רמת השרון

לא בדרכי נועם

הפועל "ניר" רמת השרון הפתיעה בתחילת השבוע כשפיטרה את נועם שוהם מאימון הקבוצה הנמצאת במקום השישי בטבלה ומינתה במקומו את ירון הוכנבוים. גור תמר, יו"ר הקבוצה, מסביר את הצעד, ונועם שוהם, המאמן המפוטר, מסביר מדוע פיטוריו אינם מוצדקים

שרון יונתן 31/10/2019
נועם שוהם, לא מבין את פיטוריו, צילום: אלן שיבר

הפועל "ניר" רמת השרון ממשיכה בחילופי המאמנים, אבל בניגוד לעונות האחרונות הפעם הקבוצה חותכת את מאמנה לאחר עשרה מחזורים בלבד כאשר היא במקום השישי עם אותו מספר נקודות כמו הקבוצה שבמקום החמישי.                                                     

ביום ראשון בערב פוטר נועם שוהם מתפקידו כמאמן הקבוצה ובמקומו מונה ירון הוכנבוים שחוזר לקדנציה שניה במועדון וכבר העביר את האימון ביום שני בבוקר.                                

בארבע העונות האחרונות (מעונת 16/17 ועד היום) מדובר בהחלפה שביעית של מאמן, הספק שבהחלט לא מוסיף כבוד למועדון.                                                                            

עבור שוהם, זאת הפסקת עבודה שניה במועדון, לאחר שבסיום עונת 17/18 מונה למאמן מחזור אחד לפני סיום העונה והצליח להשאיר את הקבוצה בליגה במחזור האחרון, אך למרות זאת הנהלת הקבוצה בחרה שהוא לא ימשיך. שוהם חזר למועדון במחזור ה-25 בעונה שעברה, במקומו של אלי כהן, למשימת הישרדות נוספת ושוב עמד בה כאשר הקבוצה הבטיחה את הישארותה במחזור הלפני אחרון של הפלייאוף התחתון. הפעם הוחלט בקבוצה לתת לו צ'אנס כדי לבנות את הקבוצה לעונה הנוכחית. לאחר ארבעה ניצחונות שהובילו את הקבוצה עד למקום השני הגיעה תקופה פחות טובה בה הקבוצה צברה רק נקודה אחת מארבעת משחקיה האחרונים, אבל היא, כאמור, במקום השישי עם 14 נקודות (4 נצ', 2 תיקו, 4 הפ', 47% הצלחה) ומרוחקת 8 נקודות מהקו האדום.                                                                      

יש לציין כי כל חילופי המאמנים בעונות האחרונות היו כאשר הקבוצה הייתה בתחתית ובסכנת ירידה, כמו למשל אשתקד כאשר חילופי המאמנים (אורן רותם ואלי כהן) בוצעו כאשר הקבוצה הייתה במקום ה-12, שונה מאוד ממצבה של הקבוצה כיום.

גור תמר: "אנחנו קבוצה רכה מדי"

"ישבנו עם נועם ביום ראשון והחלטנו להיפרד ממנו" אמר ביום שני בבוקר גור תמר, יו"ר הקבוצה, והסביר מדוע הוחלט לפטר מאמן שקבוצתו נמצאת לאחר עשרה מחזורים בלבד במקום השישי: "העונה יש לנו סגל שחקנים ששווה לפחות מקום רביעי. מעבר לכך, אנחנו 5 נקודות ממקום 13 כך שאנחנו בין הפלייאוף העליון לתחתון. יש סגל מוכשר מאוד שהיה צריך להיות עם הרבה יותר נקודות. אנחנו קבוצה רכה מדי שמקבלת שערים קלים מאוד. הקבוצה צריכה להיות הרבה יותר קשה בשביל להביא נקודות. אי אפשר לקבל בליגה הזאת שערים כאלו קלים ואם נמשיך ככה אז נמצא את עצמנו בפלייאוף התחתון".

בכל זאת גור, זה לא מוקדם מדי לפטר מאמן שקבוצתו נמצאת במקום השישי?

"קודם כל, חשוב לי לציין שנועם מאמן מצוין ובן אדם מדהים וסיימנו בצורה הטובה ביותר והדלת שלו תמיד פתוחה אצלנו. לא ראינו קבוצה קשה שלוקחת בכח נקודות. יש לנו סגל שצריך לקחת נקודות בכח גם אם אנחנו ביום לא טוב".

וזה רק באשמתו?

"משחק ההגנה שלנו לוקה בחסר ואנחנו מקבלים שערים קלים. בשביל לעשות זעזוע אין ברירה אלא להחליף את המאמן".

בעונות הקודמות פיטרתם מאמנים כשהייתם בתחתית ובסכנת ירידה וזה לא מצבכם כיום.

"ההבדל מהעונות הקודמות הוא בסגל השחקנים שלדעתי כיום הוא בין ארבעה הקבוצות הטובות בליגה ולצערי אנחנו כבר בפער משמעותי מהצמרת הגבוהה בשלב יחסית מוקדם. נגד כפר קאסם היינו מאוד חלשים. לא ראיתי אפשרות שעם נועם ממשיך אנחנו ניצמד לצמרת ואם לא ניצמד לצמרת אפשר ליפול לפלייאוף תחתון כי צפוף מאוד במרכז הטבלה".

לא מוגזם לפטר מאמן לאחר ארבעה משחקים מאכזבים בלבד?

"אני מסביר שוב, אני לא רואה קבוצה קשה אלא קבוצה רכה וזה הדבר הכי גרועה בליגה הזאת. הקבוצה חייבת להיות קשה בעיקר בהגנה".

פיטרתם שבעה מאמנים בשלוש עונות וקצת. זה לא משדר על התנהלות יציבה במועדון.

"קודם כל, עד עכשיו לדעתי 80 אחוז מהמועדונים בלאומית כבר פיטרו מאמנים כך שאנחנו לא חריגים. ירדנו מליגת העל עם חובות כבדים והיו עונות עם סגלים שהתבססו על שחקנים צעירים שהיה לנו ברור שנהיה אמצע טבלה ומטה. כשהיינו בסכנת ירידה והרגשנו שחייבים זעזוע אז פיטרנו מאמנים. השנה, בניגוד לעונות קודמות כמו שאמרתי, יש סגל ממש טוב עם שחקנים שהם מעל הליגה. אז נכון שאין לנו ציפיות לעלות ליגה, אבל אנחנו בהחלט מצפים להיות בצמרת הגבוהה ויש לנו קבוצה מספיק טובה כדי להיות בחמישייה הראשונה ובוודאי להבטיח כמה שיותר מהר את הפלייאוף העליון".

מדוע בחרתם בירון הוכנבוים ומה אתם מצפים ממנו?

"הוכנבוים מאמן עם המון ניסיון בליגה הזאת. טקטיקן, חשוב לו מאוד משחק ההגנה. אני מאמין שאיתו נהפוך להיות קבוצה יותר קשה".

אתה יכול לומר בוודאות שהוכנבוים יאמן עד סוף העונה?

"בכדורגל אין וודאות, אבל אני מאוד מאמין בו ובסגל הקבוצה הקיים".

נועם שוהם מגיב לפיטוריו

עבור נועם שוהם זאת כבר הפעם השניה שעבודתו מופסקת במועדון. למחרת פיטוריו אמר: "זה לא נעים להיות מפוטר בקבוצת תחתית ולאחר חוסר הצלחה כשאתה מרגיש שנכשלת אבל אני לא נכשלתי. נכון שזאת לא הצלחה גדולה אבל זה בוודאי לא כישלון להיות אחרי עשרה מחזורים במקום השישי עם אותו מספר נקודות כמו המקום החמישי ועם כמעט חמישים אחוזי הצלחה. בנינו קבוצה חזקה וטובה והמון אנשים דיברו ששיחקנו את הכדורגל הכי טוב בליגה".

הופתעת מפיטורייך?

"בכדורגל הישראלי שום דבר כבר לא מפתיע. אני מאוכזב שאני לא ממשיך עם השחקנים בתלכיד שיצרנו. אם היינו עושים שינויים קוסמטיים שרציתי לעשות היינו מסיימים במקום רביעי לפחות. לקחתי את רמת השרון בשנתיים האחרונות ברגעים הכי קשים שלה והשארתי אותה בליגה ואני עוזב עכשיו קבוצה במקום השישי, כך שאני הצלחתי ברמת השרון. אני יותר מסופק שהקבוצה התאמנה ושיחקה כדורגל ומהצורה שהקבוצה רצתה ונהנתה לשחק כדורגל".

גור תמר טוען שאתם קבוצה רכה שחוטפת שערים קלים. זאת הסיבה לפיטורייך?

"גור תמר וליאור סילוק הם אנשים מדהימים ובאמת שסיימתי איתם בטוב. אני לא יכול לדבר על הכל, אבל לדעתי יש שיקול אחר שהביא לפיטוריי".

כלומר, שלא פוטרת על רקע מקצועי בלבד?

"מישהו יכול להגיד שאחרי מחזור עשירי עם צבירה של כמעט חמישים אחוז עם הכדורגל שהקבוצה משחקת אז פוטרתי על רקע מקצועי? לדעתי יש סיבה אחרת לפיטורים אבל לא אגיד לך אותה כי זה יפגע בהרבה אנשים. אתה תראה איך הקבוצה משחקת ואז אולי אנשים יבינו למה פוטרתי. חשוב לי להדגיש שלא פוטרתי על רקע מחלוקות אישיות ביני להנהלת הקבוצה. ליאור חבר טוב שלי ואחרי שפוטרתי אפילו ישבנו ודיברנו מאז. אולי השינויים הקוסמטיים שרציתי לעשות לא היו לרוחה של הנהלת הקבוצה. בכל מקרה, השארתי להוכנבוים קבוצה טובה שצריכה להישאר בצמרת הליגה".

אין בך כעס על הנהלת הקבוצה?

"אין בי כעס על בעלי בית של קבוצה שמחליטים שמישהו אחר יכול לעשות את העבודה יותר טוב. אמרתי לגור תמר וליאור סילוק שאני איתם בשנתיים האחרונות ובשתי העונות האחרונות הצלנו את הקבוצה מירידה. ציפיתי מהם לקצת יותר אורך רוח וקרדיט. אמרתי להם שאם המדד הוא 50 אחוז הצלחה אז צריך לפטר בליגת העל את כל המאמנים ממקום חמישי ומטה. הם אמרו שחשבו שהקבוצה תהיה במקום גבוה יותר. לדעתי, הם איבדו את הסבלנות מהר מדי".

איך אתה מסביר את העובדה שלאחר ארבעה ניצחונות צברתם נקודה בארבעת המשחקים שלאחר מכן?

"לא קרה כלום. הפסדנו לקבוצות צמרת כמו אום אל פאחם, קטמון ומכבי פ"ת ועשינו תיקו מול כפר קאסם. צריך לזכור שעד שאור אוסטוינד חזר ובן רייכרט הצטרף היינו עם סגל קצר מאוד. הייתה לנו בעיה במשחק ההגנה, אבל לאו דווקא בחוליית ההגנה".

אם היית נשאר לאן הקבוצה הייתה מגיעה?

"אני בטוח באלף אחוז שאם הייתי נשאר והיינו מצרפים עוד שחקן או שניים הקבוצה הייתה מסיימת בין ארבע המקומות הראשונים בליגה. אנשים במועדון אומרים שלא הייתה קבוצה ששיחקה כדורגל כזה בעשר השנים האחרונות וקשה לי להאמין שהייתה קבוצה ברמת השרון שבמחזור העשירי כבשה 15 שערים".

יש לך כיוון להמשך?

"אין לי כרגע כיוון אבל כמובן שארצה להמשיך לאמן בליגה הלאומית".

עוד ברמת השרון
שרון יונתן 14/11/2019
שרון יונתן 13/11/2019
שרון יונתן 12/11/2019
שרון יונתן 06/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
סיום החופש הגדול באושילנד כפר סבא
מגעים לחיבור בין גור וכוכבי?
שוטרים הותקפו במועדון בהרצליה
אנה בטרפז נדנדה
"הקרקס הקסום הגדול" מגיע לכפר הירוק
הארון שנגנב
אלמונים השחיתו את הספרייה הקהילתית בנווה עמל
אמנון בן ארצי ראש אגף ההנדסה בדור גז
פסח כשר ובטוח
פצועים בהתנגשות קלנועית ורכב
פצועים בהתנגשות קלנועית ורכב
אורט הרמלין: נחנך פרויקט המעונות