רמת השרון

מבנה הקבע לבית הספר "יעל רום" יוקם בחורשת העמל

מועצת העיר קבעה ביום ראשון כי מבנה הקבע לבית הספר "יעל רום" יוקם בחורשת העמל. הורי התלמידים מברכים על ההחלטה, בעוד התושבים המתנגדים מביעים ביקורת קשה

שרון יונתן 08/08/2019
הדמיה של בית הספר
צילום הדמייה באדיבות משרד אדריכלים גוטמן אסיף

אחרי מספר שנים של דיונים, מחלוקות, עימותים ועררים עכשיו זה סופי: מבנה הקבע של בית הספר היסודי הצומח "יעל רום" יבנה בשטח חורשת העמל, הנמצאת בין הרחובות העבודה ועמל. מבנה הקבע, שיפתח בספטמבר 2021, יכלול אולם ספורט וספריה וחלק מהמימון יגיע ממשרד החינוך.

הנושא, שעמד על סדר היום הציבורי בשנים האחרונות הגיע ביום ראשון להכרעה במועצת העיר, כאשר על הפרק עמדו שתי חלופות מתוך החמש שנבחנו על ידי החברה החיצונית "פז כלכלה" והוכחו כראויות ביותר. ההצעה אותה הוביל מתחילת דרכו ראש העירייה אבי גרובר, בניית בית הספר על שטח חורשת העמל, והשניה, אותה הוביל לאחרונה חבר האופוזיציה רוני בלקין: פינוי משרדי העירייה ממתחם בית הספר לשעבר נווה מגן, העברת חט"ב קלמן למתחם נווה מגן והעברת בית הספר היסודי למבנה חט"ב קלמן.

ישיבת המועצה ביום ראשון הייתה העמוסה ביותר שידעה המועצה בשנים האחרונות, כאשר כ-200 תושבים הגיעו לאולם הישיבות הקטן בבנין העירייה. חצי שעה לפני תחילת הישיבה האולם היה כבר מלא, כאשר רוב הנוכחים היו הורי בית הספר הצומח "יעל רום" שהגיעו, בחולצות סגולות, כדי להביע תמיכה בהצעת ראש העירייה, לבנות את בית הספר בשטח חורשת העמל. בתום דיון ארוך וסוער שלווה בלא מעט הערות ביניים מהקהל, קיבלה חלופת חורשת העמל 10 קולות (אבי גרובר, דוברת וייזר, יעקב קורצקי, מיכאל דורון, עופר קליך, רביד פלד, צחי שריב, דני לביא, ענבל דדון ונטע זיו) כאשר בחלופת נווה מגן תמכו חמישה חברי מועצה: רוני בלקין, גיא קלנר, עידן למדן, רמי בר לב וירון גדות. שמוליק גריידי התנגד לשתי ההצעות, בעוד שבאצ'י אלקובי, השוהה בחו"ל, הביעה תמיכה בחלופת חורשת העמל.

הדיון במועצה

ראש העירייה, אבי גרובר, אמר בתחילת הדיון:

"הבאנו את שתי ההצעות כדי להבטיח שיוצאים מכאן עם החלטה והעירייה יוצאת מחר לעבוד על סמך ההחלטה. הילדים מתחילים שנה שלישית בבית הספר ואין לנו יותר זמן לחכות. אני יכול להבין הורים שחוששים שבכל המעברים בחלופת נווה מגן יהיו עיכובים".

לאחריו עיקר הדוברים היו המתנגדים לחלופת חורשת העמל.

רוני בלקין, שהוביל לאחרונה את חלופת נווה מגן, אמר: "אני מציע לעירייה להביא תכנית מסודרת בקשר למשרדי נווה מגן לניצול השטח כמו שצריך ולא שהכל יהיה תלאי על תלאי. יש פה משוואה שחברי המועצה רואים אותה. עמדתי הייתה ונשארה שחלופת נווה מגן היא טובה יותר".

גיא קלנר, שהוביל גם במועצה הקודמת התנגדות לחלופת העמל, אמר בישיבה:

"חשוב לי לעשות תיקון היסטורי ולהבהיר שמועצת העיר הקודמת מעולם לא דנה בהקמת בית ספר נוסף ברמת השרון. אני כחבר מועצה מעולם לא התבקשתי להכריע בסוגיה כזאת בשולחן ולא טאטאנו נושא כזה מתחת לשטיח. שני הפתרונות נותנים וודאות לפתיחת בית ספר בעוד שנתיים ולכן לא ברור לי מדוע אחרי שמילאנו את חובתנו להציב שתי חלופות עם מענה לצורך יש אנרגיה שלילית לגבי חלופה אחת ואנרגיה מחבקת לגבי חלופה שניה. אני אקבל כל הכרעה שתתקבל".

עידן למדן: "אמרנו מההתחלה שאין פתרון בית ספר לבית הספר. מהיום הראשון עמדתי הייתה ברורה ונחרצת וגם אם יש פתרון יקר יותר הוא רצוי יותר. חלופת נווה מגן הוא פתרון קצר הטווח היעיל ביותר ונכון יותר לגבי מיצוי הקרקע בצורה הטובה ביותר".

ירון גדות אמר לגרובר: "אתה בכוונה מביא את ההצבעה הזאת היום כי אתה מקבל תמיכה של קבוצה גדולה של הורים שלחוצים על מה יהיה על הילדים שלהם בעוד שנתיים. אם היית מביא את שתי החלופות לפני שנה התוצאה הייתה לטובת חלופת נווה מגן. אתה מייצר ריב בין שתי קבוצות תושבים בגלל שאתה יודע שיש לך היום רוב"..                          

רמי בר לב: "יש נטייה חד צדדית לטובת חורשת העמל בגלל ששמתם את הספוט על חורשת העמל ולא טרחתם להגיד מילה אחת טובה על חלופת נווה מגן. אני לא מאמין שצריך לגדוע עצים כדי לשפוך בטון. יש אין שום סיבה להחליף בטון קיים בבטון אחר. לא צריך לקחת את הריאה הירוקה הכמעט יחידה ברובע הדר".

בעד חלופת העמל, שכאמור זכתה לרוב גדול, אמרה דוברת וייזר, סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך: "בנסיבות העניין 200 ילדים מחכים לפתרון קבע. הפתרון הכי מהיר ויעיל תוך כדי אחריות ציבורית הוא של חורשת העמל".

צחי שריב, יו"ר סיעת רמת השרון חופשית:

"בחלופת העמל הכסף יושקע בבניית בית ספר חדש לילדי רובע הדר ואילו בחלופת נווה מגן הכסף יושקע בשיפוצים של מבנים קיימים ומשרדים לעובדי עירייה. האבחנה הזאת סייעה לי להגיע להחלטה. אני בטוח שהילדים וההורים יהנו מבית ספר חדש וחורשה לצידו".

התגובות שאחרי

ראש העירייה, אבי גרובר, אמר לאחר ישיבת המועצה: "זהו יום חשוב למערכת החינוך ולתלמידי העיר ואני מודה לחברי המועצה על תמיכתם. נמשיך לעשות הכל במטרה לתת להם את הסביבה המודרנית, החדשה ולעורר את ההשראה והסקרנות שלהם. בית הספר תוכנן תוך התחשבות מקסימלית בסביבה".

הורי בית הספר "יעל רום" קיבלו את ההחלטה במחיאות כפיים סוערות ויצאו מאולם הישיבות כשהם מחויכים ומאושרים. ליאה הילר, יו"ר הנהגת ההורים אמרה לאחר הישיבה: "בשם הורי התלמידים בבית הספר יעל רום ובשם הורים רבים ברובעים הדר ואלון אני מודה לראש העירייה, אבי גרובר, למשנה לראש העירייה, ד"ר צחי שריב, ולחברי המועצה שהכריעו בסוגיה של מבנה הקבע לבית הספר. 

אנו מחזקים את ידם של חברי המועצה שבחרו בחלופת העמל חרף לחצים לא קלים ומתוך הכרה שבכל החלופות הקיימות נדרשת העיר לשלם מחיר עבור חינוך הילדים.

אני קוראת לתושבים הגרים בסמוך לגדר בית הספר שיבנה, לנצל את הזמן שנותר ולקחת, יחד עימנו נציגי ההורים, חלק אקטיבי בעיצוב סביבת בית הספר כך שנגור יחד שנים רבות, בשכנות טובה".

התושבים המתנגדים לבנייה בחורשת העמל מסרו בתגובה להחלטת המועצה:

"במשך ארבע שנים ראש העירייה מייצר קיטוב, שנאה ודמוניזציה של תושבים בעלי אינטרסים לגיטימיים לאיכות חיים בעיר הזאת. מדהים כמה הוא מזכיר את הפוליטיקה הארצית. במקום להיות ראש עירייה של כולם הוא ראש עירייה של פלח מקורבים. יותר מכל חבל שבחר בשיטת השנאה וההפחדה כדי לקדם את האג’נדה שלו. הפתרון שנבחר הוא רע לרמת השרון. הוא מייצר קריית חינוך של 2000 ילדים באמצע הרובע הכי צפוף ומקופח בעיר, פלסטר חסר תכלית שיהווה בית ספר נכה ומוגבל במקום ראיה לטווח ארוך של כלל מוסדות החינוך בעיר. הוא יפחית את השטח הירוק לתושב ברובע מתחת ל- 4 מ"ר ויבטל חניות למעל 30 בעלי דירות ברובע. אנשים שרוצים לחנות ליד הבית כשהם חוזרים מהעבודה. ועוד כמה שנים נגלה שבית הספר הזה הופך כמו נווה מגן למשרדי עירייה. עצוב שכך פועלים נבחרי הציבור שלנו. נמשיך להילחם באמצעים העומדים לרשותנו".

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
אודות כיסוי ראש לאישה
אודות כיסוי ראש לאישה
קהילה פעילה
פרס החינוך הארצי הוענק לקריית חינוך דרור בלב השרון
פרס החינוך המוסדי תשע"ט
לא הוציא רישיון מעולם ונהג על משאית 32 טון
הפוליטיקה של רמת השרון
העירייה גררה ופינתה 170 גרוטאות כלי רכב לגריטה
מפגש הסייבר ברעננה
המכתב שלו צורם
"המכתב שלו צורם"