רמת השרון

מה יעלה בגורלם של עצי האקליפטוס בשכונת מורשה?

תושבים בשכונת מורשה טוענים כי שלושה עצי אקליפטוס גדולים, הנמצאים בשטח תכנית הפינוי בינוי במתחם אילת ושיועדו לשימור, עומדים להיכרת.

שרון יונתן 06/02/2019
מה יעלה בגורלם של עצי האקליפטוס
צילום: שרון יונתן

תושבים בשכונת מורשה טוענים כי שלושה עצי אקליפטוס גדולים, הנמצאים בשטח תכנית הפינוי בינוי במתחם אילת ושיועדו לשימור, עומדים להיכרת וזאת בניגוד להבטחות שקיבלו בעבר מחברת אאורה, הבונה את הפרויקט, העירייה ואדריכל התכנית. מדובר בתכנית לבניית 6 מגדלי דירות בני 20 קומות, כאשר בשלב הראשון החלה בנייתם של 2 מגדלי דירות בשטח שנקרא "חורשת מורשה" ובמרכזו שלושת העצים המדוברים.                                  

נציגי הועד להצלת חורשת מורשה ציינו השבוע כי במהלך ההתנגדות הציבורית הרחבה שהתעוררה לנוכח הכוונות להשמדת הפארק, טענו חברת אאורה ואדריכל התוכנית כי התוכנית תפעל לפחות לשימור שלושה מעצי האקליפטוס העתיקים והעצומים שמצבם מעולה. כך לדוגמה, בכנס התחדשות עירונית בשנת 2016 הועברה מצגת לתושבי השכונה בידי נציגי אאורה ואדריכל התוכנית ונאמר בה כי שלושת האקליפטוסים הגדולים במגרש 51 המיועדים למגורים ישומרו: "תכנון הבינוי במגרש הינו כך שיאפשר שימור 3 של העצים בהליך מורכב, יקר וחדשני. כל תהליך השימור מלווה ע"י אגרונום מומחה מטעם החברה היזמית". בישיבת הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה מחוז תל אביב מיולי 2016 הצדיק אדריכל התוכנית את הרס הפארק בפני ראשי הוועדה בכך שמאמצים רבים מוקדשים לשימור כמה מהעצים העתיקים. לדבריו: "אני רוצה להגיד משהו לגבי העצים. עבודה הכי קשה והכי משמעותית שעשינו הייתה לשימור האקליפטוסים האלה. אנחנו באנו לעשות טוב ולא לחרב אנו ביקשנו לשנות את התוכנית המקורית. הגענו למצב שרק שלושת האקליפטוסים. הם נמצאים במרכז הפרויקט בין שני הבניינים עשינו תכנית של מהלך שיעלה מיליוני שקלים איך לאפשר בתוך החניונים. איך לשמור אפילו את שלושת האקליפטוסים האלה". 

עוד הוא מוסיף כי "האקליפטוסים הם ערך" ו כי"האקליפטוסים משומרים אף אחד מהם לא נגרם לו נזק. אנו לא מוותרים על האקליפטוסים האלה, הם לא מטרד בעינינו, הם ערך נופי ואנו בעדם".                                                                     

בסקר עצים שהזמינה חברת "אאורה" נכתב על אותם אקליפטוסים עתיקים את המידע הבא: גובה העצים בין 9-15 מטר, מצב בריאותי בין 0-5 הוגדר כחמש, הטוב ביותר, תרומה סביבתית בין 0-5 הוגדר כחמש, הטוב ביותר. סך ערכיות העצים 15 (0-20), שווי כל עץ כזה כ-102,000. היתכנות העתקה: נמוך. בהערות נכתב על שלושת העצים: "חלק מחורשה, במצב טוב, ממוקמים באזור בינוי – פרטי הגנה לשימור תואמו עם פקיד היערות" ובניגוד לעשרה עצים נוספים באותו מתחם על שלושת העצים האלו הומלץ שהם ישמרו ולא יכרתו.

כאמור, למרות כל זאת, נדהמו התושבים בשבוע האחרון לגלות כי בניגוד מוחלט להצהרות האדריכל, חברת אאורה ועיריית רמה"ש מול תושבי השכונה והוועדה המחוזית, כי אין שום כוונה לשמר אפילו את שלושת העצים הללו, השריד האחרון לפארק יפה וותיק שהתושבים כה אהבו.                                    בהודעה שפורסמה לציבור בשבוע האחרון נכתב: "בתכנית המאושרת נדרש לשמר 3 עצי אקליפטוס בוגרים מעל מרתף חניה. בעקבות סקר עדכני לעצים, דין מקצועי וחוות דעת אגרונום עדכני שניתנה בינואר 2017 החליט פקיד היערות בכל זאת להתיר את כריתת העצים". בהמשך ההודעה נכתב כי : "כנגד כריתת העצים חייב פקיד היערות את היזם בהגדלה משמעותית של שטח הגידול ונפחו מעל החניון, תנאים שיש בהם לאפשר נטיעת עצים חדשים".

 

מחברת אאורה נמסר בתגובה: בתיאום עם הוועדה המקומית ובליווי ייעוץ מקצועי של אגרונום מומחה לשימור עצים, החליטה החברה לפעול לשימורם של שישה עצים במתחם הפרויקט, שלושה עצים יותר מכפי שנדרשה לשמר בתב"ע. כחלק מהעבודה המשותפת עם הגורמים המקצועיים הוחלט לכרות חלק מהעצים, זאת לאור החלטת היועצים המקצועיים כי מדובר בעצים שבריאותם ירודה או ערכם לנוף נמוך. גם במקומם של עצים אלו תשתול החברה עצים חדשים, בריאים ומותאמים לסביבת מגורים ולרווחת התיירים. חברת אאורה רואה חשיבות בשימור הערך ההיסטורי של חורשת האקליפטוסים בשכונת מורשה ותפעל ליצירת שטחי גינון מטופחים לצד איכות חיים גבוהה במתחם."

מהעירייה נמסר: טרם אושרה כל כריתה של עצים במתחם האמור. יודגש, כי הליך כזה ייעשה אך ורק ע"פ הוראות החוק ורק לאחר בדיקה יסודית של העצים הספציפיים, לגביהם הוגשה הבקשה. התב"ע של מתחם ’אילת’, קובעת בתשריט בדיוק אלו עצים יועתקו ואלו ישמרו- בהתאם להוראות קק"ל ונושאים אלו נדונו לפני שנים ארוכות במסגרת הליכי אישור התכנית. נזכיר, כי לצורך כריתה או העתקה של עצים בוגרים, קק"ל מחייבים בפרסום וכך יעשה גם במקרה זה.


עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חברי מועדון קלוב תעופה רעננה ביום הטיסנאות הארצי
רעננה עפה באוויר
שמוליק גריידי מתמודד לראשות העירייה
ממפים את איכות הכבישים
ממפים את איכות הכבישים
מיטב הסלבס השתתפו בהשקת קולקציית התכשיטים של PANDORA
מיטב הסלבס השתתפו בהשקת קולקציית התכשיטים של PANDORA
דנה פרידר בקמפיין ביוטי ראשון
דנה פרידר בקמפיין ביוטי ראשון למותג הקוסמטיקה הצרפתי PAYOT פאיו
צרפתי והרסגור הגישו הצהרת הון
צרפתי והרסגור הגישו הצהרת הון
חורש בשטח התכנית. התושבים מתנגדים להרס הטבע
עשרות התנגדויות הוגשו לתוכנית הבניה "דרום גלילות"
הרוגה בתאונה ליד עזריקם