רעננה

הדרך לכיסא ראש העירייה עוברת אצל הרב?

חיים ברוידא, ניר קריסטל, אביחי ארביב, רחלי בן ארי סקעת ושני חברי הסיעה הדתית המאוחדת, אלי אלוש וחיים גולדמן נפגשו כדי לבחון כיצד ניתן לגבש גוש שיתמוך בצבי נדב לתפקיד ראש העירייה הזמני. בעוד ברוידא הכין מסמך עקרונות טענו נציגי הדתיים כי הן ישקלו את התמיכה אם צבי נדב יבקש את ברכת הרב פרץ. רונית ויינטראוב: אף רב לא יכתיר ולא יסיר מועמדים מטעמינו לשום תפקיד

זאב גולדשמיט 06/03/2018
הדרך לכיסא ראש העירייה עוברת אצל הרב?
צבי נדב. דרישה שהוא ייפגש עם הרב פרץ צילום: אלן שיבר

האם הדרך לראשות עיריית רעננה אמורה לעבור דרך רבנים? תלוי את מי שואלים. לפי נציגי הסיעה הדתית המאוחדת מדובר בצעד בונה אמון, בעוד אנשי מר''צ סבורים שלא.

במה דברים אמורים? ביום ראשון בערב התכנסו בבית קפה ברעננה ששה חברי מועצת העיר כדי לבחון אפשרות כיצד הם יכולים להתגבש לגוש משותף שיתמוך בבחירתו של זקן חברי המועצה, צבי נדב, לראש העירייה הזמני. נדב הוא חבר סיעת מר''צ, ואם כל הששה יתמכו בו, הרי שיחד עם תמיכתם של ארבעת חברי סיעתו הוא יכול להגיע לרוב הדרוש. 

בפגישה השתתפו חיים ברוידא, ניר קריסטל, אביחי ארביב, רחלי בן ארי סקעת ושני חברי הסיעה הדתית המאוחדת, אלי אלוש וחיים גולדמן. ברוידא הכין מסמך עקרונות לבחירת צבי נדב, המסדיר את אופן התנהלות העיר בתקופת הביניים, מתוך לקיחת אחריות מנהיגותית של חברי מועצת העיר בראייה של טובת הציבור. כדי להבטיח שדבר לא ישתנה בנושא שמירת השבת ברעננה, צוין במסמך ש''במהלך כהונתו של נדב לא ינקטו פעולות חד-צדדיות שיפגע בהליך התקין של פעילות העירייה, לרבות שמירת הסטטוס קוו הקיים ומערכת יחסים תקינה, שיתוף פעולה מלא ואי התרסה בעיקר בתחום שבין דתיים ושאינם דתיים. צבי נדב ינתק עצמו מכל שיקול אישי, מגזרי, פוליטי בנוגע למפלגתו שלו ויראה רק את טובת העיר ותושביה. כל מחלוקת תיושב בדרכי נועם במסגרת עדכון דו-שבועי (תוקן, במקום דו חודשי ז.ג.) שיכנס ראש העיר הזמני את חברי מועצת העיר''.

כל אחד מהנוכחים הביע את דעתו. נציגי הדתיים הסבירו שכיוון שמרצ היא סיעה שדוגלת בעקרונות שאינם מתיישבים עם עקרונות הציבור הדתי, יהיה להם קשה להצביע לצבי נדב. אבל בצעד של רצון טוב ולאחר התייעצות עם הרב הראשי של רעננה, יצחק פרץ, חברי המועצה מהסיעה הדתית אמרו באותה פגישה, שאם צבי נדב יפגש עם הרב פרץ ויצהיר בפניו שהוא ישמור על הסטטוס קוו בעיר, יהיה בכך צעד בונה אמון, והם ישקלו לתמוך בו לכהונה עד הבחירות באוקטובר. 

חלק מחברי המועצה הלא דתיים טענו שזה לא יעבור, אבל התשובה שקיבלו מהנציגים הדתיים הייתה: ''הרב פרץ מאחד את כלל תושבי העיר, דתיים וחילוניים, ומן הראוי שכל מועמד, ולא רק צבי נדב,  שמבקש להיבחר לראשות העיר, יקבל את ברכת הרב. זה דבר מקובל ומכובד''.

והיה עוד תנאי. בשיחות שהתנהלו בימים האחרונים עם נציגי מר''צ הבהיר חבר המועצה מהסיעה הדתית המאוחדת, חיים גולדמן, שאם מר''צ מעוניינת שנציג מטעמה יבחר לראש העירייה, הם מבקשים שתאושר הקצאת מקום תפילה בשכונה החדשה, נווה זמר, ותימנע פתיחה בשבת של בית הקפה החדש בנווה זמר.     


חבר המועצה מהסיעה הדתית המאוחדת, אלי אלוש, מסר בתגובה: ''הציבור הדתי לא יקבל מצב, ששליחיו יצביעו לנציג מרצ, שהיא מפלגה אנטי דתית. לנוכח פניית החברים ממועצת העיר לתמוך בצבי נדב, חשבנו שאם המועמד של מרצ יבקש את ברכתו של רב העיר ויצהיר שהוא ישמור על סטטוס קוו ברעננה, נוכל לשקול את הנושא. אם צבי נדב או כל מועמד אחר לא יראה כוונה אמיתית שהוא זונח את המצע של מפלגתו, לא אבחר בו. יש עוד מועמדים ראויים לתפקיד, ואנחנו שוקלים גם את המועמדות של איתן גינזבורג''. 

יו''ר סיעת מרצ, רונית ויינטראוב, מסרה בתגובה: ''אנחנו לא נוהגים לעלות לרבנים, לא למטרת ברכות ולא לצעדים בוני אמון, בשום נושא. לא סביר בעינינו לקבל אישור מאנשים שאינם נבחרי ציבור. אנחנו אלה שמבקשים היום הסבר איך בשנת 2018 נשים, להטב''ים, שמאלנים וחילוניים עומדים בסימן שאלה ובמקרים רבים פשוט מוכרזים כלא לגיטמיים אצל רבנים, או בעלי תפקידים במערכת שירותי הדת. אם הרבנים או אחרים מפעילים במערכת בובות בשלט רחוק, ולעסקנים דתיים אין סמכות משל עצמם, אין לנו עניין לקחת חלק במשחק הזה. סיעת מרצ לא עולה לרגל לרבנים ולא נתחיל לעשות זאת כעת. כל מי שרוצה להיפגש איתנו יודע כיצד לעשות זאת באופן שקוף, ראוי ובגובה העיניים. את האמון שלי יחד עם סיעת מרצ אני מקבלת כבר עשרים שנה בקלפי. אנחנו לא נמצאים בדיונים לאור העששית של המאה ה-18. אני מכבדת את כולם, אבל אף רב לא יכתיר ולא יסיר מועמדים מטעמינו לשום תפקיד. בשביל זה קיימת דמוקרטיה ושלטון החוק''.

 

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 15/02/2019
קרן שלהבת 14/02/2019
מיכאל פרוסמושקין 05/02/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
תחנות היסעים חדשות ברחבי ב"ש
מישהו לשחק איתו
פרחים בקופסא בירושלים
פרחים בקופסא בירושלים
למידה בTOUCH
מותר לי להתמודד
"מותר לי להתמודד"
פתיחה קשה
בגלל מנוף: גן הילדים יעבור מקום
בגלל מנוף: גן הילדים יעבור מקום
ציור חייה
ציור חייה