רמת השרון

מאבק: מתנגדים לפתיחת גן חב"ד בעיר

שמונה חברי מועצת רמת השרון דורשים כינוס ישיבת מועצה שלא מן המניין שבה תובא הצעת החלטה שלא לפתוח את גן חב"ד ברחוב ברק שברובע הדר. הנושא עלה גם בעצומה שהופצה בתחילת השבוע. העירייה: "פתיחת הגן מתאפשרת על פי הקריטריונים של משרד החינוך"

שרון יונתן 28/08/2019
עידן למדן, צילום: שלומי יוסף

 שמונה חברי מועצה, כמחצית מסך חברי המועצה, הגישו ביום שני בצהריים לראש העירייה, אבי גרובר, בקשה דחופה לכינוס ישיבת מועצה שלא מן המניין, שבה ידרשו את מניעת פתיחתו של גן חב"ד ברחוב ברק שברובע הדר. השמונה שהגישו את ההצעה הם ארבעת חברי "רמת השרון חופשית": ד"ר צחי שריב, דני לביא, באצ'י אלקובי, ענבל דדון, שני חברי מרצ: עידן למדן ופרופ' נטע זיו, גיא קלנר, ורוני בלקין מהאופוזיציה.

בהצעתם כתבו השמונה: "תוצאות הבחירות המוניציפליות האחרונות הבהירו כי הציבור למד והבין את צו השעה והחליט לעצור את ההדתה בעיר. למרות כל אלה, התברר כי בפעם הראשונה בתולדות רמת השרון מבוקש להקים גן מזרם חב"ד-חמ"ד, גן שיפעל בפיקוח עמותת "חינוך חב"ד שע"י רשת אהלי יוסף יצחק בארץ הקודש".

 "ניסיונות למנוע פגיעה חמורה בסטטוס-קוו לא צלחו, גם ההבהרות והבירורים שגילו כי אין צורך ממשי בהקמת גן ילדים מזרם זה. כמו כן אין חובה חוקית לאפשר הקמת גן ילדים חב"ד-חמ"ד; מספר הילדים קטן ביותר".

השמונה מוסיפים בהצעתם: "עד היום תמיד ניתן מענה לילדים וילדות שחפצו בחינוך מבית חב"ד ולא הוצג כל טעם או הצדקה לחרוג ממה שהיה נהוג עד כה. כל הילדים הרשומים היום לגן יכולים לקבל פתרונות באחד המוסדות הפועלים בעיר".

בהצעת ההחלטה שהעבירו כתבו:

"עיריית רמת השרון תימנע מפתיחת גן מזרם חב"ד-חמ"ד ותימנע מחתימת כל הסכם למול עמותת 'חינוך חב"ד שע"י רשת אהלי יוסף יצחק בארץ הקודש' או כל עמותה אחרת הקשורה לחב"ד. ככל שנחתם הסכם או הושגו הבנות כלשהן הם יובאו מיידית לאישור המועצה".

חבר המועצה ירון גדות, שלא צורף לבקשה, אמר השבוע: "פתיחת גן חב"ד היא אבן שואבת להגעת אוכלוסייה מסיונרית נוספת לעיר ותהיה בכיה לדורות".

עצומה נגד פתיחת הגן

בתוך כך, בתחילת השבוע פורסמה עצומה הקוראת לעצור את פתיחת גן חב"ד.                                                           

 "בפעם הראשונה בתולדות רמת השרון אישרה העירייה פתיחת גן ילדים עירוני של תנועת חב"ד ברובע הדר", נכתב בעצומה, "העירייה נתנה את האישור למרות העובדה הפשוטה: שאין צורך בהקמת גן ילדים של חב"ד בעיר. ברמת השרון אין מספיק ילדים כדי למלא תקן של גן. עד היום השתלבו ילדי תנועת חב"ד בזרם הממלכתי דתי הרגיל או בגנים עצמאיים ולא קרה שום דבר שהצדיק פתיחת גן חדש על חשבון כספי ציבור".                                            

בעצומה נטען מדוע גן חב"ד מהווה שינוי מסוכן בסטטוס קוו החינוכי של העיר וזאת מהטעמים הבאים: הפרדה מגדרית מגיל אפס, קביעה עצמית ולא מבוקרת של תכנים, בחירת מורים מבלי להתחשב ברשות המקומית.  

לא רוצים להיות בית שמש

 בסיום העצומה נכתב: "תושבי רמת השרון לא רוצים להיות ערד ולא רוצים להיות בית שמש. תושבי רמת השרון רוצים עיר חילונית וליברלית. פתיחת הגן של חב"ד ביחד עם הגרעין התורני היא פגיעה חמורה ברצונם של התושבים, מדרון חלקלק שיביא לפגיעה באופי ובצביון של רובע הדר והעיר כולה. אנו פונים לראש העירייה, למשנה לראש העירייה, לסגנים וכל חברי מועצת העיר בדרישה ברורה, לעצור את ההדתה ולא לתת יד לתהליך המסוכן הזה".

העירייה תומכת בהקמת הגן

מעיריית רמת השרון נמסר בתגובה: "מדיניות העירייה היא שרמת השרון היא הבית של כל ילד, כך שעלינו לספק לכל הילדים מסגרות חינוכיות בתוך העיר, ושהעירייה תאפשר לכל הורה לחנך את ילדו לפי תפיסת עולמו. ברוח זו סייעה העירייה בשנים האחרונות לפתיחה של גני ילדים, למשל, בזרמים האנתרופוסופי והמונטסורי, וכן נפתחו, בתוך תחומי העיר, שורה של מסגרות חינוך מיוחד, כולל שלושה גני תקשורת, גן משולב וגנים שפתיים נוספים.

על פי הקריטריונים של משרד החינוך מתאפשרת פתיחת גן ילדים החל מהילד ה- 14. לגן חב"ד נרשמו השנה 21 ילדים, כך שהם זכאים לפתיחת גן הילדים.

הגן שייפתח כסוג של גן חמ״ד יהיה כפוף לפיקוח מטעם אגף החינוך העירוני, על כל הנובע מכך, ויאפשר הענקת מענה הולם ומפוקח, בהתאם לסטנדרט העירוני, גם לילדים אלה".

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
פרידה מצבי
איך להצליח בלימודים האקדמיים?
ניתוח עיצוב והגדלת ישבן
"ארגון תומך משפחה"
אליפות אירופה בקראטה מגיעה לראשון לציון
אליפות אירופה בקראטה מגיעה לראשון לציון
אפטר פרטי של האוסקר ביס פלאנט באר שבע
אפטר פרטי של האוסקר ביס פלאנט באר שבע
מתכוננים לסיירת
שלב השאלה הזהה