רמת השרון

שומרת על הרשת

חנית שוורץ, שוערת קבוצת הנשים בכדורגל של רמת השרון ונבחרת ישראל, מסכמת את מונדיאל הנשים, מביטה באופטימיות על מצב כדורגל הנשים בארץ ולא רואה עדיין את סוף הקריירה

שרון יונתן 11/07/2019
חנית שוורץ. לקדם את כדורגל הנשים
צילום: מושיקו אושרי

מונדיאל הנשים שהסתיים ביום ראשון עם זכייתה של ארצות הברית העלה שוב את ההתעניינות בכדורגל הנשים, בעיקר בעקבות הרמה הגבוהה שהוצגה בו. אצלנו בישראל, יודעות השחקניות כי הפער הוא עדיין רחוק מהטופ העולמי, אבל מציינות כי בשנים האחרונות יש שיפור בגישה ובהתייחסות. גם חנית שוורץ, שוערת קבוצת מ.כ. רמת השרון ונבחרת ישראל, סבורה כי השינוי קורה אם כי בצעדים איטיים.                שוורץ, שבחודש אוקטובר תהיה בת 32 ועובדת כאחראית משמרת במשמר בית המשפט בכפר סבא, החלה לשחק כדורגל בגיל 12 בהפועל באר שבע, עיר הולדתה. לאחר הצבא עברה ללמוד ולשחק כדורגל במשך 4 שנים בקולג' בטנסי בארצות הברית. לאחר שחזרה שיחקה תקופה קצרה במכבי באר שבע ולאחר מכן עברה לרמת השרון, בה שיחקה בשש העונות האחרונות.                                               

"זה המונדיאל הכי מתוקשר ונצפה שאני זוכרת. ראיתי את רוב המשחקים ואם לא אז את התקצירים", סיכמה השבוע.

חנית, מי רצית שתזכה?

"הייתי בעד ההולנדיות כי הן זכו ביורו האחרון לפני שנתיים וסיקרן אותי לראות אם יצליחו לזכות במונדיאל, אבל האמת שהגיע לאמריקאיות כי הן היו טובות יותר".

כמה אנחנו רחוקים מהם?

"יש עוד דרך ארוכה, אבל ההתאחדות עושה הרבה פעולות כדי לצמצם את הפערים בינינו לשאר העולם".                          

במהלך הקריירה שוורץ שמרה על שער הנבחרת לסירוגין, אבל בשלוש השנים האחרונות היא השוערת הראשונה של הנבחרת ורואה בכך גאווה גדולה. כעת היא מתכוננת ביחד עם חברותיה לנבחרת למשימה הקרובה, מוקדמות אליפות אירופה, ומתרגשת לעבוד שוב תחת הדרכתו של גבי בורשטיין, שמונה כמאמן נבחרת הנשים ואימן אותה בעבר ברמת השרון.                                                                 

שוורץ: "אני גאה מאוד להיות שוערת נבחרת ישראל ואני רואה משהו חדש ומרענן עם מינויו של גבי למאמן הנבחרת. הוא הציג תכנית ארוכת טווח שתביא לצמצום הפערים כאשר המטרה היא לעלות לדרג השני באירופה. זה אמנם קשה, אבל אפשרי".                                                                                לנבחרת צפויים בקרוב שלושה משחקים מאתגרים במיוחד: ב-20 לאוגוסט משחק ראווה נגד צ'לסי, ב-29 לאוגוסט משחק פתיחת מוקדמות איפות אירופה נגד איטליה וב-3 לספטמבר נגד ספרד. שאר הקבוצות בבית המוקדם הן: בוסניה, מלטה וגיאורגיה. שוורץ מכוונת גבוה ומציינת שהמטרה היא לסיים במקום השלישי.

חנית, אלו עוד דברים ההתאחדות עושה כדי לעזור לענף?

"ההתאחדות עושה המון מאמצים ויש גם שינוי בקרב מועדונים מובילים כמו מכבי חיפה ומכבי ת"א שפותחים קבוצות לילדות. אני מאמינה שגם בעקבות המונדיאל מתחילה תנופה ויפתחו אקדמיות שמיועדות לילדות ונערות".

את רואה עדיין קושי לקבל ספורט נשים במדינה?

"אי אפשר להסתיר את זה. התפיסה החברתית אצלנו לא נוטה לקדם ספורט נשים, בעיקר קבוצתי. בענפים אישים כמו ג'ודו, שייט, טניס זה יותר קל. מצד שני, אני מזהה שינוי בתפיסה ובשנים האחרונות קל יותר לקבל כדורגל נשים מאשר בעבר. ביום ראשון הייתי בהקרנה של משחק הגמר המונדיאל במתחם התחנה בירושלים והגיעו לשם 400 איש שזה המון. זה עניין של זמן וזה גם כמו מעגל, ברגע שתהיה השקעה בענף אז יהיו תוצאות כי הקהל בעולם צמא לכדורגל נשים".

ולך יש את התפקיד הקשה ביותר, שוערת.

"נכון. זה משהו שגדלתי לתוכו מבחינת חשיבות התפקיד והחוסן המנטלי. תפקיד מאוד אכזרי כי אני יכולה להיות טובה 89 דקות ואז לחטוף שער וכל האשמה עלי. אני מאוד מתחברת לתפקיד הזה ותמיד אומרת שלהיות שוערת זה כמו ספורט יחידני בתוך קבוצה. עוף מוזר שמתאמן לבד ועושה הכנה מנטלית בנפרד, אבל לצערי התפקיד לא מקבל את החשיבות שהוא ראוי כי אני לא רואה שוער או שוערת זוכים בנעל הזהב".

עד מתי תמשיכי לשחק?

"עד שהגוף יגיד לי די אבל אני לא רואה שזה יקרה בקרוב. ברגע שזה יקרה אדע לתלות את הנעליים. אני עדיין לא חתומה לעונה הבאה, אבל הלב רוצה להמשיך ברמת השרון".

אפרופו רמת השרון. בשנים האחרונות זכיתן באליפות ובגביע אבל העונה האחרונה הייתה לא טובה. מדוע?

"בתחילת העונה היו ציפיות גבוהות, אבל סבלנו מחוסר מזל כאשר נפצעו לנו שש שחקניות לקראת החלק הקריטי של העונה וזה החליש אותנו מאוד ובעצם לא יכולנו להתמודד בצמרת הגבוהה".

עוד ברמת השרון
שרון יונתן 14/11/2019
שרון יונתן 13/11/2019
שרון יונתן 12/11/2019
שרון יונתן 06/11/2019
שרון יונתן 31/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: תקף עובדי פאב ואיים עליהם
אישום: תקף עובדי פאב ואיים עליהם
עילאי הרסגור-הנדין
הכנס השנתי בנושא חינוך לקיימות בגיל הרך
עיריית י-ם בין 3 הערים הכי דיגיטליות
מוות בלתי נתפס בטיסה מתאילנד
מלכת היופי של י-ם
מחלקים מלגות
מחלקים מלגות
כמה נפגעו קשה בתאונות בעשור האחרון?
תאונה יוצאת דופן בקניון G