רמת השרון

מדברים סב(ת)אות על המורכבות והגיוון

פנים רבות לסבתאות ויש בה מכלול של מרכיבים המשפיעים על מערכות היחסים בין הסבים והנכדים ועל התפישות השונות של מושג המשפחה הרב דורית.

כתב לוקאל 24/12/2018
iclipart

אין מודל אחד למקום הסבים במשפחה ולתפקידם בה. הרצונות של הסבים והצרכים של הנכדים והוריהם לא תמיד עולים בקנה אחד.  המודל של "סבא אליעזר" ו"סבתא סורגת" מתקיים לצד סב(ת)אות מסוג אחר. יש סבים וסבתות שעדיין עובדים במשרות תובעניות, ולעומתם יש כאלה שפנויים יותר ורוצים  לעזור בטיפול בנכדים. יש סבים שגרים בקרבת הנכדים ויש כאלה שהם מעבר לים. משתנים כמו גיל ומצב בריאותי ותפקודי של כל אחד מחברי המשפחה, משפיעים גם הם על מערכות היחסים .

אבל, האם סבא וסבתא זה רק עניין של סטטוס? מיקום במשפחה?

האם נלווה לכך תפקיד? אם כן, מהו התפקיד ומהם גבולותיו?

מהם הציפיות של הילדים מהסבים ומה הציפיות של הסבים מילדיהם ומנכדיהם?

ואת  כל אלה, העידן העכשווי, מאתגר עוד יותר.

מחקרים בנושא סבתאות בארץ  מתייחסים למגוון רחב של סבים וסבתות, אך, מכולם משתמע שתפקידם לעזור לילדיהם בגידול הנכדים ומשאינם עושים זאת, מורמת גבה  ואף מתעוררים רגשות  כעס ואכזבה הנשענות על  ציפיות שמגיעות מעולם ערכי המשפחה  המסורתית.

ב- 7 בינואר בשעה 18.00 תתקיים בבית יד לבנים הרצאה של ורדה לבקוביץ', שהינה פסיכולוגית קלינית. בהרצאה תתייחס לבקוביץ' להיבטים השונים, ולצרכים הנגזרים מהם כמו: איך מכוננים מערכת המבוססת על יחסים טובים ותקשורת כנה היודעת גם להציב גבולות, במידת הצורך? איך אפשר ולשלב בין חופש הבחירה והמימוש העצמי של הסבים ובין "תפקיד" הסבא/סבתא?  ובאופן כללי , מהן הדרכים בהן נגיע למערכת יחסים נעימה ומספקת שתסב קורת רוח לשני הצדדים?

גבי דותן, אדווה רביב, יפית מולעים וענת ליס, גמלאיות, בוגרות קורס יזמות חברתית של "גימלאים למען גימלאים" בחרו ליזום בתחום הקרוב לליבן וללב קבוצת הגיל אליה משתייכים. מדובר בנושא מורכב ומגוון , לעתים יותר משאנו מיחסים לו, בתחילה,  וזאת בשל ההשלכה של הסטטוס סבא/סבתא, על מערכות היחסים במשפחה.

לאחר הרצאת הפתיחה המתאימה לכל הסבים והסבתות תיפתחנה סדנאות  שעוסקות  באתגרים ייחודיים כגון: אתגרים של סב(ת)אות עם נכדים בעלי צרכים מיוחדים ואתגר הסב(ת)אות לנכדים המתגוררים בחו"ל. בהתאם לצרכים שיועלו תיפתחנה סדנאות נוספות.

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
למה לה פוליטיקה עכשיו?
למה לה פוליטיקה עכשיו?
גיזום עצים ברעננה , צילום אילוסטרציה
מבצע גיזום עצים ברעננה
באזור המסוכן
רפי סער על המשמעות של להיות ראש עיר בכפר סבא
רפי סער על המשמעות של להיות ראש עיר בכפר סבא
יריד 'עוטף בכיף'
 מקום 3 בתחרות הארצית
בית הספר פרחי המדע זכה במקום השלישי בתחרות חקר החלל הארצית
ראש העיר משה פדלון עם אנשי החינוך המצטיינים
הרצליה מצדיעה לאנשי החינוך
חידוש עור פנייך הוא עניין מקצועי.
חידוש עור פנייך הוא עניין מקצועי.