רמת השרון

מי פנוי בסוקולוב?

קארין מוקטדר, כיום נהגת מונית ופעם טבחית וסייעת בגני ילדים, מספרת על הסבת המקצוע הלא שגרתית שעשתה, על התגובות האוהדות והתומכות ומדוע לדעתה לא מדובר במקצוע לגברים בלבד

שרון יונתן 20/06/2019
קארין מוקטדר. הסבת מקצוע ששינתה את חייה
צילום: חגית כתב לוי

בגיל 48 החליטה קארין מוקטדר מרמת השרון שלא טוב לה בעבודה כסייעת בגני ילדים וכטבחית והחליטה לעשות שינוי בחייה. בעלה משה, נהג מונית וותיק מזה 30 שנים בתחנת המוניות "המושבה" במרכז רמת השרון, הציע לה לעשות הסבה מקצועית לנהגת מונית וכמו שאומרים, השאר היסטוריה. כיום, כעבור שנה, קארין היא נהגת מונית במשרה מלאה ומעידה שהשינוי המקצועי שינה את חייה לטובה.                                                                                

קארין (בת 49, אם לארבעה ילדים בגילאים 25 עד 18) מספרת כי הרגישה עייפות ושחיקה מעבודותיה הקודמות ולאחר שהגיעה ההצעה מבעלה היה לה רק חשש אחד: "אני ודרכים לא בדיוק חברים, אבל בעלי הרגיע אותי שממילא היום כולם עובדים עם הוויז. הייתי נהגת בצבא ואני מאוד אוהבת לנהוג וזה לא מפחיד אותי. מה גם שאני מאוד חברותית ומתחברת לאנשים. גם ברגעים שחשבתי שזה גדול עלי בעלי היה לצידי ותמך בי".  

 לאט לאט החלה קארין ללמוד את התחום והגיעה למכללת עתיד לקורס ללא עלות. "יש מדיניות של המדינה למשוך נשים להיות נהגות אוטובוסים ומוניות ולכן הקורס ניתן בחינם. עברתי את כל המבחנים והבדיקות הנדרשות ולפני ארבעה חודשים סיימתי את הקורס עם הציונים הגבוהים ביותר ולשמחתי גם עברתי מבחן מעשי בניסיון ראשון".      

 לפני שלושה חודשים החלה קארין את עבודתה כנהגת מונית בתחנת המושבה, חודשיים ראשונים במונית של נהג אחר ולפני כחודש רכשה מונית שעליה אפילו כתבה את שמה. "אחרי שראיתי שאני ממש נהנית וטובה בזה קיבלתי ביטחון להיות עצמאית וקנינו מונית ומאז אני עצמאית ועובדת בשביל עצמי", מספרת קארין בהתרגשות.

איך קיבלו אותך הנהגים בתחנה?

"בצורה יפה מאוד ותמכו בי מההתחלה. הם אמרו שתמיד אוכל לשאול ולהתייעץ איתם. הם אמרו לבעלי שאני עובדת טובה וחרוצה".

את הנהגת היחידה בתחנה?

"יש בתחנה בערך 60 נהגים וחוץ ממני יש עוד נהגת אחת שעובדת מדי פעם עם בעלה אבל לא במשרה מלאה כמוני. אני עובדת 10 עד 12 שעות ביום".

אלו הערות את מקבלת?

"רוב ההערות הטובות, בעיקר מקרב נשים שמאוד מרוצות לראות נהגת ולא נהג. הן אומרות לי 'איזה כיף שאני יכולה לשבת לידך ונעים לי וטוב לי". יש גם תגובות טובות מגברים שאומרים שזה נחמד להם שפעם ראשונה נוסעים עם נהגת".

איך זה לעבוד עם בעלך?

"זה יתרון כי זה לעבוד ביחד ולחוד. פעם היה לנו עסק של אוכל וזה לא הלך. פה לכל אחד יש את העסק שלו, אבל אנחנו נעזרים אחד בשני והוא תמיד מדריך ועוזר לי".

מדובר במקצוע גברי מאוד. את מרגישה קושי מיוחד?

"לי אין שום קושי בעבודה הזאת. זה נכון שזה עדיין מקצוע גברי עם רוב של 95% נהגים, אבל דווקא בשנים האחרונות יש עליה במספר הנהגות. הגברים אומרים שזאת עבודה קשה אז אני מזמינה אותם לעבוד בגן ילדים ולראות מה זאת באמת עבודה קשה. יש נהגים שקשה להם להכיל נהגות. היה לי מקרה שחיכיתי לנוסע ונהג מונית שהיה שם אמר לי שהוא לא מבין למה אני עובדת כנהגת מונית ושזאת עבודה קשה שלא מתאימה לאישה. עניתי לו שאני לא שונה ממנו ולא מסכימה איתו".

מה הסיפוק בעבודה הזאת?

"אני מכירה המון אנשים חדשים וסוגי אנשים שלא הייתי מכירה בעבודה אחרת וגם רואה מקומות חדשים בארץ שאלמלא הייתי נהגת מונית לא הייתי מגיעה אליהם".

מה השינוי עשה לך?

"זה ממש שינה את חיי לטובה. יש לי הרבה יותר שמחת חיים ואני קמה לעבודה בכיף. גם בבית מרגישים שאני בן אדם אחר, יותר שמחה ויותר מחייכת. זה גם נתן לי עצמאות, לא אומרים לי מה לעשות, אני אדון לעצמי".

את מאלו שמשתפות פעולה עם נוסעים על שיחות פוליטיות וכדומה?

"ממש לא. אני לא אוהבת לדבר על פוליטיקה ואם כבר הנוסע נכנס לזה אני זורמת איתו ולא נכנסת איתו לעימות. בעיקר מקשיבה ומסכימה איתו ולא מתנגחת איתו".

לסיום, מסר לנשים שרוצות לעשות הסבת מקצוע?

"לגמרי. אני ממליצה למי שמרגישה שקשה לה ומרגישה שהעיסוק משעמם ולא מספק, לא לפחד אלא לקום ולעשות את הצעד ולהיות אדון לעצמך. זה פשוט עולם אחר".

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
12,000 ביצים הושמדו על ידי הווטרינר העירוני באילת
12,000 ביצים הושמדו על ידי הווטרינר העירוני באילת
נערה נדקרה ברחובות
הרוג בתאונה בכניסה לניר בנים
טלגראס מכה שנית
פטור מתור
מדעי האושר בחיפה
לימודי מדעי האושר
אושרו המלצות מבקר עיריית הרצליה
אושרה הקמת השכונה הגדולה בתולדות חיפה