רמת השרון

"הקשישים והמטפלים צריכים לדעת שיש מעקב תמידי ובקרה"

שני מקרים של אלימות וניצול כספי של קשישות מרמת השרון בידי המטפלות שלהן הגיעו לאחרונה אל כותלי בית המשפט. עובד סוציאלי מביא שורה של המלצות לבני משפחותיהם של קשישים במקרים מסוג זה

מיכאל פרוסמושקין 22/08/2019
צילום אילוסטרציה iclip art

תופעת אלימות וניצול של קשישים סיעודיים בידי המטפלים שלהם נחשפה בשנים האחרונות ביתר שאת, בין היתר נוכח העלאת המודעות בקרב המשפחות של הקשישים ובעקבות שימוש גובר במצלמות אבטחה בבתיהם.

שניים מהמקרים, שאירעו ברמת השרון, הגיעו לאחרונה אל כותלי בית המשפט. לפני ימים אחדים, הוגש כתב אישום, בתום חקירת שוטרי תחנת גלילות, נגד אזרחית זרה מסרי לנקה, בת 33,  בגין גניבת אלפי דולרים מקשישה מרמת השרון שבה טיפלה.

הנאשמת הועסקה לפני מספר שנים בטיפול בקשישה אשר התגוררה ברחוב הרב אברבוך ברמת השרון. מחקירת המשטרה עלה כי במהלך חודש יוני 2015 גנבה הנאשמת כ -  9,000 דולר אשר הוחבאו בארון הבגדים בביתה של הקשישה.  בהמשך לאותן נסיבות, לאחר שנחשף מעשה הגניבה, החזירה הנאשמת את הכסף שגנבה לבתה של הקשישה.

בתום חקירת המשטרה, הוגש לאחרונה כתב אישום נגד הנאשמת. יש לציין כי במהלך התקופה שחלפה בין גניבת הכסף להגשת כתב האישום, הקשישה הלכה לעולמה.  משפטה של הנאשמת עתיד להתחיל בסוף חודש ספטמבר בבית משפט השלום בת"א.

בתוך כך, לפני כחודש פורסם כי אזרחית פיליפינית, בת 37, נעצרה בחשד כי תקפה קשישה מרמת השרון שבה טיפלה.  על פי החשד תקפה והתעללה בקשישה, בת 89, בה היא טיפלה בביתה מזה כמעט שנה וחצי. בשלב מסוים התקינו בני משפחתה של הקשישה מצלמות אבטחה. לאחר שהקשישה התקשרה לבנה וסיפרה לו כי המטפלת שלה תקפה אותה, בני המשפחה בדקו את צילומי מצלמות אבטחה, נחשפו למעשיה של המטפלת ומיהרו להגיש תלונה במשטרה.

השופט צחי עוזיאל, שעיין בחומרי החקירה ובסרטון המפליל,  קבע כי קיים חשד סביר לביצוע עבירה של תקיפת הקשישה במהלך ארוחה.

כיצד נזהה פגיעה בקשיש?

בעקבות המקרים האחרונים נסינו לקבל מספר המלצות בנושא שיסייעו לבני משפחתם של הקשישים. "נורא קשה לדעת מראש כשלא מכירים את העובד הזר במי מדובר", אומר משה שבתאי, ראש צוות הטיפול באוכלוסייה המבוגרת באגף לשירותים חברתיים בעיריית רעננה. "בכל הנוגע לחשד להתעללות פיזית אצל קשישים, אני ממליץ לחפש סימנים כמו שטפי דם, שברים, קרחות כתוצאה מסחיבת שיער וכוויות. הנטייה הראשונה של הקשישים היא להכחיש את זה שהם נפגעו בגלל שהם פוחדים ואף יגנו על הפוגע. יכולות להיות גם פגיעות מיניות ולכן חשוב לשים לב אם לקשישים קשה לשבת או יש דימומים או כאבים מאיברי המין".

מעבר לפן הפיזי, שבתאי התייחס להיבט הפסיכולוגי. "אפשר לראות שינוים קיצוניים בהתנהגות ובמצבי רוח. התכנסות או התפרצויות זעם צריכות להדליק נורה אדומה אצל בני המשפחה. כמו כן, צריך לראות אם הקשיש או הקשישה מפחדים – אחד הסימנים לפחד זה חוסר שקט ועיניים מתרוצצות ותשובות לקוניות". 

בכל הנוגע למטפל או המטפלת ציין שבתאי "התחמקות מביקורי בית והימנעות לקחת אותם לקופת חולים כדי שלא יראו את הגוף של הקשיש או הקשישה יכולים להוות סימנים מחשידים. ניתן גם לראות שינויים במצבי רוח של המטפל או המטפלת – הרבה פעמים הם לא ישנים טוב בלילות".

לדברי שבתאי, במקרים של קשישים תשושי נפש, חשוב להכין את המטפלים היטב לכך וכל הזמן  להסביר להם שהתנהגות הקשיש או הקשישה אינה קשורה אליו ושלא יפגעו אישית כי זה קשור למחלה של אותם קשישים תשושי נפש ובכך למעשה לגרום לאותם מטפלים של תשושי נפש להיות סובלניים יותר כלפיהם.

בכל הנוגע לניצול מבחינה כספית של קשישים, המליץ שבתאי לעקוב אחר החשבון. "יש דבר שנקרא ייפוי כוח מתמשך. מדובר במצב שהקשיש או הקשישה נותנים ייפוי כוח כשהם צלולים ויש גם אפוטרופוס. תמיד עדיף לתת למטפל או המטפלת כסף מזומן ולא אשראי כי יותר קל לעקוב אחר כסף מזומן. יחד עם זאת, צריך לעשות את זה בתבונה וברגישות כדי שהמטפלים לא יפגעו".

החשיבות בהתקנת מצלמות

עוד הוא הדגיש את החשיבות בהתקנת מצלמות. "עדיף שיהיו מצלמות וכדאי לעדכן את המטפלים על קיומן של המצלמות כדי שיהיו גורם מרתיע. הקשישים והמטפלים צריכים לדעת שיש מעקב תמידי ובקרה. חשוב גם לעשות ביקורי פתע ללא הכנה מוקדמת".

יש לציין כי רשויות שונות מעניקות כלים שונים לבני משפחותיהם של הקשישים. כך למשל, עיריית רעננה תחל להפעיל החל מ – 1 בספטמבר מרכז מידע לגבי שירותים לאוכלוסייה המבוגרת ובני משפחותיהם.

עוד ברמת השרון
כתב לוקאל 04/11/2019
קרן שלהבת 24/10/2019
שרון יונתן 12/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
ב(ע)ין השורות
פועל נפצע בתאונת עבודה - מצבו בינוני
מה היא המשמעות הרחבה שמאחורי התחפושת של ילדיכם?
מה היא המשמעות הרחבה שמאחורי התחפושת של ילדיכם?
לאונרד כהן ונעמי שמר נפגשים בקתדרה
"ותיקים בתנועה"
ילדי הגנים בהרצליה יוצאים לחורשות ולגינות
חניכי כנפיים של קרמבו  בחולון
תנועה עם מעוף
קאנטרי חדש בכפר סבא