רמת השרון

לבד על הגג, שבתות וחגים

איריס מור מרמת השרון, עובדת סוציאלית, מטפלת בנשים, כתבה מדריך לנשים: "איך להתיידד עם הלבד, לבד לבד, שבת וחג" המיועד לכל מי שחשה את חוויית הבדידות, בעיקר בתקופת החגים

בילי בסרגליק 10/10/2019
איריס מור. ללמוד להיות לבד, צילום: פרטי

"באקלים החברתי שבו אנו חיות להיות לבד נתפס כסוג של פגם, עונש או קללה. אף אחד לא מאחל לעצמו להיות לבד ואף אחד לא מלמד אותך איך להיות לבד", אומרת איריס מור (56), רווקה, אם יחידנית לשתי בנות, היום בזוגיות, עובדת סוציאלית קלינית, תושבת רמת השרון, שכתבה מדריך בשם "איך להתיידד עם הלבד. לבד, לבד בשבת ובחג".

 למה כל כך קשה לנו להיות לבד?

"כי אנחנו תמיד משוות את עצמנו ביחס לסביבה. בפייסבוק, בעיקר בתקופת החגים, מעלים צילומים של משפחות נהנות ומטיילות יחד וזה עושה כיווץ בלב. גם המסורת והציפיות החברתיות הן להיות כמשפחה".

מדוע החלטת לכתוב את המדריך להיות לבד?

"חשתי שהקושי הגדול של נשים בכלל שלא רק שלא קיבלו כלים להתמודד עם הלבד אלא שגם מסביב הן סופגות כל הזמן את הלחץ החברתי, חוסר הכרה, ביקורת סמויה וחוסר הבנה. הרגשתי שאני רוצה לתת כלים לנשים. ראשית, לעמוד מול הלבד, להביט בו בעיניים, להכיר אותו, להיפגש איתו, לא לפחד ממנו. אחר כך להבין, שאת לא לבד. זה משותף להרבה נשים".

תני לנשים עצות כיצד להתמודד עם הלבד, מה את כותבת במדריך?

"ראשית, יש לייצר איזון בין תנועה לחוסר תנועה. לנשים לבד ישנה נטייה להתיישב מול המסך, על הספה, לא לקום ולא לצאת, לא להרים טלפונים ולהתנתק, לא להזמין, להימנע. זה לופ. במקום זה צריך לצאת, לפעמים תנועה מייצרת הבדל. תפתחו חלון, תכניסו אוויר הביתה לנשום. בהנחה שאתן לבד, לא טוב לכן ואין פתרון אחר אז הקשיבו לפודקאסטים, הרצאות המעוררות השראה. ניתן להאזין גם למוזיקה, ליצור לנו סביבה מיטיבה. לצאת להליכה בטבע, לקרוא ספר טוב, לבחור סדרה, אבל כזו שאני רוצה לבחור לא ליפול על משהו באקראי. לכתוב עשרה דברים שאתן רוצות לעשות עם עצמכן: חוגים, מטרות, תחביבים שעושים לכן טוב. להעלות על נייר, לעשות רשימות, זה מאוד עוזר".

לגברים יש פחות מגבלות

מה ההבדל בין נשים וגברים בעניין הלבד?

"שקודם כל יחסי הציבור של הלבד של גברים הם הרבה יותר טובים. גבר בהתחלה כשהוא מתגרש אז הוא חש משוחרר. חברתית יש עליו פחות מגבלות, יהיה קל לו לנסוע לחו"ל לבד. בכללי, הם גם נכנסים מהר מאוד שוב לזוגיות. לגבר יותר קל מאישה אפילו ללכת למסעדה לבד. אישה פעמים רבות לא תצא לסרט לבד בשל מוסכמה חברתית. עם זאת אוסיף ואומר, שגברים, דווקא בשל ההכחשה שלהם מהלבד, לא מתמודדים אתו, אז אחוזי ההתאבדויות של גברים גרושים לבד הם הכי גבוהים".

תחושת בדידות בחו"ל

מור חייתה בעבר בבוסטון. שם חוותה תחושות בדידות. "הייתי לבד בארץ זרה, תרבות אחרת, בלי אנשים מוכרים ובלתי תפקידים והשתייכות. חייתי בבוסטון חמש שנים, נסעתי בגיל 29 וחזרתי בגיל 34 . שם באמת חוויתי רגעים של בדידות אמיתית, זרות, חוסר שייכות ולפעמים לא היה לי למי לטלפן או חברה טובה לשתות עימה קפה."

האם את חשה יותר בודדה בשבתות וחגים?

"יש לי עדיין בנות יחסית קטנות, יש לי משפחה אוהבת, אז אני עדיין פריבילגית, אני בזוגיות אך בתקופות בהן לא הייתי בזוגיות, במיוחד אחרי פרידה, תחושת הלבד הייתה מלווה בתחושת אובדן, העלו בי הרבה שאלות עצמיות ויצרו תחושה של קושי גדול להיות בטוב עם הלבד של עצמי".

 אחרי יום הולדתה ה- 56 , בינואר השנה, כשלא הייתה בזוגיות תקופה, לקחה את עצמה מור למסע של חמישה ימים לבד. שם, במסע, החלה לכתוב את המדריך. "חגגתי שם את הלבד עם הרבה תנועה, נופים ומפגשים עם אנשים אקראיים, והרצון לצאת מהקליניקה, הרצון להגיד לנשים שאם נוכל להיות בזוגיות טובה עם עצמנו, אז זה גם יזמן לנו זוגיות לחיים וישפר את הרגשתינו. בכלל האפשרות הזו להיות לבד בטוב, להתחבר לכוחות מהסביבה. לצאת מהספה, ללכת, לא להימנע, לא לפחד וגם להיפגש עם עצמנו, גם להיפגש בחוץ ולא לברוח מעצמנו. באופן מאוד מסתורי במהלך כתיבת המדריך, בעת המסע, הגיעה אהבה גדולה לחיי".

כאשר את חשה היום לבד, מה את אומרת לעצמך?

"שלהיות עם עצמי זה לא לבד."

מי שרוצה לקבל את המדריך חינם, מוזמנת להיכנס לעמוד הפייסבוק: איריס מור – פעימות: טיפול רגיש מגדר לנשים שמתמודדות עם פרידה.

billie@netvision.net.il

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: תקף וחנק את אשתו
למען הילדים
למען הילדים
חמסה עליו
חמסה עליו
אבן במשקל 100 קג נפלה ברחבת עזרת ישראל כותל
אבן במשקל 100 ק"ג נפלה ברחבת עזרת ישראל בכותל
אדריכלות ועיצוב פנים
דוקטור נינג'ה
משלחת תלמידים מביה"ס נבון ייצגה את חולון בגרמניה
"האירוע הזה היה בשביל קמיל"