רמת השרון

כתב אישום נגד משק קנטור

עיריית רמת השרון הגישה כתב אישום כנגד בעלי המשק

שרון יונתן 13/03/2019
משק קנטור , העירייה הגישה כתב אישום
צילום באדיבות משק קנטור

שלושה ימים לפני הדיון בבית המשפט בעניין עתירת בעלי חנויות ירקות ופירות ברמת השרון כנגד משק קנטור, הגישה העירייה ביום חמישי שעבר כתב אישום נגד רמי ומיכל קנטור, מבעלי המשק.                                                                       

כזכור, מדובר בעתירה של 16 בעלי חנויות לממכר ירקות ופירות ברמת השרון הטוענים כי משק קנטור פועל ללא רשיון עסק בשטח החקלאי במערב העיר, ובכך פוגע בהכנסותיהם של בעלי החנויות במרכז העיר.                                                                                   

בעקבות העתירה שהוגשה לפני מספר חודשים נקבע דיון ליום ראשון הקרוב שהתקיים בבית המשפט השלום ת"א. כאמור, 3 ימים לפני, ביום חמישי שעבר, הגישה העירייה כתב אישום נגד קנטור לבית המשפט השלום בהרצליה. בכתב האישום טוענת העירייה, באמצעות עו"ד עמית גייגר, התובע העירוני, כי הנאשמים מפעילים את העסק ללא רישיון עסק לכל הפחות מחודש נובמבר 2016.                                                בכתב האישום נכתב : "העסק פועל ללא רישיון וללא היתר לשימוש חורג וכן ללא אשורי הגורמים המאשרים לרבות ועדות רישיונות, משרד הבריאות וכיבוי אש. עוד נטען כי העסק הפועל ללא רישיון מהוה סכנה בריאותית לקהל היעד של המקום".     

עו"ד גייגר טוען בכתב האישום כי לרמי ומיכל קנטור נשלחו בקשות להשלמת האישורים הנדרשים, מכתבי התראה והזמנה להעלות טיעוניהם בכתב בטרם הגשת כתב אישום. כמו כן, נערך להם שימוע, פגישות בעירייה ובוצעו ביקורות פתע בעסק, אך למרות זאת עד היום העסק פועל ללא רישיון. "במעשיהם ובמחדליהם מפעילים ומנהלים הנאשמים עסק שלא ניתן בידו רישיון עסק", נכתב בכתב האישום.                                בדיון שהתקיים ביום ראשון בעתירה בבית המשפט המחוזי בת"א פתח השופט שאול שוחט, סגן בית המשפט, ושאל את עו"ד רובן בן טובים, המייצג את בעלי החנויות, אם בעקבות פעולות העירייה בהיבט המשפטי יש מקום לעתירה ומה הם מבקשים מבית המשפט.                   

עו"ד בן טובים השיב: "אנחנו פה לא באים להתערב בשיקולי דעת של העירייה. אנחנו טוענים שהפוליטיקה המקומית ובית המשפט בתוך עמו יושב, פשוט מטעה ומביאה נתונים לא נכונים בפני בית המשפט".                                                                                   

 עו"ד בן טובים טען עוד כי פקחים נשלחים בכוונה בימים ובשעות שהעסק סגור. "מי שמנחה את הפקחים מתי להגיע זה פוליטיקאים מקומיים", הסביר. עו"ד נטע לי איתן, המייצגת את העירייה כמשיבה, טענה כי מדובר בעתירה קנטרנית והוסיפה: "בראש מעייני העותרים (בעלי החנויות – ש.י.) האינטרס הכלכלי ותו לא. בתי המשפט דנו והם לא מתערבים בכל הקשור לעניינים ואינטרסים כלכליים ואינטריגות בין בתי עסק".              השופט שוחט ציין בתגובה כי יש כאן טענה שהעירייה אינה אוכפת את הדין על משק קנטור. עו"ד נטע לי איתן ציינה כי נשלחו לעסק התראות מחודש נובמבר, היה שימוע ונפתח תיק חקירה בחודש פברואר 2018, חקירה פלילית לפני הגשת כתב אישום אלא שאז קנטור הפסיק את הפעילות המפרה ולכן התיק החקירה נסגר. עו"ד איתן ציינה כי בחודש ינואר האחרון חזר קנטור לפעילות האסורה ולכן לפני מספר ימים הוגש כתב אישום. השופט ציין: "אין מחלוקת שלפחות בחלק ניכר מהזמן הפעילות של משק קנטור נעשית ללא רישיון לגבי אותו חלק שצריך רישיון". 

  עו"ד יעקב כהן וגל הר ים, שייצגו את משק קנטור, אמרו בדיון: "אני סבור שאין צורך בהגשת כתב אישום כי אנחנו בתוך התהליך. הייתה הנחיית היועץ המשפטי של העירייה לא לדון בבקשות בזמן הבחירות ולכן זה התעכב. אני מבקש מבלי להיכנס לעתירה ולמעמד של העותרים, הם צריכים לבא בידיים נקיות. הוא טוען נגדי וכולם אצלם במצב יותר גרוע ממני. הם על אדמה ציבורית, על מדרכות. אני מציע להצטמצם במה שהעירייה עושה ונתמודד עם זה".                   

 עו"ד בן טובים סיכם: "העירייה לא התייחסה לחלק מהטענות שעלו פה, היא כן הודתה בפה מלא. בניגוד לכתב התשובה צו הריסה לא הוצא כנגד העסק. היא לא התייחסה לעובדה שהדו"חות כולם נושאים תאריכים ושעות שבמהלכם בית העסק סגור, לפני הצהריים ובצהריים ובימי שני. הפקחים נשלחו בכוונת מכוון בשעות האלה. לא ביקשנו להיכנס לשיקול דעת היועץ המשפטי ולא עתרנו לכתב סגירה. הוגש כתב אישום ואנחנו מסתפקים בזה". השופט שאול שוחט, ציין כי לאור הודעת עו"ד בן טובים הוא מורה על מחיקת העתירה.

ממשק קנטור נמסר בתגובה:

נדהמנו לגלות שעיריית רמת השרון הגישה נגדנו כתב אישום. לפני כשנתיים, בפגישה שהתקיימה בעירייה, נאמר לנו ע"י אחד הגורמים הרשמיים ש"המדיניות שלי הינה כשאני רואה בעל עסק פועל על מנת להביא את כל האישורים הנדרשים, אני לא פועל להגשת כתב אישום". ואכן בשנתיים וחצי האחרונות אנו מטפלים באופן רציף בהסדרה, רק שהבירוקרטיה המורכבת טרם הסתיימה. השקענו עשרות שעות ועשרות אלפי ש"ח בהגשת הבקשה להסדרה - אנו מכבדים את החוק ואת התהליך, ולכן הצטערנו לראות שהלחץ העסקי של הירקנים גבר על הנוהג העירוני לאפשר גמר טיפול בתהליך.


עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
"החיים כמראה"
אלוף במתמטיקה
תערוכה חדשה - "זה לא רק ספורט"
נחתם היתר להרחבת שגרירות ארה"ב
קבוצת נערים ב הפועל רעננה כדורגל
לזיכרו של שניאור
מה קורה עם חקירת הנחת ראש החזיר בשער בית הכנסת?
סייעו באיתורו של חשוד בדקירה
סייעו באיתורו של חשוד בדקירה
המטווח העירוני נסגר