רמת השרון

חזרה לימי אושוויץ

ימים אחדים לפני שפלורה מטלון הלכה לעולמה, לפני 13 שנה, ביקרה אותה חברה שהייתה איתה באושוויץ. כיום, בנה של פלורה, יוחנן, תושב רמת השרון, מנסה לאתר את אותה חברה כדי שתשפוך אור על התקופה ההיא

קרן שלהבת 30/05/2019
מטלון. רוצה לסגור מעגל
צילום: קרן שלהבת

בגיל 68 לקח על עצמו יוחנן מטלון משימה מאתגרת במיוחד, משימה של פעם בחיים: לחפש את החברה של אמו פלורה מאושוויץ, שביקרה אותה לפני 13 שנה – ימים אחדים לפני שהלכה לעולמה. המשימה הזו היא לא רק עניין אישי, אלא חלק ממפעל חשוב של העברת המסר לדורות הבאים על מה שקרה במחנה ההשמדה בפולין – על הזוועות ועל החסד שהתרחשו שם.

"כאשר אמי שכבה על ערש דווי בבית חולים איכילוב הייתי מגיע פעמיים ביום לבקר אותה", נזכר מטלון. "צהרים אחד אני מגיע ורואה שליד המיטה שלה יושבת אישה מטופחת שמחזיקה בידה. לא הכרתי אותה ולא ידעתי דבר על הקשר שלה לאמא שלי. נעמדתי בדלת כמה שניות ותהיתי מי זו, מה היא עושה בחדר של אמי ומדוע היא מחזיקה בידה. לרגע חשבתי שאולי היא טעתה בחדר, אבל לא. מהר מאוד התברר לי כמה חשובה האישה הזו לאמי".

יוחנן נכנס לחדר, בירך אותה לשלום. "אתה יוחנן, נכון?", שאלה האישה המסתורית והוא ענה בחיוב. "אני החברה ההונגריה של אמא שלך", הציגה את עצמה. "כשהיינו מדברות בטלפון תמיד סיפרה לי עליך".

יוחנן שאל אותה כיצד היא מכירה את אמו. "אמך הייתה המלאך באושוויץ שהציל את אחותי הקטנה", אמרה והוא נותר ללא מלים. "אמי מעולם לא סיפרה לי על כך", הוא מסביר בשיחה כיום.

פלורה אמו הייתה אחראית על הקומנדו – קבוצת עבודה באושוויץ. העבודה של הקבוצה הייתה לייצר מברשות לתותחים ולתותחי טנקים מגומי של גלגלים שיצאו משימוש. "היינו חותכים רצועות גומי ומרכיבים על מוטות עץ עגולים", סיפרה האישה. "המכסה של כל אסירה היה 34 מברשות. אחותי הקטנה הייתה צנומה ורזה ולא היה בכוחה לייצר כמות כזאת. בסוף היום הייתה מגיעה חברת האס.אס וסופרת לכל אחת כמה מברשות עשתה. מי שלא עמד במכסה נלקח לסלקציה ומשם הוצא להורג".

בנקודה הזו באה לידי ביטוי הגבורה של פלורה. "היא הייתה עוברת מאסירה לאסירה לפני בוא חברת האס.אס ומשלימה משאר האסירות את המכסה של אחותי. כך היה עד ששוחררנו מגיא ההריגה", היא סיפרה. "בזכותה ניצלה אחותי. עלינו לארץ והקמנו משפחות. אלמלא פלורה לא הייתה נשארת אחותי הקטנה בחיים".

חמישה ימים אחרי הביקור של חברתה מאושוויץ פלורה החזירה נשמתה לבורא. כיום יוחנן מנסה לאתר את אותה אישה. לשם כך העלה פוסט בפייסבוק.

בשיחה נרגשת איתו מספר יוחנן על אמו שעבדה תקופה מסוימת במעון ויצ"ו ברמת השרון והייתה ידועה בקהילה כאישה טובה שעוזרת לאנשים. הוא גם נזכר בחברה של אמו שהספידה אותה בלווייתה. "אז בתוך העצב על לכתה של אמי לא עצרתי לחשוב על כך שאני רוצה את הקשר איתה, ובעיקר שתדבר עם הנכדים שלי עליה".

איזה סימנים יש לך בשביל להתחיל את המסע לאיתורה של האישה?

"אין לי הרבה סימנים. ידוע לי שברמת השרון גרה הצלמת ורדית, כנראה כהן, שהיא בת לאחת מהאחיות ואולי דרכה אוכל ליצור קשר עם משפחתה. אני יודע שהיא עבדה בחברת הפקות בשם 'תותים' בשכונת מורשה. אם יש מישהו שמכיר את הצלמת ורדית ויכול לעזור לי לאתר אותה אשמח מאוד. אני בטוח שמכאן הדרך לאתר את החברה של אמי מהמחנה תהיה הרבה יותר קלה".

מטלון השתתף השנה בטקסים יום השואה שנערכו בבית הספר "עלומים" ברמת השרון, שם לומד נכדו. בשיחה עמו ניכר שהוא חי את נושא השואה וחשוב לו מאוד להעביר את המסר על גבורתם של האסירים במחנה ובמיוחד של אמו פלורה.

"אמי הייתה אז בת 14, בגיל של אותם ילדים בפניהם עמדתי", הוא אומר. "רציתי שהם יבינו את העוצמה של ילדה בגיל שלהם שהייתה שם, הביטה למלאך המוות בעיניים, והצליחה להציל חיים תוך סיכון נפשות אדיר".

הוא מסיים את השיחה בבקשה מיוחדת מקוראינו. "אני מבקש שכל מי שיודע משהו על האישה המיוחדת הזו שיתקשר אליי. אני חייב לפגוש את אותה אישה", הוא אומר. "המסע הזה בוער בי ולא מרפה לרגע. אני מקווה שבעזרת הכתבה בעיתון נצליח לאתר אותה וכך אסגור מעגל בשם אמי הגיבורה".

למעוניינים לעזור ליוחנן מטלון ניתן ליצור עמו קשר בטלפון 0522-503304

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
מועצת הוותיקים עם לוי
מועצת הוותיקים עם לוי
תנו לקרוא בשקט
המרוץ לחיים
בת ים מתכוננת לחורף
פרסום ראשון:  הודה בן חמו הגיב בבית המשפט לאישומים נגדו
פרסום ראשון: יהודה בן חמו הגיב בבית המשפט לאישומים נגדו
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
שוב: חשד להצתה במתחם השוק בכפר סבא
ממחזרים ממש פה
ממחזרים ממ"ש פה