התפקיד ומהם גבולותיו?

מהם הציפיות של הילדים מהסבים ומה הציפיות של הסבים מילדיהם ומנכדיהם?

ואת  כל אלה, העידן העכשווי, מאתגר עוד יותר.

מחקרים בנושא סבתאות בארץ  מתייחסים למגוון רחב של סבים וסבתות, אך, מכולם משתמע שתפקידם לעזור לילדיהם בגידול הנכדים ומשאינם עושים זאת, מורמת גבה  ואף מתעוררים רגשות  כעס ואכזבה הנשענות על  ציפיות שמגיעות מעולם ערכי המשפחה  המסורתית.

ב- 7 בינואר בשעה 18.00 תתקיים בבית יד לבנים הרצאה של ורדה לבקוביץ', שהינה פסיכולוגית קלינית. בהרצאה תתייחס לבקוביץ' להיבטים השונים, ולצרכים הנגזרים מהם כמו: איך מכוננים מערכת המבוססת על יחסים טובים ותקשורת כנה היודעת גם להציב גבולות, במידת הצורך? איך אפשר ולשלב בין חופש הבחירה והמימוש העצמי של הסבים ובין "תפקיד" הסבא/סבתא?  ובאופן כללי , מהן הדרכים בהן נגיע למערכת יחסים נעימה ומספקת שתסב קורת רוח לשני הצדדים?

גבי דותן, אדווה רביב, יפית מולעים וענת ליס, גמלאיות, בוגרות קורס יזמות חברתית של "גימלאים למען גימלאים" בחרו ליזום בתחום הקרוב לליבן וללב קבוצת הגיל אליה משתייכים. מדובר בנושא מורכב ומגוון , לעתים יותר משאנו מיחסים לו, בתחילה,  וזאת בשל ההשלכה של הסטטוס סבא/סבתא, על מערכות היחסים במשפחה.

לאחר הרצאת הפתיחה המתאימה לכל הסבים והסבתות תיפתחנה סדנאות  שעוסקות  באתגרים ייחודיים כגון: אתגרים של סב(ת)אות עם נכדים בעלי צרכים מיוחדים ואתגר הסב(ת)אות לנכדים המתגוררים בחו"ל. בהתאם לצרכים שיועלו תיפתחנה סדנאות נוספות.

 

עוד ברמת השרון
יריב עם הקהל שהגיע לראות את הסרט המרגש
שרון יונתן 02/05/2019
גנץ בכפר הירוק
בילי בסרגליק 08/04/2019
עמית סבן (שני משמאל) וחברי הכנסת הצעירה באירוע הפתיחה
שרון יונתן 20/03/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
סוף לתורים בעיריית י-ם
סוף לתורים בעיריית י-ם
מרוץ רונן ה-20 נערך בעכו
מרוץ רונן ה-20 נערך בעכו
ראיה מרכזית הושארה אצל חשוד, ביהמ"ש הורה לשחררו
רכבים מיני משפחתיים
היתרונות ברכבים מיני משפחתיים למשפחות עם 2 ילדים
מחיר למשתכן בנצרת , צילום אילוסטרציה
175 יח"ד שווקו בהצלחה במכרז מחיר למשתכן
נפתח המרכז לגיל הרך
מה עם הרבע האחרון?
כפר סבא בחרה: רפי סער