רמת השרון

מכת נחשים ברמת השרון

"אנחנו פוחדים לצאת מהבית" , כך אומרים תושבי רמת השרון שלאחרונה נתקלים בנחשים במקומות שונים בעיר. רק לפני שבועיים שילם תושב מערב העיר בחייו, לאחר שהוכש על ידי נחש צפע

קרן שלהבת 13/06/2019
מכת נחשים ברמת השרון
צילום: פרטי

בשבועות האחרונים מציפים תושבי רמת השרון את המוקד העירוני בפניות מבוהלות על נחשים שמגיחים מהשדות, ומגיעים למדרכות, לכבישים, לגינות הציבוריות ואף לרכבים ולבתים. רק לפני שבועיים הוכש למוות על ידי נחש צפע תושב העיר, רפאל ששו, שהתגורר ברחוב הנשר במערב העיר, ומפלס הפאניקה רק עלה.

"אנחנו פוחדים לצאת מהבית", אומרים תושבי רמת השרון שבשבוע האחרון נתקלו בנחשים במקומות שונים בעיר.

אסא דיין, תושב שכונת מורשה, נתקל בנחש צפע לפני כחודשיים בחצר ביתו. "הנחשים מגיעים מהשדות הפתוחים. הם יוצאים לאחר שנת החורף רעבים. לפני חודשיים נתקלתי בנחש צפע די גדול בחצר הבית שלי. בשבוע שעבר כשרכבתי על האופנוע שלי, דרסתי בטעות נחש צפע קטן שהיה על הכביש ברחוב שבי ציון ליד רחוב אלכסנדרוני".

איך הגבת כשנתקלת בנחשים?

"אני לא חושש מהם. הם סך הכל יוצאים מהמחבוא שלהם כדי לאכול. רצוי לא להתקרב אליהם. מצד אחד הם מפחידים אנשים ומצד שני אי אפשר להרוג אותם. צריך למצוא פיתרון הומני. נחש צפע, גם אם הוא קטן, עלול להרוג בן אדם על ידי הכשה, לכן צריך להיות זהירים ולא להתקרב אליהם".

מורן זילכה תושבת העיר: "אני פוחדת לטייל עם הכלב שלי בגינות. מסתובבים בעיר עשרות נחשים, אם לא מאות. זו סכנת נפשות לכל בעלי החיים וגם לנו. חשוב שמישהו יטפל בבעיה".

תושבים מבוהלים התריעו על הימצאות נחשים בגינת הנופלים בנווה רסקו בעיר, ברחובות הסמוכים לשדה ברחוב אלכסנדרוני וברחובות הטבק ובאז"ר. אחד התושבים אף נתקל בנחש בתוך רכבו כשחנה בחניון ברחוב אלכסנדרוני והזעיק לוכד נחשים. "אנחנו מבוהלים ומצפים מעירייה לטפל במצב", כותבים התושבים בפורום "רמתשרונים-תושבים למען תושבים" ובדפי פייסבוק נוספים של העיר.

"ניתן כבר להכריז על רמת השרון כמוכת נחשים. הנה נתפס עכשיו נחש ברחוב הטבק ואחד באז"ר. צריך להתחיל להשמיד אותם ולדלל את אוכלוסייתם", כתבה תושבת רמת השרון בפורום, ותושבת אחרת פנתה לעירייה בבקשה: "הייתי מצפה שהעירייה תספק מספר חירום של לוכד נחשים בעירנו. שלא נזדקק לשירותי המוקד, מה שיקצר את זמן ההגעה והתפיסה".

שגיא אגרנט לוכד הנחשים מטעם עיריית רמת השרון מדבר על התופעה: "השנה היה חורף מאוד גשום. כמות החרקים, החולדות והנחשים גדלה. רוב הנחשים שיש באיזור הם מסוג זעמן שלא גורם לנזק. הנחשים המסוכנים הם מסוג צפע שיכול לגרום למוות. אני מקבל המון קריאות מתושבים שלא מבחינים בין סוגי הנחשים. הרבה פניות מצד התושבים המבוהלים מסתיימות בלכידת לטאה שנראית כמו נחש".

ברור לך שהתושבים לא תמיד מסוגלים להבחין בין נחש צפע לזעמן?

"זה נכון, לכן חשוב להתקשר למוקד, לשמור על קשר עין עם הנחש מבלי להתקרב אליו. אם אפשר אז כדאי לצלם אותו כדי שבמצב של הכשה נדע במה מדובר".

לפני שבועיים תושב העיר נפטר מהכשת נחש. מה אתה יכול לומר לתושבים המבוהלים?

"קודם כל להיזהר ולא להתקרב לנחש. אנחנו מגיעים תוך דקות ספורות לאיזור אליו הזעיקו אותנו".

כרגע מכל הערים באיזור רק ברמת השרון מציפים את הבעיה.

"כמות הנחשים זהה ברוב במקומות. אנחנו עושים הכל כדי להגיע לפונה במהירות".

לקרוא בדחיפות לסיוע רפואי

תגובת עיריית רמת השרון: "הכשות ועקיצות על ידי בעלי חיים ארסיים הן מצבי חירום רפואיים. לכן, במקרה של הכשת נחש יש לקרוא לסיוע רפואי בדחיפות. במקרים בהם הסיוע מתעכב יש לבצע את הפעולות הבאות: השכבת הנפגע במנוחה מוחלטת והרגעתו. חיטוי מקום ההכשה. קיבוע הגפה הפגועה ומניעת התזוזה שלה עד כמה שניתן למניעת התפשטות הארס. נסו להשיג תיאור מדויק עד כמה שניתן של הנחש, וכמובן פינוי מהיר ככל האפשר לבית החולים. חשוב לזכור: אין לחתוך/למצוץ את הארס, לא להניח חוסם עורקים לא לקרר את המקום וכמובן לא לרדוף אחר הנחש. זיהיתם נחש? צלמו אותו והתקשרו למוקד 106".

מוזמנים להיכנס לדף הפייסבוק שלנו קול ברמה-לוקאל רמת השרון וצפו בראיון עם לוכד הנחשים מטעם העירייה.

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
נכנס יין יצא סוד
מעגלים לפסגה
"מעגלים לפסגה"
בן 16 נעצר בחשד לעבירות מין בקטינות
הושחתו שלטי בחירות של גינזבורג
הושחתו שלטי בחירות של גינזבורג
חגיגת שערים
תלונות על מפגעי רעש מפארק "ארבע עונות"
ליאון עיואן, יור מועצת הנוער העירונית בכפר סבא
פרס הפעילה המצטיינת
גבר במצב אנוש לאחר שטבע בת"א