רמת השרון

מינהל גיל הזהב בעירייה מגבש קבוצה מיוחדת שנותנת תמיכה קהילתית לסבים/סבתות, לנכדים/נכדות עם צרכים מיוחדים

לידת נכד עם צרכים מיוחדים עלולה לשנות ציפיות, לנפץ תקוות וחלומות ולהפוך את הסבאות למשהו אחר. הסבתות והסבים מוצאים עצמם בסיטואציה קשה ולא מוכרת, ופעמים רבות נותרים אפופים בחוסר ידע וחוסר וודאות, ומאבדים את היכולת האינטואיטיבית- הספונטנית והיכולת לסמוך על האינסטינקטים, שליוו אותם עד כה בגידול ילדיהם ונכדיהם האחרים

כתב לוקאל 30/01/2019

 חדש ברמת-השרון: מינהל גיל הזהב בעירייה, מגבש קבוצה מיוחדת, שנותנת כלים ותמיכה קהילתית לסבים/סבתות לנכדים/נכדות עם צרכים מיוחדים. כל הורה חושש שיולד לו תינוק לא מושלם. החשש והאכזבה מהולדת תינוק עם צרכים מיוחדים מלווים גם את הסבים/סבתות, שכואבים כאב משולש: את כאבם האישי, את כאב ילדם הבוגר ואת הכאב של נכדם.

לידת נכד עם צרכים מיוחדים עלולה לשנות ציפיות, לנפץ תקוות וחלומות ולהפוך את הסבאות למשהו אחר. הסבתות והסבים מוצאים עצמם בסיטואציה קשה ולא מוכרת, ופעמים רבות נותרים אפופים בחוסר ידע וחוסר וודאות, ומאבדים את היכולת האינטואיטיבית- הספונטנית והיכולת לסמוך על האינסטינקטים, שליוו אותם עד כה בגידול ילדיהם ונכדיהם האחרים. 

מבדיקה של מינהל גיל הזהב בעיריית רמת-השרון עולה, כי אותם סבתות וסבים לא זוכים לקבל הכלה ותמיכה, בכדי לעמוד במשימתם המיוחדת, באופן שייטיב עימם ועם משפחתם. מחקרים מראים, כי מרבית הסבים והסבתות שהשלימו עם הולדת נכד/ה עם צרכים מיוחדים, הסתגלו לנסיבות החדשות והפגינו תחושת אחריות לסייע ורצון להיות מעורבים. הקבוצה החדשה שמוקמת, תונחה ע"י אנשי מקצוע המתמחים בטיפול במשפחות במנעד רחב של בעיות- עיכוב התפתחותי, ילדים על רצף האוטיסטי וילדים עם הפרעות קשב וריכוז קשות.

הרעיון נולד במפגש של נציגי מינהל גיל הזהב עם קבוצת גמלאיות יזמיות, שבונות סטארט- אפים חברתיים. הצוותים  זיהו את הצורך האמיתי, ’הרימו את הכפפה’ וגיבשו תוכנית ייחודית עבור קבוצת הסבים והסבתות המתמודדים עם נכדים בעלי צרכים מיוחדים, שחווים קשיים מרובים לצד המחסור במענים מקצועיים.

סבא וסבתא לנכד בעל צרכים מיוחדים מרמת-השרון, י' ו- ל', מסבירים: "ציפינו להולדת הנכד בהתרגשות  עצומה וזאת לאחר שבננו היחיד התחתן מאוחר והוא וכלתנו עברו ניסיונות רבים להרות. 8 חודשים לאחר לידת נכדנו הבכור, נראה היה שיש בעיה. ההתפתחות של התינוק  לא הייתה רגילה. בני וכלתי  החלו להתרוצץ מרופא לרופא ולחפש תשובות ואילו אנחנו שגם היינו מוטרדים, ניסינו לשאול ולהתעניין. אך, לצערנו כל שאלה ששאלנו, נתקלה בבכי מצד כלתי ובתחושה שהשאלות שלנו לא מקדמות לשום מקום ומוטב שנניח להם. נשארנו  עם הכאב  והרגשת חוסר האונים ובעיקר בתחושת החמצה שגם לילדינו איננו יכולים לעזור".

ראש מינהל גיל הזהב בעירייה, לאה אורן, הוסיפה: "הקבוצה נותנת מענה מקצועי לאותם סבתות וסבים, שזקוקים למקום בו אפשר לשתף, לחלוק, לקבל מידע, לשאול שאלות ולהתייעץ עם אנשים החווים התמודדויות דומות והניסיון מלמד, שמפגשים מסוג זה, מהווים גורם מרפא ומחזק. המפגשים הקבוצתיים מאופיינים במתן תמיכה, הכוונה והכלה, בהן ניתן יהיה להעלות דילמות, להתלבט, להתייעץ, לקבל מידע ולשתף בהתמודדויות".

*קבוצת סבים וסבתות לנכדים/נכדות עם צרכים מיוחדים תיפתח ביום ב', 11.2 בשעות 12:30-11:00 בבית יד לבנים ברמת-השרון ותפעל במשך 8 מפגשים.

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
אירוע צפרות ייחודי בפארק דודאים
הפוליטיקה של רעננה
הפוליטיקה של רעננה
לבנת קיזנר , מנכל המכללה העסקית
חשיבות ההכנה מראש לפני תחילת משא ומתן מול ספקים
שפל חדש במערכת הבחירות המקומית
שפל חדש במערכת הבחירות המקומית?
  בוריטו אפוי עם טורטייה
בוריטו אפוי עם טורטייה
להחנות או לא להחנות
שלום קוטלר תומך ברמי גינברג
נווה זמר הולכת לבחירות
"נווה זמר" הולכת לבחירות