רמת השרון

"הריקוד הציל את חיי"

פרופ' רפי אלדור מהרצליה, כלכלן בעל שם עולמי, חולה פרקינסון הקים ברמת השרון קבוצה של רקדנים בשם 'רוקדים את החיים', קבוצה שכוללת מתמודדים נוספים שנלחמים במחלה. "אני רוצה להגיע לכמה שיותר אנשים, כדי שהריקוד יסייע להם להתמודד עם המחלה"

קרן שלהבת 15/08/2019
צילום: אסף סופרין

רופאיו של פרופ' רפי אלדור (65) מהרצליה, כלכלן בעל שם עולמי, הקציבו לו 5 שנים עד שיהפוך לסיעודי בשל מחלת הפרקינסון בה לקה. כיום, 7 שנים אחרי, הוא קורא לחולים אחרים להגיע לרקוד בחוג שיזם, לאחר שהבין שהריקודים הם אלו שהצילו את חייו. אלדור הקים קבוצה של רקדנים בשם 'רוקדים את החיים', קבוצה שכוללת מתמודדים נוספים שנלחמים במחלה. הקבוצה פועלת בחסות מנהל גיל הזהב בעיריית רמת השרון ורשת "מגוונים".

מופע סיום מרגש

משתתפי פרויקט 'רוקדים את החיים' העלו לאחרונה מופע מרגש לסיום השנה ולא השאירו עין אחת יבשה באולם. המשתתפים, המתמודדים עם מחלת הפרקינסון, הציגו על הבמה קטעי מחול, שירה, וגם סיפורים אישיים על הקשיים שבהתמודדות עם המחלה. את רגע הגילוי לבני המשפחה ולחברים ובעיקר סיפרו מה הפרויקט נותן להם.

"הרבה אנשים שבעבר היו מבכירי התעשייה, מורים, מרצים וכדומה שחלו במחלה זוכים לייחס לא סובלני. אחת הסצנות התמקדה בסיפור של אדם מכובד שהגיע לדרגים הגבוהים בתעשייה. לאחר שחלה יצא לו לחוות יחס מזלזל ממלצרית למשל. המטרה של המופע היא להראות לכולם מה אנחנו עוברים. לגרום להעלאת המודעות בנושא וכמובן גם ליהנות", אומר אלדור שלא נח לרגע. בין ריקוד לריקוד, הוא שוקד על כתיבת ספרו שיצא לאור בקרוב ויעסוק בסיפור חייו.

"רוקדים את החיים", נוצר משיתוף פעולה בין מינהל גיל הזהב, מגוונים אלון ורוטרי, שמעניק מסגרת של חוגים למתמודדים עם פרקינסון ובעיות שיווי משקל. בין הפעילויות שיעורי מחול, פיתוח קול, טאי צ'י וצ'י קונג אשר הוכח במחקרים כי פעילויות אלה מאטות את המחלה.

יוזם הפרויקט הנו כאמור פרופ' רפי אלדור, המתמודד עם מחלת הפרקינסון בעצמו כבר 11 שנה. מופע הסיום הועלה בבית יד לבנים, ברמת השרון עליו עבדו במשך חצי שנה עם הבמאית עדינה טל- ממקימי מיזם "נא לגעת" ביפו.

קריירה מרשימה בתחום הכלכלה

פרופ' רפי אלדור, בעל דוקטורט לכלכלה מאוניברסיטת 'הרווארד' והתמחות בתחום אופציות וחוזים עתידיים באוניברסיטת M.I.T, הינו ממובילי הפרופסורים בארץ בתחום הכלכלה. באמתחתו עבר עשיר של פרסום מאמרים בכתבי עת מקצועיים וספרים מצליחים בתחומי הכלכלה השונים.

 בעבר, היה ראש החוג לכלכלה ומימון במרכז הבינתחומי בהרצליה וכיום הוא עובד שם כמרצה מן המניין. במרוצת חייו האקדמיים, שימש חבר סגל בכיר ומרצה במספר אוניברסיטאות מובילות בארץ ובחו"ל, ובהן: אוניברסיטת בוסטון, אוניברסיטת קולומביה, אוניברסיטת תל-אביב ואוניברסיטת בר-אילן. פרופ' אלדור, פרסם שלושה ספרים חשובים בתחום הכלכלה: "המדריך החדש לבורסה ולשוק ההון", "מכשירים פיננסיים" ו"אופציות, חוזים עתידיים וניהול סיכונים". האחרון ברשימה יצא לאור בשנת 1991 ומצליח לשמור על הרלוונטיות שלו כבר מעל עשרים שנה.

מחלה באמצע החיים

המהפך בחייו החל בגיל 50. אז שם לב כי הוא הולך באטיות וגופו נוטה לצד אחד באופן א-סימטרי. הוא פנה לרופאים, ועבר בדיקות שונות. "זה לקח חמש שנים עד שהנוירולוג בישר לי את הבשורה הקשה שאני חולה בפרקינסון ומצבי ילך וידרדר במהירות. הרופא אמר לי שתוך שנים ספורות אהפוך לחולה סיעודי. לא הבנתי מה נפל עליי. תמיד הייתי אדם פעיל והיה קשה לי לקבל את העובדה שיום אחד הכול פשוט ייפסק. לקח לי קצת זמן להתאושש מכך, אך לבסוף הבנתי שאני פשוט חייב להילחם בכך ולנצח את המחלה שפרצה באמצע החיים. הבנתי שרק פעילות גופנית עשויה לשפר את מצבי והחלטתי לבחור בריקוד".

הריקוד עצר את ההידרדרות

מה גרם לך לבחור דווקא בריקוד?

"ראיתי את 'רוקדים עם כוכבים', תמיד רציתי לרקוד ולא יצא לי. החלטתי שהנה, הגיעה ההזדמנות שלי. ההתחלה לא הייתה פשוטה. תנועות הגוף הנדרשות בריקוד שונות מאלה שגופו של חולה פרקינסון מוכן לבצע, ולפעמים היה קשה לי לזוז וישבתי בצד. התחלתי ללמוד אצל מספר מורות, ביניהן אנה ארונוב, ועם הזמן התחלתי להרגיש בשינוי. כיום, אני עדיין הולך, זז, רוקד וחי את החיים כמו שאני אוהב. ממצה כל יום ביומו כי אני יודע שבסוף יגיע היום שגופי ייכנע למחלה. על פי תחזיות הרופאים, מצבי כיום היה אמור להידרדר בעקבות המחלה והייתי כבר אמור לשבת בכיסא גלגלים, אך מצבי דווקא השתפר ורמת התפקוד שלי עלתה כתוצאה מן הריקוד".

מה גרם לך ליזום חוג ריקודים לחולים אחרים?

"כשראיתי שהריקודים עוזרים לי החלטתי לעזור לאחרים. פניתי לבעלי סטודיו שיתרמו לנו את המבנים שלהם, כאשר לא מתקיימת שם פעילות. הם הסכימו לנדב את המקומות ואני גייסתי מספר מורות שיעבירו לנו שיעורים של ריקודים סלוניים. אני כמובן מנחה את המורים אלו תנועות ישפרו את מצבנו והן תורמות את הפן האומנותי. גייסתי עד כה 200 חולים. אני רוצה להגיע לכמה שיותר אנשים, כדי שהריקוד יסייע להם להתמודד עם המחלה. הריקודים מיועדים גם לחולים אחרים שסובלים מבעיות מוטוריות וההשתתפות בהם היא בעלות סמלית".

מה נותן לך את הכוח להמשיך לעבוד על החלמתך ואף לדאוג לאחרים בזמנך הפנוי?

"החלטתי להקדיש את חיי לעזרה לחולים כמוני. אני לא יודע כמה זמן עוד אוכל לעמוד על רגליי. כרגע, שזה עוד מתאפשר, אני רוצה לטרוף את החיים".

כיצד הגיבו בני המשפחה למחלתך ולהתמודדות שלך עמה?

"הילדים תמכו בי. במהלך המחלה התגרשתי, אני לא רוצה להיכנס ולדבר על כך, הילדים תמכו בי והבינו שהריקוד מציל את חיי. הריקוד עושה אנטי אייג'ינג, ובפרקינסון הזקנה קופצת עליך בפתאומיות. הריקוד עוצר את ההידרדרות וזה נהדר גם לאנשים שהם לא חולים".

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
מעל השאר
כבר לא שקופה
כבר לא שקופה
ניצחון והתרגשות
ניצחון והתרגשות
נכנסו למועצה
הולכת רגל נפצעה קשה בכביש 90
עוד ענת צפדיה
תאונה בדרך אל העבודה או בדרך מהעבודה
מעצימים בראשונים
בשורה משמחת להורי גני 'אם המושבות' בפ"ת