רמת השרון

ישיבת המועצה הידרדרה לשפל חסר תקדים

צעקות, מריבות, חילופי האשמות, אזכורים של סממני שואה, תושב העיר שמכנה את ראש העירייה "היטלר". כך נראתה ישיבת מועצת העיר ביום חמישי שעבר שדנה בהצעה, שלא התקבלה, למנוע את פתיחת גן חב"ד ברחוב ברק

שרון יונתן 05/09/2019
מועצת העיר. ישיבה סוערת במיוחד, צילום ארכיון: שרון יונתן

פרשת פתיחת גן חב"ד הסעירה את העיר בשבוע האחרון בעיקר בגלל דברים שנאמרו בישיבת המועצה שהתקיימה ביום חמישי שעבר והפכה לסוערת ביותר בשנים האחרונות. הישיבה שלא מן המניין כונסה בעקבות בקשת שמונת חברי מועצה שדרשו מהעירייה שלא לפתוח את גן תירוש ברחוב ברק כגן חב"ד. כבר משלב מוקדם התנהל ויכוח בין חברי המועצה שנחלקו לשניים, המתנגדים לפתיחת הגן והתומכים בפתיחתו.                                                                               

כמו נושאים רבים הקשורים ביחסי דתיים חילוניים גם בישיבה הזאת הטונים עלו תוך זמן קצר לעוצמות גבוהות. לאחר זמן מה בישיבה, הקריא ראש העירייה, אבי גרובר, פוסט שפורסם בפייסבוק למניעת פתיחת הגן, שבו הוא שינה את המילה חב"ד במילה יהודי. דבר זה קומם חלק מהנוכחים, כאשר החריף מכולם היה צביקה עמית, תושב העיר, שזעק לעבר גרובר: "אדון גרובר, היטלר מדבר כמוך, אתה היטלר! שים שפס שחור". בתגובה לדברים הקשים האלו צעק גרובר לעמית "עוף החוצה" והורה להוציא את עמית מאולם הישיבות. במקום התפתחה מהומה גדולה, כאשר עמית סירב לצאת, ורק לאחר שהגיע מאבטח להוציאו הסכים עמית לצאת מהאולם. יש לציין כי עמית מרבה לתקוף את פעילותו והתנהלותו של גרובר בדף הפייסבוק "כיכר העיר רמת השרון". בעת המהומה טען חבר המועצה עידן למדן כי גרובר עושה דמגוגיה זולה ומנסה לפוצץ את הישיבה. מספר חברים נוספים תקפו את גרובר על השימוש הציני בפוסט אבל הוא מצידו הסביר כי בסך הכל שינה בו מילה אחת.                                                           

למחרת הישיבה פירסם עמית פוסט ובו התנצל על האמירות הקשות נגד גרובר: "אחרי ערב סוער ולילה ארוך שבו שיחזרתי את  שקרה אתמול בישיבת מועצת העירייה, אני מרגיש שאני חייב לפרסם את התנצלותי, כנה וברורה.אתמול, בישיבת המועצה, התקיים דיון מתלהם, מסוג שאני אינני רגיל בו. נאמרו בו דברים מאד קשים. גם אני נפגעתי אישית ובלהט הרגע, עשיתי דבר שלא ייעשה. כתגובה לדברי ראש העיר, נאמרו מפי הדברים אתה היטלר. אני יכול להסביר שלא התכוונתי, שהמשמעות היא אחרת ושזה בא כתגובה, אבל זה לא רלוונטי. הדברים יצאו מפי והם באחריותי. אני מתנצל על כך בפני ראש העיר ובפני כל מי שנפגע".

תיקו בהצבעה

ואחרי כל הסערה והבלאגן הייתה גם הצבעה, כאשר באופן מפתיע ההצעה לא עברה מאחר שהסתיימה בשוויון 8 :8. שמונה חברי מועצה תמכו בהצעה: ארבעת חברי רמת השרון חופשית: צחי שריב, באצ'י אלקובי, דני לביא וענבל דדון, שני חברי מרצ: עידן למדן ונטע זיו, גיא קלנר ורוני בלקין. נגד ההצעה הצביעו : אבי גרובר, יעקב קורצקי, דוברת וייזר, מיכאל דורון, רמי בר לב, שמוליק גריידי, רביד פלד, עופר קליך.                                                                                     

מי שהיווה את לשון המאזניים הוא ירון גדות מרמת השרון חופשית שבאופן מפתיע ותמוה נמנע בהצבעה לאחר שבתחילת שבוע שעבר היה זה שניסה בעצמו לארגן רוב לקיום ישיבת מועצה כדי למנוע את פתיחת הגן והתבטא בחריפות נגד פתיחת הגן.

גדות אמר בתחילת השבוע: "ההצבעה שלי ושל השאר לא מעניינת. חזינו בישיבת מועצה מבישה שלא הייתה כדוגמתה אף פעם. בצורה מתוכננת מראש עשו נציגי ציבור מטעם ראש העירייה כולל הוא שימוש ציני בשואה, בהאשמות בשנאה ואנטישמיות ובאלימות פיזית".

חבר המועצה עידן למדן, שיחד עם חברתו לסיעת מרצ נטע זיו, הובילו את ההצעה, אמר לאחר הישיבה: "גייסנו את החברים לטובת ההצעה משום שמדובר בפגיעה אנושה בסטטוס קוו בעיר ובתרגיל מבית מדרשו של הגרעין החרדלי. עד לשעה זו לא ניתן הסבר מדוע ילדים בגנים ממלכתיים מצטופפים בממוצע של 32 ילד בגן ואילו בגני חמ"ד מדובר בצפיפות של 28 ילדים בלבד. לצערי ההצעה לא עברה אבל ברור לכל אחד שהציבור החילוני התעורר וילחם כנגד הניסיונות לתפוס עוד ועוד מאחזים ברמת השרון ולמנוע פגיעה בצביון העיר".

יש לציין כי לפני ההצבעה אמר עו"ד מיכה בלום, היועץ המשפטי של העירייה, כי ממילא הסמכות לפתיחת גן נתונה בידי העירייה ולא בידי מועצת העיר, כך שלהחלטה של המועצה אין למעשה כל אחיזה במציאות. בעירייה גרסו השבוע כי גם אם היה רוב להצעה כנגד פתיחת גן חב"ד הגן היה נפתח כרגיל ביום ראשון.

ראש העירייה, אבי גרובר, אמר השבוע: "מאז שנבחרתי פעלתי ואמשיך לפעול לקידום צביונה החילוני של רמת השרון, אך לא על חשבון זכותם של תלמידים קטנים לקבל חינוך על פי דרכם ואמונתם".

כאמור, גן תירוש ברחוב ברק נפתח ביום ראשון כגן חב"ד, אבל נראה שהסערה הזאת תלווה את העיר עוד זמן מה.

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
מרעננה לארווויזיון?
ירושלים מתקדמת לתחבורה ירוקה
לעצור את הגירוש של אם ושני ילדיה המתגוררים בהרצליה
עורכת דין קיבלה במרמה עשרות אלפי שקלים
השכמת ים לאזרחים הוותיקים
החלה בנייתו של פרויקט כיבוש העבודה 27
פרויקט תמ"א חדש בהרצליה
תודה למשמרות הזהב
תודה למשמרות הזה"ב
פצוע קשה מדקירות באשדוד