רמת השרון

יש לה פוטנציאל

יוקי ששון, מנחת קבוצות הורים ויועצת משפחתית, הוציאה לאחרונה ספר בשם "פער ופוטנציאל" העוסק בשני הביטויים הכל כך שכיחים במערכת החינוך

בילי בסרגליק 21/08/2019
צילום: לירון ויסמן

כמה פעמים אמרו לכם את המשפט את/ה לא מממש/ת את הפוטנציאל שלך? כמה פעמים אמרו את זה לילדכם בבית הספר? גם ליוקי ששון, אימא לשתי בנות מרמת השרון, מנחת קבוצות הורים ויועצת משפחתית, העוסקת מזה שנים בתחום היחסים במשפחה, אמרו פעמים רבות את המשפט השכיח הזה כשהייתה ילדה. היום, כשהיא בת 50, היא בחרה לכתוב על נושא זה ספר לילדים, הורים ואנשי חינוך, כדי שיבינו את הנזק באמירת המשפט שעליו גדלים דורות של תלמידים.

אז פעם אחת ולתמיד, שכולנו נבין, מהי החוויה השכיחה של ילדים, כאשר מורים אומרים לילד: אתה לא מממש את הפוטנציאל שלך?

"המשפט הזה מאוד מבלבל את הילד. מצד אחד הוא מבין שיש בו משהו טוב, משהו חזק שטמון בו, אבל אין לו שמץ של מושג איך הוא מממש את הפוטנציאל. סיטואציה שיכולה להביא אותו למקום של חרדה מכישלון, כי אם חלילה הילד ייכשל, אז זה יותר ייכנס ללחץ, כיוון שאמרו לו שהוא בעל פוטנציאל. מה שיקרה, שהילד יכנס להימנעות, לא יעשה כלום, ואז עדיין הוא נשאר 'ילד פוטנציאל'. חוץ מזה, מדובר בכך שזה עלול להכניס את הילד לייאוש ולריצוי גדול".

ספרה של יוקי: "פער ופוטנציאל" אותו איירה: דריה סינה, עוסק בשני אחים, איתן ויובל. לשניהם חברים דמיוניים: פער ופוטנציאל. האח הגדול איתן חווה את אחיו יובל כילד המוצלח ואת עצמו כילד "פער", "לכן החבר הדמיוני שלו הוא פער, עם פער הוא מרגיש נוח."

מדוע החלטת לכתוב את הספר הזה?

"כי אני הייתי ילדת פוטנציאל. באסיפות ההורים אמרו לאימא שלי שיש לי המון פוטנציאל. לא באמת ידעתי מה לעשות איתו, עם הפוטנציאל. הספר הזה נולד כי הגעתי לשלב כזה בחיי, שהפער והפוטנציאל שלי פשוט נפגשו. זה אומר שאני במקום נוח, גם עם הפערים שחוויתי ונוצרו במהלך חיי ובוודאי מעודדת מהפוטנציאל שגיליתי שקיים בי. יש לי היום את הכלים להתמודד עם שניהם, לקבל את מה שאפשר ולקבל גם את מה שאי אפשר".

עם מה השלמת שאין בך?

"שנים רציתי ללמוד באוניברסיטה ולא הלכתי ללמוד כי פחדתי להיכשל. שנים הרגשתי חוסר ביטחון מול אנשים עם תארים, אנשי אקדמיה. זה גרם לי לפער בביטחון שלי. אולי טוב שזה קרה כי לימים הלכתי ללמוד הדרכת הורים באדלר, היום אני עוזרת להורים וילדים וגננות לעזור לעצמם ולילדים אחרים".

כיצד תגדירי פער?

"יש את הפער שלנו מול עצמנו ויש את הפער בין מה שהסביבה חושבת שאנו יכולים ומצפה מאתנו לממש לבין מה שאנו רוצים ומסוגלים. לדוגמה, הורה חובב כדורגל מושבע, מאוד רוצה שהבן שלו יהיה שחקן כדורגל כי הוא מתאים מבחינת מבנה הגוף והספורטיביות שלו. ההורה יכוון את הילד לשם כאשר הילד לא רוצה בזה בכלל, כאן נולד פער גדול בין מה שההורה חולם עבור בנו ומצפה שהוא יממש לבין מה שהבן רוצה ויכול".

מה יחווה הילד כתוצאה מכך?

"הילד חווה את הציפיות הגבוהות של אביו. הוא יחוש את הפער הזה כלחץ מאוד גדול. הילד ינסה לרצות את אביו, יעשה כל מאמץ להיות שחקן, כדי לזכות באהבת אביו אבל רמת התסכול שלו תעלה, וגם אם היא לא תצא החוצה בילדות, מתישהו, במהלך חייו, יבוא הדבר לידי ביטוי. מה שיקרה שהבן בבגרותו יאשים את ההורה בכך שריצה אותו כל החיים או שבגיל מבוגר יחליט שהוא מתקומם, שובר את הכלים וחווה את גיל ההתבגרות בגיל מבוגר, קרי עושה כל מה שלא מצפים שהוא יעשה".

בקליניקה שלה, אומרת יוקי, היא פוגשת הרבה הורים כאלו ומנסה לעזור להם. "ישנם הורים שרוצים עבור הילד את כל מה שלהם לא היה, אם זה תשומת לב, נראות או השקעה כי ההורים שלהם לא היו כאלו, ישנם את אלו שבחוויה שלהם הם ההורים הטובים בעולם. לדוגמה: אם הילדה רקדנית, הם ירשמו אותה לכל החוגים המתאימים כדי שהיא תממש את הפוטנציאל שלה."

מהו  המסר שרצית להעביר בספרך?

"לאפשר לילד להיות מה שהוא, לנסות לזהות את היכולות שלו ולנסות איתו ביחד להבין מה נכון ואיך ובמה אפשר לעזור."

 

billie@netvision.net.il

 

 


עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
הפנינג בגינת הבנים , תרומה למען החיילים
יוזמה נהדרת לתרומה לחיילים ברמת השרון
הקרנת טרום בכורה לסרט סדקים
רשת חוויות מציגה: הקרנת טרום בכורה לסרט "סדקים" ושיחה עם התסריטאית מיכל אקרמן
גבר נרצח בכניסה לבניין בנתניה
שלושה פצועים בקטטה באשדוד
להגיע לפלייאוף עליון
שבוע איכות הסביבה יתקיים עם שלל אירועים מיוחדים לכל המשפחה
שינה באוהלים בחווה האקולוגית וסיור פרפרים
האופטימיות הפכה לאכזבה
"הפרויקט יפגע באיכות חיינו"