רמת השרון

מחשב מסלול מחדש

אבי גרובר פותח קדנציה שניה בראשות העיר עם אופטימיות רבה. לאחר שאושרה הקואליציה הרחבה מספר גרובר בראיון לאתר "לוקאל" מדוע לקח לו שלושה חודשים להרכיבה, אלו הזדמנויות וקשיים הוא צופה בעתיד, מה בכוונתו לקדם בקדנציה הקרובה, אבל על דבר אחד הוא מסרב להתחייב, מתי תפונה ישיבת ההסדר

שרון יונתן 03/03/2019
אבי גרובר, הקדנציה הנוכחית היא הזדמנות
צילום: אלעד מלכה

אבי גרובר, שהחל קדנציה שניה כראש עיריית רמת השרון, מרגיש עכשיו שונה מאשר בשנתיים האחרונות, בהן ניהל את העיר עם מועצת עיר לעומתית, בה לא היה לו רוב. בשבוע שעבר אישרה המועצה את ההסכמים הקואליציוניים שקבעו כי לרמת השרון יש קואליציה עירונית רחבה הכוללת 15 חברי מועצה.                                                                                "זה נכון שעל הנייר הייתי אמנם שנתיים בלי רוב בקואליציה אבל אם תסתכל בפועל גם בקדנציה הקודמת וגם בנוכחית אני לא זוכר הרבה דברים שהמועצה לא אישרה", אמר השבוע גרובר בראיון ל"קול ברמה" ואתר "לוקאל" והסביר: "ידעתי להביא למועצה דברים שהם יחסית בקונצנזוס ומי שהגיע לישיבות המועצה ראה שההתנצחות הייתה בעיקר בשאילתות ובהצעות, אבל בנושאים השוטפים כמו אישור תב"רים זכיתי לרוב. אז נכון, פורמלית שנתיים המועצה פעלה בלי רוב בקואליציה, אבל מהותית זה לא פגע בעבודת העירייה מול התושבים. אני חושב שזאת אחת הסיבות שהצלחתי לנצח את הבחירות כי בפועל הרבה דברים קרו למרות שלא היה לי רוב במועצה. אגב, זה נכון גם לגבי הקדנציה הנוכחית, בה המועצה ושתי ועדות התכנון והבניה התכנסו כבר מספר פעמים ורוב הנושאים עברו פה אחד למרות שלא הצלחנו לגבש קואליציה. אני נותן מחמאות לחברים שידעו לפעול לגופו של עניין".

אבי, מדוע לקח לך שלושה חודשים להקים קואליציה?

"אני חושב שהיו אנרגיות שהגיעו מתוך תקופת הבחירות וכמה נקודות שהיה צורך לברר אותן. נושא ישיבת ההסדר הפך לדגל גדול בזמן הבחירות. לא משנה עד כמה זה באמת משקף את אורח חיי התושבים ברמת השרון, אבל בהוויה הפוליטית הנושא קיבל נפח ומשמעות. כשמשהו כל כך מרכזי במערכת הבחירות מגיע להרכבת קואליציה אז כנראה שצריך לתת לזה זמן. אני קורא בכמה מקומות על הגוש החילוני ואני אומר לך שאני לא פחות חילוני מרוב האנשים באותו גוש. חלק מהאנשים ניסו להפוך פערי סגנון לפערים אידיאולוגיים שלא באמת קיימים. היה צריך את הזמן הזה שבו למדנו לייצר את השפה המשותפת ועל בסיס זה לחתום על ההסכמים". 

נושא ישיבת ההסדר תפס לדעתך נפח גדול יותר ממה שצריך וראוי?

"על פניו קשה להתווכח עם המספרים ואני לא רוצה לחלק לתושבים ציונים אם זה נכון או לא נכון. צריך לזכור שאנחנו חיים ברמת השרון ובניגוד למקומות אחרים בארץ רמת השרון זה אחלה מקום והחשש משינוי צביון העיר הוא לגיטימי לחלוטין. זה נכון שהלבישו על ישיבת ההסדר דברים יותר גדולים, אבל החשש לגבי שינוי הצביון זה משהו שאני יכול להבין אותו. העבירו לי מסר שמצפים ממני לפעילות יותר נחושה בעניין הזה. אני יודע לאן אני מנסה להוביל את הנושא ואפעל לקיים את החוק ברמת השרון".

אחת הטענות נגדך היא שמעולם לא הצהרת שפועלת ישיבת הסדר בבית הכנסת בר יוחאי.

"הכנו חוות דעת עם עו"ד חיצונית שאמרה דברים ברורים מאוד, שבמקום הזה מתקיימת ישיבת הסדר למרות שלא אוכלים שם ולא ישנים שם. לא הייתה לי בעיה לחתום על אותו מסמך עם עידן למדן. אגב, הוא יכל לבא אליי עם אותו מסמך לפני שנתיים והוא בא אליי איתו רק לאחרונה. איפה הוא היה שנתיים?"

אתה יכול להתחייב אם ומתי הישיבה תפונה?

"חתמתי על מסמך שמפרט סדרה של פעולות שאנחנו נעשה אותן. אני לא יודע לנבא תאריך אבל על מה שחתמתי אפעל כדי לקיים אותו. כמו שאני מבין את החוק, הישיבה שם לא יכולה להמשיך לשבת ואנחנו נפעל כדי שהחוק ברמת השרון יקוים, אבל אני לא יכול להתחייב על תאריך". 

תקפו אותך רבות על כך שהקמת הקואליציה נתקעה גם בגלל המחויבות שלך לתת לדוברת וייזר סגנות ראש עירייה בשכר. זה נכון?

"זה לא מה שעצר או הפריע לחתימה על הסכמים קואליציוניים. ראית שהצבענו על הסכם הרוטציה ועדיין לקח מספר שבועות עד שאישרנו את ההסכמים הקואליציוניים, כך שזאת התשובה הכי טובה לשאלה הזאת. הסכמנו על הסגנות ועדיין היינו צריכים להחליט על המהות. אצלנו במדינה אוהבים לסחוב הכל לכיוון של מניעים אישיים כדי להתחמק על המהות. לאותו גוף היה חשוב להיכנס כקבוצה, כיבדתי את הרצון שלהם וזרמתי איתם גם אם זה לקח יותר זמן".

הקואליציה החדשה והרחבה

אבי, הקואליציה תחזיק מעמד עד סיום הקדנציה?

"זה תלוי בכולנו. הרכבנו קואליציה שאין בה תמימות דעים בכל הנושאים, אם כי דווקא בנושא ישיבת ההסדר אני חושב שיהיו פחות חילוקי דעות. יש פערים בנושא תכנון ובניה בין החברים בתוך הקואליציה. לא כולם רואים במאה אחוז את כל הנושאים. הניסיון מלמד שככל שמתקרבים לבחירות אז אנשים מנסים לחדד פערים והרבה פעמים יוצאים מהקואליציה. האתגר שלנו בקדנציה הזאת יהיה לייצר מכנה משותף תוך כדי תנועה וזאת משימה מאתגרת מאוד עבורי. אני מאמין שתוך כדי העבודה כל אחד יקבל את האחריות שלו, יראה דברים חיוביים מעבר ואז החברים יראו את היתרונות בללכת ביחד".

אתה חושש לבעיות קואליציוניות מצד סיעות רמת השרון חופשית ומרצ בענייני דת?

"כמו שאמרתי, לגבי דת אני לא חושב שיהיו פערים, אבל הנושאים של תכנון ובניה הם קצת יותר מאתגרים. אני מסתכל על התוצאות ורוב תושבי רמת השרון תמכו במסר שלי בנוגע להתחדשות עירונית שקורית ברמת השרון. האתגר הוא איך לעשות את זה ולחבר את היעד כמה שיותר בתוך המועצה".

אבל ברור לך שתהיה לך אופוזיציה בתוך הקואליציה?

"כן, זה ברור לי. שזה יגיע אז נשב, נדבר, נחשוב ואני מקווה שנצליח למצוא את המכנה המשותף".

יש לך חשש שתחזור למועצה לעומתית?

"אני לא רואה את מי זה ישרת. חברי המועצה קיבלו אפשרות להיות חברים בעשייה. אני מקבל את התחושה שאנשים באמת רוצים לתרום ולעשות. אני אעשה הכל כדי שלאנשים יהיו רק סיבות טובות להישאר בקואליציה".

יש עדיין משקעים בינך לחברי סיעות אחרות מתקופת הבחירות והחודשים האחרונים?

"מי שמכיר אותי יודע שאני לא מסתובב עם האנרגיות האלו. מבחינתי אין משקעים. לגבי האחרים צריך לשאול אותם. אני מדבר עם האנשים על צורה העבודה ואנחנו מתקדמים בעניין התקציב שאותו אני מתכנן להעביר עד סוף מרץ".

יתכן שהמחלוקות הקרובות יהיו בעניין התקציב?

"תראה, התקציב אף פעם לא מספיק לכולם, אבל אני מתכוון לעבוד קשה כדי שבסוף נגיע לתקציב שמקובל כמעט על כולם".

קדנציה מאתגרת ועמוסה

מהם הדברים העיקריים שאתה מתכוון לקדם בקדנציה הקרובה?

"התחלנו מהפכה בתחום החינוך וחשוב לי מאוד להמשיך אותה. תוך כמה חודשים נתחיל את הבניה של בית הספר החדש במורשה ויש המשך לתהליכים כמו נושא החינוך המיוחד ונושא הקהילתיות בחינוך מגיל אפס. אנחנו מתכוונים לבנות שכונה חדשה ליד נווה גן ולהמשיך בפיתוח אזור התעסוקה ליד סינמה סיטי כדי לקדם את העתיד הכלכלי של העיר. בנוסף, נקדם את נושא ההתחדשות העירונית, כאשר יש תור ארוך של בניינים שממתין לאישורים במסגרת תמ"א 38. תוספת של מאות יחידות דירות בתוך המרקם הקיים זה מאוד מאתגר. כמו כן, נמשיך בפיתוח שטחים ירוקים, פיתוח אזור הטניס עד גלילות, השטחים במערב העיר, נושא התחבורה עומד להיות מרכזי, הקמת העוקף המערבי עד מורשה, חדשנות בתוך רמת השרון, פיתוח נושא עיר חכמה. זאת הולכת להיות קדנציה מאוד מאתגרת ועמוסה. רמת השרון לא ידעה הרבה קדנציות כאלו".

מה הפתרון שינתן למועדון הכדורגל במקום מגרש האימונים שעל שטחו יבנה בית הספר במורשה?

"אנחנו מדברים עם אנשי מועדון הכדורגל, כאשר המטרה היא להקים עוד מגרש בצמוד למגרש הסינטטי. אנחנו במו"מ מול רשות מקרקעי ישראל כדי להקדים את הבירוקרטיה, אבל זה כמובן לא יקרה בשנה הקרובה. ישנה אפשרות שחלק מהאימונים בעונה הבאה יתקיימו באצטדיון".

לסיום, יש לך מסר לתושבים לרגל פתיחת הקדנציה החדשה שלך כראש עירייה?  

"הקדנציה הנוכחית היא הזדמנות לרמת השרון מהרבה בחינות ואני מסתכל עליה באופטימיות. אנחנו מתחילים עם קואליציה רחבה שהיא הזדמנות לעבוד ביחד לטובת העיר, פיתוחה ואיכותה. אם נישאר באנרגיות האלו אני בטוח שאנחנו יכולים לעשות דברים גדולים בקדנציה הזאת ותושבי רמת השרון יהנו מאיכות החיים שהם מחפשים ואוהבים ורמת השרון תתקדם למקומות שהיא רגילה להיות בהם ואפילו תשתפר בהם. עם המחשבה הזאת אנחנו צריכים לבא לישיבות המקצועיות, איך אנחנו לוקחים את רמת השרון והופכים את הטוב לטוב מאוד ולמעולה ואיך אנחנו מתקדמים לעתיד טוב יותר שכולנו רוצים לתת לרמת השרון ותושביה".

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
בניין וילה רמה ברעננה
"וילה רמה" בסכנת סגירה
ספרים רבותיי ספרים
משחק הוקרה לזכרו של שחר בריקמן זל
משחק הוקרה לזכרו של שחר בריקמן
כפר סבא מובילה בהכנסה חציונית ברוטו
חיים טוב בכפר סבא
מרוץ הלילה LIGHT RUN IKEA BEER SHEVA
מרוץ הלילה LIGHT RUN IKEA BE'ER SHEVA
מימין לשמאל- משה סיני מנכל רימון, אודי אנגל יור רימון, הרי ליפשיץ ממיסדי רימון, יהודה עדר נשיא בית הספר, סטיב גרינברג, רוני קורל מנהלת השיווק של בית הספר
"כשהטכנולוגיה פוגשת את המוזיקה"
צאלה וקסמן-גונן, סמנכלית שירות והסברה בעיריית כפר סבא
מעיריית כפר סבא להייטק
פועל נפצע מחפץ כבד שנפל עליו ביפו
פועל נפצע מחפץ כבד שנפל עליו ביפו