רמת השרון

"מדינת ישראל טובעת בשחיתות שעלולה לפרק אותה"

במהלך 40 שנה הוציא המו"ל חנוך סער, תושב רמת השרון, 2,800 כותרים שונים, בינהם, ספרים של הנשיא ביל קלינטון, הנשיא ג'ימי קרטר, וודי אלן, ג'רי סיינפלד, וופי גולדברג, אולם את עיקר מרצו הוא מפנה עכשיו למאבק במה שהוא מכנה "השחיתות השלטונית של נתניהו"

בילי בסרגליק 27/06/2019
סער.
צילום: פרטי

 כאשר אתם נחים בשבתות או מטיילים בפינות החמד של ישראל נוסע חנוך סער, תושב רמת השרון, לכיכר הבימה ומפגין שם כנגד מה שהוא מכנה "השחיתות השלטונית של נתניהו". מזה כשנה וחצי משמש סער כאחד ממארגני הפגנות הבימה ואין לו כוונה והפסיק. אולם עד שחנוך, 62, הפך לאחד לדמות מובילה בהפגנות הוא בעיקר היה מוכר כבעל הוצאת הספר "סער", מחבר ספרי שירה, צילום וספר לילדים: "התירס של נועה", גרוש, אב לשלושה וסב לשישה. במהלך 40 שנה הוציא סער לאור כ- 2800 כותרים שונים ביניהם ספרים של הנשיא ביל קלינטון, הנשיא ג'ימי קרטר, וודי אלן, ג'רי סיינפלד, וופי גולדברג, ראשי ערים, שגרירי ישראל בחו"ל, משוררים ועוד. מזה שנתיים וחצי, הוא כותב נון סטופ כנגד השחיתות השלטונית ובעד ישראל ללא שחיתות, בפייסבוק ובקבוצות רבות ברשת החברתית.

מה מניע אותך?

"לפני שנתיים וחצי, כשהתחלתי להבין שמדינת ישראל טובעת בשחיתות שעלולה לפרק אותה, רציתי שיקום מישהו שיעשה משהו. הבטתי ימינה, הבטתי שמאלה, ולא ראיתי מישהו שכזה, והחלטתי שאני אהיה המישהו הזה. לשמחתי התברר לי שאני לא לבד, ושיש במדינת ישראל המון אנשים טובים, פטריוטים, שמוכנים לקום מהכורסה ולפעול בהתנדבות וללא לאות כדי להחזיר את מדינת ישראל לימיה היפים."

כיצד שינתה המחאה את חייך?

"אם עד לפני שנתיים וחצי הייתי מוציא לאור, אבא וסבא, בשנתיים וחצי האחרונות אני גם מארגן הפגנות כנגד השחיתות וגם משתתף בהן בכל רחבי הארץ. הפכתי להיות אדם מעורב הרבה יותר חברתית. הבנתי שלא די בהצבעה פעם בארבע שנים אלא יש לפעול כל הזמן בעד ישראל טובה יותר ונגד אלו שהופכים אותה לרעה יותר. לוח הזמנים שלי השתנה. היום חלק מהזמן מוקדש לכתיבת מאמרים, לכתיבת פוסטים, לארגון הפגנות בכל רחבי הארץ אבל מתברר שככל שעושים יותר, יש זמן פנוי רב יותר."

האם לדעתך הסופרים, המשוררים, משמיעים מספיק את קולם?

"בכל רחבי העולם הפגנות מתחילות כמעט תמיד מאנשי רוח. בארץ, הדברים לא קורים ככה. מעט מאוד סופרים, משוררים ואנשי רוח, הצטרפו בגלוי להפגנות כנגד השחיתות של נתניהו, ואני שואל את עצמי ממה הם פוחדים? שמעריצי נתניהו לא יקנו את הספרים שלהם? שחסידי נתניהו לא יתעמקו בשירתם? למה הם לא קמים מהכורסה הנוחה בחדר העבודה שלהם ומשמיעים קול זעקה כנגד השחיתויות הרבות שמתרגשות עלינו חדשות לבקרים?"

אז מה כה מרגיז אותך בארץ הזו?

"הדבר שהכי מרגיז אותי הוא שאנשים רבים במדינה האהובה שלי מקבלים שחיתות, מקבלים המלצות משטרה, המלצות פרקליטות ואפילו המלצות היועץ המשפטי במשיכת כתף, ובאמירה מזלזלת של למה? מה קרה?!' אני חושב שאזרחי מדינה, שמוכנים לקבל מעשי שחיתות של מנהיגים וממשיכים להצביע בעבור אותם מנהיגים, מסבים נזק עצום למדינתם."

שבוע הספר הסתיים במוצאי שבת האחרונה, מה לדעתך מצב הספרות נכון להיום?

"באופן כללי, בכל רחבי העולם, מאז המצאת המחשב, המצאת הסלולר והמצאת הטלוויזיה, ישנה ירידה בכמות קוראי וקוני הספרים. יחד עם זאת, שמחתי מאוד לגלות שבשבוע הספר האחרון הגיעו לכיכר רבין בתל אביב הרבה יותר אנשים מאשר בשנה שעברה".

האם ישנה ירידה משמעותית בישראלים שרוכשים ספרים?

"טוענים שיש ירידה מסוימת בכל העולם אבל אין ירידה בכמות הספרים שיוצאת לאור כי במדינת ישראל יצאו בשנה האחרונה, כ 8000 כותרים חדשים."

מה הדבר הבא בתוכניות שלך?

"40 שנה נוספות של מו"לות, ובימים אלו, אני עובד על הרצאה שלי, שתקרא "הודו, קליק ישראלי", שתספר את סיפור האהבה האישי שלי שנרקם ביני לבין הודו."

מהו הסיפור שלך עם הודו?

"לפני 17 שנים התגרשתי, לפני 16 שנים מצאתי עצמי נוסע לדייט עם מישהי שמעולם לא פגשתי ושלא הכרתי קודם מלבד שמה. בסוף הדייט, הבנתי שאני מאוהב בה והיא השיבה לי אהבה. אני לא מדבר על דייט עם בחורה אלא דייט עם תת יבשת מהפנטת, הודו. מאז, טרם חזרתי להודו אבל אין לי ספק שלא ירחק היום ואשוב אליה, כיוון שהיא המדינה המרתקת ביותר מבין הרבה מדינות בהם טיילתי בעולם".

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
תלונות על שיבוצים לגני הילדים
תלונות על שיבוצים לגני הילדים
עמותת מחיים לחיים
קמחא דפסחא ברעננה
 FOOD UP מתחם שרונים
"FoodUP" חגיגי לקראת שבועות
עוד אדיר שויגמן ממשרד עורכי הדין אונגר-שויגמן
440 אלף שקלים פיצוי לקשישה שנפלה באוטובוס
ילד טבע למוות בנהריה
יבוטל הפטור מהיטל השבחה בפרויקט מתחם אילת
תערוכה אחרת
ניצול השואה הוריש לעוסית את טליתו
ניצול השואה הוריש לעו"סית את טליתו