רמת השרון

האם משק קנטור יעבור למקום אחר?

הועדה המקומית לתכנון ובניה פרסמה הודעה לפיה משק קנטור, שמשווק תוצרת חקלאית ישירות מהחקלאי לצרכן, מבקש אישור שימוש חורג בשטח חקלאי, הנמצא כ-350 מטרים צפונית מזרחית למקום שהוא פועל כיום. בעלי חנויות לממכר פירות וירקות ברחבי העיר מתנגדים לבקשה

שרון יונתן 04/04/2019
משק קנטור. המחלוקת נמשכת?
צילום: באדיבות משק קנטור

ביום רביעי שעבר פרסמה הועדה המקומית לתכנון ובניה, בראשותו של ראש העירייה אבי גרובר, הודעה לפיה משק קנטור, בבעלות רמי קנטור, מבקש אישור שימוש חורג בשטח חקלאי להפיכת שטח בגודל של 900 מ"ר לשימוש מסחרי והקמת חניה בצידו בשטח של 1,500 מ"ר. השטח המדובר נמצא כ-350 מטרים צפונית מזרחית למקום שפעל כיום משק קנטור. בפרסום העירייה צוין כי התנגדויות יתקבלו תוך 15 יום.

כזכור, לפני מספר שבועות פרסמנו ב"קול ברמה" כי שלושה ימים לפני הדיון בבית המשפט בעניין עתירת בעלי חנויות ירקות ופירות ברמת השרון כנגד משק קנטור, הגישה העירייה ביום חמישי שעבר כתב אישום נגד רמי ומיכל קנטור, מבעלי המשק. 

כזכור, מדובר בעתירה של 16 בעלי חנויות לממכר ירקות ופירות ברמת השרון הטוענים כי משק קנטור פועל ללא רישיון עסק בשטח החקלאי במערב העיר, ובכך פוגע בהכנסותיהם של בעלי החנויות במרכז העיר.

בעקבות העתירה שהוגשה לפני מספר חודשים נקבע דיון ושלושה ימים לפניו הגישה העירייה כתב אישום נגד קנטור לבית המשפט השלום בהרצליה. בכתב האישום טוענת העירייה, כי הנאשמים מפעילים את העסק ללא רישיון עסק לכל הפחות מחודש נובמבר 2016. 

בעקבות פרסום הנושא בסוף השבוע שעבר בקבוצות הפייסבוק הבהיר משק קנטור כי הזזת המכירה הישירה למיקום החדש (כאמור, כ-350 מטר מהמיקום הנוכחי) לא תשפיע על שיגרת החיים של אף אחד, אבל תאפשר להמשיך לקיים את המיזם.

בפוסט שהוציא משק קנטור צוין כי:

"כדי להסדיר את המכירה הישירה כפי שהיא היום, כלומר לאפשר השתתפות של חקלאים מתארחים (ולא רק מכירה של התוצרת של קנטור), אנו נדרשים לאישורים שלא ניתן להשיגם במיקום הנוכחי שלנו. לכן אנו רוצים להזיז את המכירה לחלקה אחרת, שמבנה הבעלות עליה שונה, ומאפשר לקבל את האישורים הנדרשים. אנחנו מבקשים היתר לקיים את המכירה בחלקה אחרת אותה אנו מעבדים משנות ה-50'. החלקה נמצאת כ-350 מטר לכיוון צפון-מזרח מהמקום בו היא מתקיימת כיום. מדובר בחלקה שהעירייה הקימה על השוליים שלה את שביל השדות הציבורי. המיקום של סככת המכירה הישירה יהיה בצד הרחוק משביל השדות". במשק קנטור הבהירו כי לא תהיה השפעה על שגרת החיים של התושבים השכנים: "לא רעש, לא עומס, לא לכלוך, לא ריח. המתחם נסתר מהבתים של נוה רום ב' ונוה רום ג' ע"י סככה חקלאית קיימת, ונסתר מהבתים של נוה רום א' ע"י גבעונת טבעית. התכנית היא לקיים את המכירה הישירה במתכונת דומה לזו הפועלת כיום: מספר מוגבל של חקלאים במשך מספר מוגבל של שעות ביום, פעילות שקטה ומסודרת מתחת לסככת-צל חקלאית (לא יוקם מבנה סגור). במקום יהיה שטח מסודר לחניה. כפי שהחוק מחייב, הכנת התכנית מלווה ע"י אדריכל שלוקח בחשבון את ההשלכות התכנוניות על הסביבה. תכנון שבילי המכוניות (שיתבססו על השבילים הקיימים היום בתוך החלקה) נעשה בהתייעצות עם מומחה תנועה".

בעלי החנויות זועמים:

בעלי חנויות לממכר פירות וירקות ברחבי העיר זועמים על החלטת הועדה המקומית לאפשר למשק קנטור שימוש חורג לשם מכירת תוצרת חקלאית. בעלי החנויות, שהגישו את העתירה, טוענים כי במידה ומשק קנטור ימשיך לפעול הכנסותיהם יפגעו עוד ועוד.                                                            

אחד מבעל חנויות אמר השבוע: "מדובר באדמה חקלאית שהעירייה מאפשרת להם לעשות שימוש חורג ומכירה. נו יופי, יש לי המון כסף ואני רוצה להקים אולם אירועים בשימוש חורג על אדמה חקלאית. העירייה תאפשר לי? ברור שלא. החשש שלנו שאם זה יתאפשר להם אנחנו נתרסק. זאת תחרות לא הוגנת כי ההוצאות של משק קנטור זולות בהרבה מההוצאות שלנו. ההודעה של הועדה המקומית זה רק כדי למשוך זמן ולהראות לבית המשפט שהנה, הם פועלים למציאת פתרון".

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: ביצע עבירות מין בחסרת ישע
אושר פיני-בינוי ברח' בר יוחאי
שיפצו את הגן אבל חסמו את המזגן
שיפצו את הגן אבל חסמו את המזגן
לא כל כך נעים לראות גן סגור
"אין סיבה שגני הילדים לא יפתחו בשנת הלימודים הקרובה"
כדור גלי נשלף ממעי תינוק
כדור ג'לי נשלף ממעי תינוק
מחקר חדש בדק את הקשר בין חלב והפחתת הסיכון לסרטן
מחקר מעניין לקראת חג השבועות
"דרך החיות חזרתי לחיים"
אסיף איזק חתם על טפסי 4 ל- 376 יחידות דיור
רגע היסטורי בחוף הכרמל