רמת השרון

האיש הירוק

בני גנץ, הרץ לראשות הממשלה, מי שהיה רפתן, צמח, גדל והתחנך במשך 4 שנים בפנימיית הכפר הירוק ברמת השרון, היה כבר מנהיג בהיותו בן 16. לפי חבריו לכיתה והמחנכת שלו, הוא בלט כבר אז. היה חבר בוועדות של בית הספר ואהוב הבנות. לא הם לא מופתעים שהוא הגיע למנהיגות. פעם בחודש, הוא מגיע לכפר הירוק, ומזה כמה שנים משמש כיו"ר עמותת הידידים והבוגרים בהתנדבות של הכפר. את הכפר הירוק אוהב גנץ אהבת נפש. בילי בסרגליק יצאה לדבר עם חבריו לכיתה והמחנכת שלו, שבקשר אתו עד היום, אלו שעמדו נרגשים בגני התערוכה השבוע, נופפו בדגלים, וראו את הנער ההוא מהכפר. וגם, מה גנץ חותם בסוף כל מייל שהוא שולח...

בילי בסרגליק 08/04/2019
גנץ בכפר הירוק
צילום: פרטי

לפחות פעם בחודש מגיע בני גנץ לרמת השרון, לכפר הירוק - הכפר בו למד, גדל וגר בפנימיה במשך 4 שנים. גם בשבוע שעבר, בשבת, שוטט יחדיו עם התלמידים והוריהם, בצעדת הנרקיסים המסורתית שנערכת שם בכל שנה. שוטט בירוק, ביינות הנרקיסים והרגיש בבית. השיטוט בשדות האלו מוכר לו היטב. את הכפר הירוק אוהב גנץ אהבת נפש ומחובר אליו בנימי נפשו. כאשר הגיע ללמוד בכפר הירוק ב 1973, עזב את כפר אחים, המקום בו נולד וגדל ובו גרה משפחתו, ועבר לכפר הירוק לגור וללמוד בפנימייה, היה נער קטן וצנום, שדי מהר התבלט, והפך אהוב על כולם. רק מילים טובות יש לחבריו לכיתה ולמחזור לומר עליו, ולפיהם היה מנהיג ובולט כבר אז. עד היום הוא בקשר טוב עם חבריו לכיתה ולשכבה מהכפר הירוק, ו 20 מהם גם הגיעו לתמוך ולצפות בו בנאום שנתן השבוע בגני התערוכה. עמדו כקבוצת החברה מהכפר, נופפו בדגלים וזרקו לו אהבת בני מחזור.

לפני מספר שנים, פנה אליו, מנכ"ל הכפר הירוק, ד"ר קובי (סיסקו ) נווה וביקש ממנו להיות יו"ר עמותת הידידים והבוגרים של הכפר. גנץ נענה, ומאז משמש גנץ בתפקיד בהתנדבות. "הכרתי את בני כאשר הגעתי בחזרה לכפר הירוק (שם גם למד בנעוריו ב.ב) ועבדתי כמדריך חברתי." אומר ד"ר נווה או סיסקו כפי שכולם מכנים אותו. בני היה אז בכיתה י"א, עבד ברפת ושימש בהמשך כסדרן עבודה, שאז היה תפקיד עם הרבה סמכויות וכוח. לאחר מכן נבחר ברוב מוחלט של קולות כיו"ר וועדת המשק. היה מהמנהיגים הבולטים ביותר בשכבתו ובכפר בכלל. בני הוא בחור משכמו ומעלה, תרתי משמע והיה חביב הבנות. אנחנו בקשר שנים רבות. בני ניסה לסייע לכפר בהתנדבות מלאה ובדרכים רבות ומגוונות. בכל מייל שהוא שולח, הוא חותם תמיד בסוף את הפסוק הזה: "נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה, סור מרע, עשה טוב, בקש שלום ורודפו", וזו גם דרכו של בני. בעולמנו, בו כולם זורקים רפש איש על רעהו, מחפשים כל דרך כדי למצוא דופי בזולת, זוהי אכן מנהיגות מסוג אחר: שקטה, בוטחת ומכבדת. כך גם התנהל בני בימי התיכון, כך בצבא ואין לי ספק שזו תהיה דרכו בעתיד. בני מאוד קשור ואוהב את הכפר. "

צחי כשר, מאמן אישי ומנחה קבוצות, למד עם גנץ בכיתה בכפר הירוק:" חזרתי מהכנס בגני התערוכה בו נאם בני, התרגשתי מאוד לשמוע אותו. הסתכלתי עליו, לא כחבר שמכיר אותו אלא ממש כדמות של התקווה, זה מה שגרם לי להתרגש עד כדי דמעות. הוא תמיד היה צנוע, שקט, בעל מנהיגות שקטה, נער שניתן היה לקחת ממנו דוגמה. בבית הספר הוא היה בהחלט דמות מנהיגותית. הוא לא היה תלמיד מי יודע מה בכיתה, אך מבחינה חברתית, תמיד היה נער שכיבדו והסתכלו עליו בהערכה. הבנות אהבו אותו, לא שיחק אותה בכלל דון ז'ואן, היה מאוד צנוע. כאשר הגעתי לכפר בכיתה י', הייתי חדש, הם כבר היו שנה אחת קודם, התיישבתי ביום הראשון בכיתה, לא מכיר אף אחד. התיישב לידי ילד נמוך עם קול דק וגבוה אבל עם מבט מאוד רציני בעיניים והתחיל לשוחח איתי ולתת לי הרגשה טובה. זה היה בני. בהפסקות הלך איתי, הראה לי את כל המקומות שאני צריך לדעת עליהם בסבלנות כמו אח בוגר. הגעתי לחדר הטבע, התלהבתי, עשיתי לי כריך שם, הוא הסתכל מהצד עד שאני אסיים בסבלנות, ומממש הפגין ולקח אחריות עלי, עד שאני אתאקלם ונתן לי הרגשה טובה. זה משהו שאזכור תמיד. אני תמיד מספר זאת באירועים שאנו נפגשים. בתקופה האחרונה אנחנו לא בקשר אך באירועים אנחנו נפגשים, ותמיד כשהוא רואה את החבר'ה של הכפר הוא שמח ונרגש. לדעתי הוא האדם הכי מתאים להיות ראש הממשלה. הוא משכמו ומעלה גם מהכרות אישית שלי איתו וגם כשאני מתבונן עליו מהצד. הוא איכותי, בעל ערכים יכולת ביצוע ומנהיגות, וכל זה בלי להתנשא מעל אף אחד. תמיד נותן הרגשה שהוא יחד עם האדם שהוא מדבר איתו."

שרה רן, שימשה כמחנכת של גנץ במשך ארבע שנים ומורתו לספרות בכפר הירוק: "לא מפתיע אותי שהוא הפך רמטכ"ל ורץ לראשות הממשלה. הניצנים של מנהיגות אחראית ומלאת יושרה שממלאה תפקיד, היו אצלו כבר בבית הספר בגיל 16. קשה מאוד בגיל 16 לצפות כאשת חינוך את עתידו של נער אבל לגבי בני היה חד משמעי שהוא בעל כריזמה של מנהיג, שטובת המדינה באמת עמדה לנגד עיניו וכן טובת האדם. הדרך הייתה ברורה וסלולה, לדעתי מהבית שבו גדל ומהמקום בו התחנך, מהשרות הצבאי ועד להיותו האדם המתאים להוביל את המדינה לחזור להיות מדינה יהודית דמוקרטית הבנויה על ערכים. זה התיקון שרק בני יכול לעשות. אנחנו בקשר כל השנים, נפגשים מידי פעם. ציפיתי בו בנאום המצוין שלו השבוע. לא היה מקום לתוכניות אופרטיביות בנאום, זה לא היה המקום אך הנאום דיבר על מה שאנו רוצים במדינה הזו - להיות מדינה דמוקרטית וערכית. בני הוא אחד העם, יודע להיות חבר של כולם. כך היה בכפר וכך ינהל את המדינה, לא ייצור שום קיטובים. סוף סוף תהיה לנו מדינה אחת של יחד. בני בעל עצבים של ברזל, לא מוותר על עקרונות ועובדה ששתק עד כה, וכאשר דיבר היה מה לשמוע. יכולה לומר מהכרות אישית וכמחנכת שלו לשעבר, שהוא יכול להנהיג מדינה. "

טלי כגן, מאמנת אישית, יזמית ומקדמת אג'נדות חברתיות, למדה עם בני בכיתה בכפר הירוק:" היינו חברים מאוד טובים. בני הוא נסיך אמיתי. היה משכמו ומעלה בכל הפרמטרים בכפר. בקטע החברתי, בקטע של העבודה בכפר, ותמיד בדרך נעימה ובגובה העיניים. הוא גם יהיה מנהיג כזה לדעתי, מנהיג חדש. הוא מאוד מהמקום של ואהבת לרעך כמוך. הוא איש של אנשים. היה מוביל חברתי ואהוב על כולם, לא נראה לי שמישהו לא אהב אותו. בהתחלה היה קטן, נמוך אך בשביעית כשחזר מהחופש לכפר הוא צמח מאוד לגובה. היה חתיך והבנות אהבו אותו מאוד, מאוד. הוא בלט בהכל. זה די מובן לי שהוא הגיע להיות רמטכ"ל ורץ היום לראשות הממשלה, זה לא מפתיע עליו."

אשר תורג'מן, למד עם בני גנץ באותה הכיתה בכפר הירוק משנת 1973-77 :"היינו חברים. אני עבדתי במספוא, קצרתי תילתן, והייתי מביא לו לרפת. בני בלט בשקדנותו, בכל מה שעשה."

נאווה דור, פרסומאית, למדה עם בני בכיתה בכפר הירוק :"בני תמיד היה אחראי. תמיד היה בראש וועדה. הוא היה מנהיג מגיל 15 מאז שאני מכירה אותו. אני אוהבת אצלו שהוא לא פזיז. אם היו אינטריגות תמיד היה מפשר בין אנשים. הוא גם חתיך הורס כמובן. תמיד בלט, היה בגובה העיניים ובעל עיניים שמשדרות נחישות ותום. לגבי זו לא הפתעה שהוא הגיע לאן שהגיע. תמיד ידע לסדר דברים, תיקתק, לא איבד זמן על שטויות. הלכנו 20 חברה מהשכבה לגני התערוכה לראות את הנאום שלו השבוע. אנחנו בקשר איתו. נפגשים באירועים ובימי הולדת. היינו מאוד נרגשים בגני התערוכה. עמדנו בתור קבוצה, נופפנו עם הדגלים, והוא ידע שאנחנו שם. הנאום היה ממש הוא כי הוא איש רגוע ולא מתלהם."

billie@netvision.net.il

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
 אין דבר שיעצור אותי
"אין דבר שיעצור אותי"
פועל בניין נפצע בינוני - עד קשה בפתח תקווה
פועל בניין נפצע בינוני - עד קשה בפתח תקווה
העלאת המודעות לסרטן השד
חוזר הביתה
נבחרת שרת והמדליות
נבחרת מנצחת
רמקול נייד איכותי באמת
רמקול נייד איכותי באמת
אלפי נוצרים התפללו לשובם של הדר גולדין ואורון שאול
זוכרים את הדר ואורון מסביב לעולם
חשד: נהג בפסילה ועם רישיון שפג ב - 2009
חשד: נהג בפסילה ועם רישיון שפג תוקפו בשנת 2009