רמת השרון

הנצחת פועלו של הנדבן יצחק אוכברג

תלמידי תיכון אלון ברמת השרון הנציחו את פועלו של הנדבן הגיבור יצחק אוכברג בתחרות כתיבה יצירתית באנגלית

כתב לוקאל 15/04/2019
הנצחת פועלו של הנדבן יצחק אוכברג
צילום באדיבות עיריית רמת השרון

השבוע התקיים בתיכון "אלון" ברמת השרון טקס מיוחד ויוצא דופן, בו הוענקו פרסים לתלמידים שהנציחו בחיבורים באנגלית את פועלו של יצחק אוכברג, יהודי ציוני ונדבן שהציל כ-180 ילדים יהודים בשנת 1921. צוות המורות לאנגלית ב"אלון" יזם במסגרת למידה משמעותית תחרות בה כתבו כלל תלמידי ביה"ס חיבור המתאר את פועלו של אוכברג. המחברים המצטיינים זכו להוקרה ואף לפרסום חיבוריהם בכתב העת . The Jerusalem Report 
 
יצחק (איזיק) אוכברג ז"ל, היה גיבור אלמוני בהיסטוריה של העם היהודי, אולם פועלו החשוב אינו מוזכר בציבור. צוות אנגלית בתיכון "אלון" חבר לפרויקט זה על מנת לעשות עימו צדק היסטורי. ביוזמת עו"ד הרצל כץ, יו"ר ועדת מורשת יצחק אוכברג, אשר מתנדב בפרויקט ESRA (English Speaking Residence Association) בתכנית ללימוד אנגלית (English Tutoring Program ETP) מזה מספר שנים, ארגן צוות המורות לאנגלית תחרות כתיבה יצירתית, אשר מטרתה העיקרית לעודד את התלמידים לחקור את פועלו של יצחק(איזיק) אוכברג.
 
איש נדיב זה, לקח על עצמו לצאת למסע מסוכן למזרח אירופה בשנת 1921, במטרה להציל יתומים מהפוגרומים. הוא הביא את 173 יתומים לבתי יתומים בדרום אפריקה שם הם פרחו ושגשגו. היום ישנם יותר מ 4,000 צאצאים ליתומי אוכברג.
 
מסבירה דניס כהן, רכזת אנגלית ב"אלון": בחרנו בפרוייקט זה כדי להוקיר את פועלו של יצחק (איזיק) אוכברג, להביע את הערכתנו הרבה למתנדבי Esra ETP הרבים, אשר לימדו את תלמידנו במשך שנים רבות באופן מסור, להטמיע בקרב התלמידים את הערכים שלאורם פעל אוכברג, וכמובן ללטש את יכולת הכתיבה של התלמידים באנגלית. התלמידים נתבקשו לכתוב שיר, חיבור, מכתב, סיפורת או ראיון אשר מסביר את משמעות האימרה התלמודית:  "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו " ולהמחיש איך עקרון זה יושם ע"י הפילנתרופ יצחק אוכברג. התלמידים ערכו עבודת חקר מעמיקה, חלקם אף פנו לצאצאי יתומי אוכברג להשלמת התמונה על פועלו. התלמידים התלהבו מאד מהפרויקט. הנושא עצמו עלה לדיון כמעט בכל כיתות האנגלית. הוגש מגוון רחב של יצירות ועבודות: שירה מרגשת, יצירות וסיפורים אשר נכתבו מנקודת מבטם של היתומים, הוגשו ראיונות דמה עם אוכברג, קבוצה אחת אף יצרה וכתבה צוואה שנכתבה כביכול על ידי אוכברג. במסגרת המיזם החינוכי הוגשו 70 עבודות ,שנכתבו ע"י תלמידים בכיתות י', י"א' ו-י"ב.
 
ועדת מורשת יצחק אוכברג החליטה להעניק שוברים לרכישת ספרים לארבעת הכותבים, שעבודתם מעבירה באופן הטוב ביותר, את רוח ההישגים ואת התרומה הגדולה של אוכברג. טקס הענקת הפרסים התקיים במעמד עורך הג'רוזלם ריפורט (Jerusalem Report), סטיב לינדי, שכיהן כשופט הראשי בתחרות הכתיבה היצירתית. כאמור חיבורי הזוכים פורסמו בעיתון באופן בולט. 
 
לדברי דניס כהן בכוונת צוות האנגלית לסייע לביצוע פרוייקט זה בבתי ספר תיכון אחרים, במיוחד אלו שבהם מלמדים מתנדבי ESRA.
 

עוד ברמת השרון
ורדה טל עם הספר שכתבה. חריזה לילדים
שרון יונתן 26/06/2019
הושק מיזם המנטורים ברמת השרון
כתב לוקאל 05/06/2019
בני נוער ובני הגיל השלישי יחד על המסלול ברמת השרון
כתב לוקאל 28/05/2019
קיץ במגוונים
כתב לוקאל 14/05/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
כל העירייה במספר אחד
כל העירייה במספר אחד
שלושה מתכונים לארוחת שבועות
שלושה מתכונים לארוחת שבועות
באופקים מציינים 50 שנה לנחיתת האדם על הירח
תלמידי "מצוינגב" באופקים מציינים 50 שנה לנחיתת האדם על הירח
תלמידים עם דיוקנאות מחומרים ממוחזרים
"האומנות בזבל"
שישה פצועים בתאונה קשה ליד כפ"ס
זרם הגולף
זרם הגולף
בתוכנית: תיכון חדש בפרדס חנה כרכור
עו"ד הואשם בדריסתה למוות של תושבת כפ"ס