רמת השרון

ההורים ברמת השרון מצטרפים למחאה נגד קיום מבחני המיצ"ב

הנהגת ההורים ברמת השרון מצטרפת למחאה נגד קיום מבחני המיצ"ב כפי שעלתה בשבועות האחרונים במקומות שונים בארץ.

שרון יונתן 06/02/2019
התנגדות למבחני המיצ
iclipart

הנהגת ההורים ברמת השרון מצטרפת למחאה נגד קיום מבחני המיצ"ב כפי שעלתה בשבועות האחרונים במקומות שונים בארץ. במכתב שהוציאה ההנהגה להורי תלמידי בתי הספר ביום שני השבוע נכתב: "הנהגת ההורים היישובית ברמת השרון מתנגדת לקיום מבחני המיצ"ב במתכונתם הנוכחית ומצטרפת לעמדתם של "פורום ועדי ההורים היישוביים", "ארגון מנהלות בתי הספר", "מרכז השלטון המקומי", הנהגות ההורים של הערים תל אביב-יפו והרצליה ולדעת שולמית עמיחי, מנכ"ל משרד החינוך לשעבר".

מבחני המיצ"ב (מדד יעילות וצמיחה בית ספרית) הינם מבחנים אחידים של משרד החינוך הנערכים בכיתות ה', ח' במקצועות מתמטיקה, לשון, אנגלית ומדעים. לטענת הנהגת ההורים: "מה שהתחיל כניסיון יפה למדוד ולהעריך את ילדי ישראל, הפך ל"מבחן רייטינג" המכניס את צוות המנהלים והמורים למכבש לחצים ודילמות ערכיות סביב הצורך להפגין יכולת ותוצאות. פרסום התוצאות ברבים תורם ליצירת לחץ בלתי סביר על מוסדות להפגין תוצאות גבוהות, ומביא לא אחת למיקוד ללא פשרות בתוצאה במקום בדרך, זניחת תלמידים חלשים המורידים את הממוצע ב"דרך למפגן העוצמה. מבחן המיצ"ב הפך מכלי מדידה פדגוגי לכלי ניגוח פוליטי וכלכלי שכן תוצאותיו מתפרסמות, באופן השוואתי, באתר מדל"ן - על פיו מחליטים אנשים בישראל היכן לרכוש בתים. כאשר שכבת גיל שלמה מקדישה את חלקה הארי של שנת לימודים לפתרון מבחנים על פני למידה משמעותית, התלמידים הופכים בורג ב"מפעל" מיצ"בים שתורם אך איננו נתרם".

בהנהגת ההורים גורסים עוד כי המבחנים נערכים ללא קבלת משוב אישי ולא על בסיס אישי. הילדים והמורים לא זוכים לקבלם בחזרה, ללמוד מהם, ילדים בעלי לקויות למידה מאובחנות ומוכרות אינם מקבלים את ההקלות המגיעות להם (הפרעות קשב, דיסלקטים, דיסגראפים וכו'). "המסקנה המתבקשת היא שמשרד החינוך חייב לאמץ שיטת מדידה והערכה חלופית, שבה הלמידה נמדדת באופן שוטף ולא בנקודת זמן לקראתה נעשים מאמצים מלאכותיים", נכתב בפניה להורים ובסיומה ממליצה הנהגת ההורים מהורי התלמידים לשקול את האפשרות להודיע לבית הספר שילדיהם מתבקש שלא להיבחן בבחינות המיצ"ב השנה.

תגובת אבי קצובר (דובר מחוז תל אביב במשרד החינוך):

בהתאם להצהרתו הציבורית, משרד החינוך בוחן את   האפשרות המשפטית למנוע את פרסום הציונים הבית ספריים, שהוביל לטבלאות ליגה לא רצויות בין בתי הספר. המשרד רוצה שהבחינה תישאר כמדד אמין ורלוונטי.

המשרד מגבה את המנהלים ואת המורים במדינת ישראל, שהם  ההון האנושי של מערכת החינוך ומצעידים אותה קדימה. לצד זאת, יש הכרח במדידה על מנת לעקוב אחר השגת היעדים במערכת שבה לומדים מעל שני מיליון תלמידים.  רצון המשרד, כמו הסתדרות המורים, הוא להביא לפתרון הסוגיה של פרסום הציונים הבית ספריים, תוך הסתכלות על צרכי התלמידים וצוותי החינוך כאחד. 


 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
תקיפה לאור יום בכפר סבא
עו"ד רשלנות רפואית – איך זה עובד?
גן תמר
תלונה על חולדות בגן ילדים
אישה נהרגה בתאונה באשדוד
בדרך לבית הספר
מתחם מגורים בצפון החדש של רעננה
פרץ בוני הנגב החלה לבנות מתחם מגורים בצפון החדש של רעננה
מרוץ רהט השנתי
דור העתיד של האצנים בנגב
נשיא צ'אד ביקר ב"סורוקה"