רמת השרון

בשורה להורים ולתינוקות ברמת השרון

בדיקה לגילוי צהבת בתינוקות ללא דקירה- במוקד מכבי ברמת השרון

כתב לוקאל 23/07/2019
הבדיקה החדשה ללא דקירה בכלל
צילום באדיבות מכבי שירותי בריאות

אין כמעט הורה שלא מכיר את זה: במסגרת שורת בדיקות שעושים לילוד לפני השחרור מבית החולים לאחר הלידה, אחת הבדיקות הקריטיות ביותר היא בדיקת הצהבת. בבית החולים מתבצעת הבדיקה הראשונה שמגלה את רמות הבילורובין בגוף התינוק וקובעת האם ניתן לשחרר את האם והתינוק הביתה.

כ 60,000 תינוקות מידי שנה משתחררים מבית החולים לאחר ביצוע הבדיקה הראשונה, בהנחיה שעליהם לגשת למעקב ובדיקה נוספת בקופת החולים אליה הם משתייכים, תוך 14 ימים לכל היותר.

ההורים היו מגיעים עם תינוקם, בן כמה ימים בלבד ונאלצים לבצע בדיקה הכרוכה בדקירה בעקב התינוק לצורך לקיחת דגימת דם. לאחר מכן הדגימה הועברה למעבדה.

הבדיקה במתכונת הישנה יצרה מתח רב בקרב ההורים - הדקירה בתינוק בן כמה ימים, הבכי הלחץ והמתח של ההורים הפכו את הבדיקה למעמד  מתוח ולא נעים עבור ההורים.

כעת, תאפשר מכבי שירותי בריאות לבצע בדיוק את אותה בדיקה לגילוי צהבת- ללא דקירה. המכשיר החדש מאפשר בדיקת רמות בילורובין באמצעות הארת אור דרך עור התינוק, באמצעות הצמדת המכשיר לאזור בית החזה. במידה והמכשיר מצביעי על ערכים גבוהים מהנורמה של בילורובין, התינוק ממשיך לבדיקה נוספת. חשוב לציין שמרבית התינוקות לא זקוקים לבדיקה נוספת לאחר הבדיקה עם המכשיר הלא פולשני.

הבדיקה החדשנית ניתנת לראשונה במחוז השרון במוקד הרפואה הדחופה של מכבי ברמת השרון. הבדיקה מתבצעת במעבדת מכבי וניתן לבצע אותה בכל יום ובכל שעות קבלת הקהל ללא צורך לתאם מראש.

ד"ר אבנר גורן מומחה ברפואת ילדים במכבי שירותי בריאות: "אני שמח על הכנסת הבדיקה החדשה למוקד ברמת השרון. היא מאפשרת לבצע את הבדיקה לגילוי צהבת ללא כאב וחוסכת את הדקירה ואי הנעימות". 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
ילד פונה לבי"ח לאחר שאיבד את הכרתו בביתו
"העסק תורם המון לזוגיות שלנו"
פרסום ראשון: עופר בן דור התפטר במפתיע מהמועצה
יורחבו ימי הצהרונים בספטמבר
הפוליטיקה של הרצליה
הפוליטיקה של הרצליה
ונדליזם בגן המדע החדש
מודעות גבוהה לאוכלוסייה עם מוגבלות
ראש העין מובילה בקידום המודעות לאוכלוסייה עם מוגבלות
גבר כבן 25 טבע למוות בתל אביב