רמת השרון

מה יעלה בגורל חורשת העמל?

האם העירייה תבנה את בית הספר היסודי בשטח חורשת העמל? רגע לפני ישיבת המועצה שתדון בנושא נתנו לשני הצדדים, התושבים המתנגדים והורי התלמידים, הזדמנות להסביר את עמדתם

שרון יונתן 01/08/2019
התושבים המתנגדים באחת ההפגנות בעבר
צילום: פרטי

ביום ראשון תדון מועצת העיר בגורל הקמת בית הספר היסודי, כאשר על הפרק תעלה מחדש הצעתו הישנה של ראש העירייה, אבי גרובר, להקים את בית הספר היסודי על שטח חורשת העמל, הנמצאת בין הרחובות העבודה והעמל. רגע לפני שמתקבלת ההכרעה נתנו הזדמנות לשני הצדדים להביע את דעתם.

הורי בית הספר "יעל רום": "חינוך ילדינו קודם לעצים"

 מזה שלוש שנים שהמתנגדים להקמת מבנה בית הספר בחורשת העמל נאחזים בטיעוניהם בנתונים בלתי מדויקים במקרה הטוב, ושקריים במקרה הרע. חלופות 'נווה מגן' ו'אור השחר' בעלי שטחים קטנים מלהכיל את תלמידי קלמן ויעל רום בהתאמה. חלופת נווה מגן יקרה בהפרש משמעותי של 50 מיליון שקלים ותיארך על פני זמן רב יותר מאשר הקמת המבנה בחורשה. כל צעד בתהליך של חלופה זו, החל מפינוי משרדי העירייה, הסבת המבנה לחטיבה, מעבר של תלמידי קלמן לנווה מגן והכשרת מבנה קלמן ליסודי, יגבה מחיר יקר על חשבון ילדי שכונות מרכז העיר.                                                                     

השטח בחורשת העמל מיועד ברובו למבנה ציבור. התנגדויות השכנים לאורך השנים לפיתוח החורשה מוכיחות פעם אחר פעם שלא ניתן לבלבל אותם עם עובדות והאינטרס שלהם הוא נדל"ני לחלוטין.         

 אין עוררין על כך שפתיחת בית הספר הצומח, הורידה משמעותית את רמת הצפיפות בבתי הספר הדר ואוסישקין, דבר המאפשר למידה מיטבית בכיתות קטנות. לא די בכך ובעוד שנתיים תמנה חטיבת קלמן מעל 1000 תלמידים, ושטח בית הספר הזמני נדרש עבורם לכיתות נוספות ומרחב פתוח. אנו רואים זאת כצעד ראשון ומשמעותי בתכנון כולל של מערכת החינוך שתלווה את ילדינו עוד שנים רבות קדימה.

 חורשת העמל אינה עומדת להיכרת. היא תהפוך למרכז פעילות קהילתי שוקק שכה נדרש כיום בשכונה. סביבת החורשה ועציה יישמרו ויטופחו, והריאה הירוקה של הרובע תתפתח בזכות ההשקעה המשותפת של כולנו.    

 לשמחתנו הרבה העיר גדלה ומשפחות רבות בוחרות לגדל כאן את ילדיהם. סוגיות, אג'נדות שונות וחילוקי דעות הם חלק מחייה של קהילה, אך יחד עם זאת יש לזכור שאנו שכנים ונמשיך להיות כאלה גם אחרי ישיבת המועצה הקרובה, בה יוחלט על קביעת מבנה הקבע בחורשת העמל.

התושבים המתנגדים: רובע הדר הוא הרובע עם השטח הירוק הנמוך ביותר לתושב

במשך קרוב לארבע שנים מנהל ראש העירייה מלחמת חורמה נגד תושבים ברובע הדר במטרה להקים בית ספר ״קהילתי ירוק״ בחורשת העמל. איך בית ספר יכול להיות ״קהילתי וירוק״ אם אין בו כל פעילות או מתקנים עבור הקהילה והוא דורש כריתת חורשה?       

 רובע הדר הוא הרובע עם השטח הירוק הנמוך ביותר לתושב בעיר, כ-4 מ״ר בלבד לעומת 7.5 מ״ר מינימום תקן ירוק לתושב, וכשליש עד רבע מהשטח הירוק לתושב ברבעים אחרים בעיר.

 לפי צפי התלמידים לשנים הקרובות (שפורסם בזמנו על ידי העירייה) עושה רושם שתוך שנים ספורות לפחות ארבעה בתי ספר יסודיים באזור יהיו בתפוסה של 50-70% (כולל אמירים המרוחק 500 מ״ר מהחורשה). בחלקם תהיה כיתה אחת בשכבה. מכאן שעד שייבנה בית הספר ״הירוק״ בחורשת העמל (שלא יהיה ספק, זה ייקח מספר שנים עד שתסתיים המלחמה בהתנגדויות, התביעות הכספיות ועוד) – הוא יעמוד ריק.

במשך ארבע שנים מבקשים תושבי רובע הדר להבין מה התכנון ארוך הטווח לבתי הספר בעיר: מדוע לא לבנות קריית חינוך על-יסודית מודרנית? מה ייעשה עם בתי הספר היסודיים שצפויים להיות חצי ריקים תוך שנים ספורות? על כל זה לא קיבלנו מענה. במשך ארבע השנים האחרונות היו פתרונות רבים למצוקת התלמידים הקיימת, אך העירייה העדיפה להחזיק את התלמידים כבני ערובה, להעביר תלמידים מרובע אלון ולצופף את רובע הדר, להשקיע עשרות מיליונים בבית ספר זמני ולהתרכז בחורשה כאפשרות יחידה תוך ביטול ונטרול כל אפשרות אחרת. מדוע?                                          

אנחנו מודעים וכואבים את מצוקת התלמידים וההורים המשמשים כלי משחק פוליטי, לצערנו עושה רושם שראש העירייה ירה את החץ לחורשת העמל כדי להגשים את ההבטחה הפוליטית שלו ״להשקיע״ בחינוך, ועכשיו הוא מעוניין לצייר את המטרה סביב החץ הנ״ל בכל מחיר.

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
ילדי מדיה אנקורי בונים אתרים
ילדי מדיה אנקורי בונים אתרים עם מומחי חברת WIX
הטניס עלה לירושלים
נשים מובילות קהילה
נשים מובילות קהילה
ילדים והורים בפיקניק אמנות ברחבת מוזיאון הרצליה
אמנות בגן הפסלים של מוזיאון הרצליה
וירוצו הילדים לפנינו
עברנו את הקיץ בשלום
הספרייה שנעלמה
אלמונים גנבו את הספרייה הציבורית שהוקמה בגיל עמל
זוכרים את ג'ורג גוטלמן