רמת השרון

על הגובה

הרבה כבוד לענף התעמלות המכשירים במגוונים קרית הצעירים. מורן קלפנר, המאמנת הראשית, מספרת על התפתחות הענף ברמת השרון ועל שתי המתעמלות שמביאות כבוד גדול לעיר

שרון יונתן 27/08/2019
מימין: מורן קלפנר, ליהיא רז, אנדי טוריסקי ושיר סולומון, אחת המאמנות, צילום: פרטי

בשבוע שעבר פרסמנו ב"קול ברמה" על ההישג הנפלא של שתי מתעמלות צעירות המשתייכות לליגת ההתעמלות מכשירים של מגוונים קרית הצעירים, ליהיא רז (בת 16) שזכתה באליפות ישראל בקרב רב ובמדליית הזהב במקבילים ובקרקע ומדליית הכסף בקפיצות ואנדי טוריסקי (בת 17) שזכתה במקום השני בקרב רב והוסיפה מדליית כסף במקבילים ובקורה ומדליית ארד בקפיצות.

ליגת ההתעמלות הקרקע ומכשירים פועלת מזה 15 שנים במגוונים קרית הצעירים בהדרכתה וניהולה של המאמנה מורן קלפנר שסיפרה השבוע בסיפוק רב כיצד הכל החל:

"לפני 15 שנה הקמתי קבוצה תחרותית ברמת השרון שהייתה במסלול תחרותי לא אולימפי ובמשך השנים זכינו שנה אחרי שנה באליפות ישראל במסלול שבו התחרינו וזאת ללא תנאים מתאימים, בלשון המעטה. הקבוצה מונה כ-80 מתעמלות בגילאים שונים החל מגיל 3 ועד 17 ובכל שנה מתקיימים מבחני קבלה בהם אני מחפשת את האלופה הבאה".

מורן מספרת מהו הקו שמנחה אותה: "בתור מתעמלת תחרותית אולימפית לשעבר המודל שלי היה המאמן שלי מיכאיי ברשטיאן, מאמן האלופות האולימפיות אלישיה סקרמון ואלי רייזמן. באימונים תמיד הייתה אוירה טובה ויחד עם זאת קשיחות ועבודה קשה. כשהוא עזב את הארץ נאלצתי לחפש מקום אחר. חוויתי דברים שלא אהבתי ,פרשתי וידעתי שאצלי זה יהיה אחרת".

מורן מתארת את המתכון להצלחה: "הבנות מגיעות לאימונים בכיף, בין הבנות יש חברויות עמוקות, הן עוזרות ומפרגנות אחת לשניה, ממש משפחה ולדעתי זה הסוד של ההצלחה שלנו".

מורן מספרת כיצד גילתה את אלופת ישראל הנוכחית:

"את ליהיא רז גיליתי במסגרת "סיבוב גנים" שעשיתי במטרה למצוא ילדות כישרוניות ולצרף אותן לקבוצה שלי. באחד הגנים בעיר בדיוק לפני 10 שנים ישבה לה בשפגאט אמצע עם קוקיות ובלי שיניים. היה לי ברור שאותה אני רוצה אצלי".

מורן, כיצד הענף התפתח עם השנים?

"בשלב מאוחר יותר החלטתי לעבור לליגה של הגדולים ולהפוך את הקבוצה המתקדמת שלי לקבוצה תחרותית אולימפית במטרה ברורה להוביל את הענף בארץ ולהביא מתעלמת ישראלית לאולימפיאדה. המתעמלת האחרונה שגדלה בארץ והגיעה לאולימפיאדה הייתה רויטל שרון ב-1988. לפני 3 שנים התקדמנו צעד נוסף כשראש העירייה, אבי גרובר, הגשים לי חלום ובנה בקרית הצעירים את האולם בו אנו מתאמנות, אולם ברמה בינלאומית. הדבר איפשר לי לעלות את רמת האימונים, משך האימונים וכמות האימונים ולראייה שכבר בשנה הראשונה הצלחנו להשתלב בין הזוכות במכשירים השונים".

מה סוד הקסם של ענף?

"התעמלות המכשירים הוא ללא הספק הענף הכי מדהים שיש. מפתח את היכולות הגופניות ומעל הכל מחזק את האופי ברמות שאי אפשר לתאר. מצד שני, מדובר בענף לא פשוט בכלל, במיוחד שמדובר בילדות קטנות שצריכות להתאמץ, לחזור על אלמנטים עשרות פעמים, לא לוותר ולהתגבר על פחדים כמו לקפוץ על קורה ברוחב 10 ס"מ או להתגלגל באוויר ותמיד לנחות על הרגליים".

מה את יכולה לספר על שתי המתעמלות הטובות שלך?

"לא כל אחת מתאימה אבל ליהיא רז תמיד הייתה אחרת, עשויה מהחומר הנכון. היה בה תמיד משהו אחר, ניצוץ בעיניים, לא רואה כלום חוץ מאיך היא משיגה את המטרה, איך היא מצליחה ומשפרת את האלמנטים, לא עוצרת עד שמשיגה אותה. היא השתתפה במספר גמרים בגביעי העולם זכתה במקום הראשון במכשיר הקרקע במכביה וייצגה את ישראל באליפות אירופה בגלזגו בשנה שעבר, שם הגיעה ראשונה מבין הישראליות. ההישג הגדול ביותר של ליהיא הוא שעברה את הקריטריון לאליפות העולם שתתקיים באוקטובר בשטוטגרט שם תנסה להשיג את הקריטריון לאולימפיאדת טוקיו. היא יכולה להגיע לאולימפיאדה בטוקיו אבל כדי שזה יקרה היא צריכה לעשות תחרות טובה מאוד באליפות העולם.

אנדי טוריסקי התחילה להתאמן אצלי כשהייתה בת 5, אבל אחרי 5 שנים עברה לקבוצה אחרת וחזרה אליי לפני שנתיים. אנדי היא הלב של הקבוצה, מעודדת את כולן, עוזרת במשברים. המתעמלות הקטנות מעריצות אותה.

מדהים לראות את הקשר האוהב והמפרגן בין השתיים, הן מרימות אחת את השניה ברגעים הקשים ושמחות אחת בשביל השניה בניצחונות. השתיים יטוסו בספטמבר לגביע העולם בהונגריה ומשם תמשיך ליהיא לגביע העולם בפריז המשמש תחרות הכנה לאליפות העולם".

עוד ברמת השרון
שרון יונתן 27/11/2019
שרון יונתן 26/11/2019
שרון יונתן 21/11/2019
שרון יונתן 21/11/2019
שרון יונתן 21/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: עקץ אלפי שקלים מקשיש
נחשפה מעבדת קוקאין בירושלים
מתמקמת בצמרת
תומך או לא תומך?
מדא חנך את מוקד ההצלה הלאומי
מד"א חנך את מוקד ההצלה הלאומי
בחולון שומרים על בריאות התושבים
מיזם ההזנה של מערכת החינוך יוצא לדרך
חשד: רצח וניסיון התאבדות באזור ירושלים