רמת השרון

בעקבות אוצר אושוויץ

מפגש מקרי בשנת 1998 בין יריב נורנברג, אז קצין בצבא, לבין ישעיהו ירוד, ז"ל, בעל חנות ״כלבו שרון״ ברחוב סוקולוב, הוליד את סרט הדוקו "אוצר אושוויץ", שמתאר את מבצע האיתור למציאת תשמישי קדושה שהוטמנו באושוויץ בתקופת השואה. ביום שני הוקרן הסרט המרגש באולם "יד לבנים" בפני קהל שהיה מרותק למשמע דבריו של נורנברג

שרון יונתן 02/05/2019
יריב עם הקהל שהגיע לראות את הסרט המרגש
צילום: פרטי

ביום שני השבוע, יומיים לפני ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שחל אתמול, התקיימה באולם "יד לבנים" ברמת השרון הרצאתו של יריב נורנברג, תושב רמת השרון לשעבר, על סרט הדוקו "אוצר אושוויץ", שמתאר את מבצע האיתור שיזם למציאת תשמישי הקדושה שהוטמנו באושוויץ בתקופת השואה. לאחר ההרצאה התקיימה הקרנת הסרט.                              

 הסרט נולד בעקבות מפגש מקרי בשנת 1998 בין נורנברג, אז קצין בצבא, לבין ישעיהו ירוד ז"ל, בעל חנות ״כלבו שרון״ ברחוב סוקולוב. נורנברג נכנס לחנות לרכוש דגל ישראל עבור נסיעתו לאושוויץ להשתתפות במצעד החיים. מראה הבחור הצעיר ואופן התנהגותו האצילי עוררו את אמונו של בעל החנות וזה החל לספר באזניו בהתרגשות רבה אודות סיפור הטמנתם של תשמישי קדושה באושוויץ על ידי יהודים תושבי העיירה בזמן המלחמה בניסיון להצילם. אלו נקברו לא הרחק ממחנה ההשמדה הידוע לשמצה. בעל החנות ידע לספר בפירוט רב את מיקום הסתרת האוצר בעומק האדמה וחלומו היה שהאוצר יימצא לפני לכתו מהעולם.

יריב נורנברג הוקסם והתרגש לא פחות מבעל החנות ושעתיים תמימות בילה בהאזנה לסיפוריו של ישעיהו ירוד, ובהיותו הרפתקן, חובב היסטוריה ובעל חזון, גמלה בלבו ההחלטה להתחקות אחר האוצר האבוד ולמלא בקשתו של בעל החנות, אליה נכנס רק על מנת לקנות דגל ישראל.

 בדמיונו הפרוע ביותר לא העלה יריב על דעתו שמסע איתור האוצר יארך שש שנים, לא תיאר לעצמו את הקשיים בהם ייתקל בדרך, אך נחישותו הובילה אותו ואליו הצטרף הבמאי יהלי גת בתיעוד שהוליד את סרט הדוקו המרתק ״אוצר אושוויץ״ שצולם בשנת 2004.               

 הנחישות וכח הרצון הינם מאפיינים בולטים באישיותו של יריב שחונך בילדותו בשוויץ, שירת כקצין בצה״ל במגוון תפקידים פיקודיים רגישים, כיהן בתפקידים בכירים בחברות עתירות ידע וכיום מכהן כראש נציגות הבנק השוויצרי ״יוליוס בר״ בישראל. נורנברג אמר השבוע כי הוא רואה בכך שליחות וישמח להנצחת בני הזוג ירוד ז"ל שעברו זוועות, שרדו שואה ולא זכו לדור המשך.

למחרת האירוע אמר נורנברג: "באת הביתה - רמת-השרון", כך מקבל את פני הבאים לישוב השלט שניצב בכניסה הראשית וכך הרגשתי כששבתי לקיים שיח בן דורי על מבצע אוצר אושוויץ וזיכרון השואה בחברה הישראלית בבית "יד לבנים" בקמת השרון. היה מרגש במיוחד עבורי כי רבים בקהל הכירו אישית את שורד השואה שהצית את כל הסיפור, וכך חשתי שאני סוגר מעגל שני עשורים. התרגשתי במיוחד לפגוש את אילנה דן, מנהלת חטיבת הביניים, שקלטה אותי ואת אחי הצעיר דויד ז"ל, שהשבוע מלאו 4 שנים לפטירתו, ברמת השרון כאשר שעלינו משוויץ".

האירוע לא היה יוצא לפועל אלמלא יוזמה של טליה דגון, תושבת העיר, שמכירה את יריב מהעבר הרחוק והציעה לו להרצות ולהקרין את הסרט בסמוך ליום השואה.

למחרת האירוע אמרה טליה בהתרגשות: "היה משהו מרגש בהקרנת הסרט ״אוצר אושוויץ״ ובדבריו של יריב נורנברג בבית יש לבנים אמש. האולם היה מלא בבני רמת השרון של פעם, ולא רק, מימים שהייתה עוד מושבה, כולם הכירו את החנות ״כל בו שרון״ בבעלות בני הזוג ירוד ז״ל והנוכחים רותקו למשמע דבריו של יריב נורנברג. כילידת המקום התרגשתי לראות את אנשי נוף ילדותי, מימיה של רמת השרון כמושבה. הייתה תחושת קהילתיות ואחדות ובעיני תחושה זו חשובה מאין כמוה. חובה עלינו לזכור ולספר לדורות הבאים".

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
סיכול פיגוע בציר המתפללים בירושלים
הורי הנדיב עתרו לבית המשפט
תחל שנה וחידושיה
ראש העין: העיר המתרחבת במדינה
הפוליטיקה של כפר סבא
הפוליטיקה של כפר סבא
עם המבט לפסג"ה
"המחלה גרמה לי להגיע ליעדים ולמטרות שהצבתי לעצמי"
קול העוצמה סוגרים שנה תשיעית
"קול העוצמה" סוגרים שנה תשיעית