רמת השרון

להנציח את מרסל ניניו

חבר המועצה ויו"ר ועדת השמות העירונית, עידן למדן, מוביל מהלך להנצחתה של מרסל ניניו ז"ל ברמת השרון

שרון יונתן 31/10/2019
עידן למדן, צילום: שלומי יוסף

"גיבורת ישראל מרסל ניניו ז"ל, שהייתה חברה ברשת הריגול הישראלית במצרים בשנות החמישים ונפטרה בשבוע שעבר, תזכה להנצחה ברמת השרון בקרוב", כך אמר השבוע חבר המועצה עידן למדן, המכהן כיו"ר ועדת השמות העירונית.

ניניו נולדה במצרים בשנת 1929 ובנעוריה היתה לציונית נלהבת. היא גויסה בראשית שנות ה-50 לרשת הריגול, שביצעה בין השאר פעולות חבלה שונות במצרים והפעלתה נודעה לימים כ"עסק הביש". בעקבות הלשנה נתפסה מרסל יחד עם כל חבריה ב-1954, שניים מחברי הרשת נתלו (מרזוק ועזר) ואחד התאבד (בינט). ניניו עברה עינויים קשים לאחר מעצרה, ונידונה לעונש של 15 שנות מאסר אותו ריצתה כמעט במלואו, עד ל-1968. אז שוחררה יחד עם חבריה בעסקת שבויים, והגיעה סוף סוף לישראל. כאן הוענקה לה דרגת סגן אלוף בחיל המודיעין, והיא החלה בחיים חדשים. היא למדה באוניברסיטת תל אביב, וב-1971 התחתנה עם אלי בוגר. ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר, הייתה השושבינה בחתונתה, ופרסום דבר האירוע היה הפעם הראשונה בה נודע לציבור כי "נידוני קהיר" ששרדו ושוחררו ממאסר הגיעו לארץ. בשנת 1988, ביום העצמאות ה-40, הדליקה ניניו משואה. היא ובעלה חיו במשך שנים רבות ברמת השרון. לפני שבוע נפטרה בגיל 90. 

למדן אמר השבוע: "ניניו הייתה גיבורה יוצאת דופן ושילמה מחיר אישי כבד על פעולתה בשירות מדינת ישראל ועל מחדלים של אחרים. פוסט מרגש שכתב עליה לאחר מותה חברי יצחק נודלמן, נתן לי את הרעיון וההשראה להנציח את דמותה כאן בעיר. אני מתכוון להביא את העניין בפני ועדת השמות בהקדם באחת מהישיבות הקרובות. ההנצחה לא רק תעשה צדק עם ניניו ז"ל, אלא גם תהיה הזדמנות לשיעור היסטורי חשוב לדור הצעיר שלנו בעיר, שיזכה להכיר את סיפורה בפרט ואת הסיפור המורכב של הרשת שפעלה במצרים בכלל".

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
נערה נדקרה ברחובות
מעון נעמת ברחוב הכוזרי. תלונות של ההורים
"ההזנחה הפושעת של ילדינו אינה יכולה להימשך"
הואשם לפני ימים אחדים באיומים על אמו ועל שוטרים
"אם אמא שלי התלוננה, אני קובר אותה באפריקה"
 מכשיר MRI מתקדם  הוצב במאיר
מכשיר MRI מתקדם הוצב ב"מאיר"
לא כולם החלו בחיוך את שנת הלימודים
תכנית מלמ יצאה לדרך במודיעין
תכנית מל"מ יצאה לדרך במודיעין
מרוץ המכשולים הגדול בישראל חוזר ובגדול
תתכוננו להתפלש בבוץ: Tel Aviv Reebok Mud Run חוזר ובגדול
לאות הזדהות
לאות הזדהות