רעננה

בכל מקום היו פרדסים

במלאת 70 למדינה ראיינו הכתבים הצעירים, במסגרת קורס ''כתבים צעירים'' של עיריית רעננה אנשים שהטביעו את חותמם. כתבות צעירות טליה יניב, עופרי חיימוביץ, שחר ארן ונעמי פישמן מראיינות את אילנה איבצן

קורס כתבים צעירים 02/05/2018
בכל מקום היו פרדסים
טליה יניב, עופרי חיימוביץ, שחר ארן ונעמי פישמן עם אילנה איבצן (צילום: פרטי)

טליה יניב תלמידת בי"ס מגד, נעמי פישמן תלמידת בי"ס אריאל, עופרי חיימוביץ ושחר ארן תלמידות בי"ס תל"י ראיינו את המוזיקולוגית הרעננית אילנה איבצן. הראיון התקיים במסגרת קורס "כתבים צעירים" של עיריית רעננה, קורס לתלמידים ותלמידות מצטיינים בכתיבה מכיתות ד' מבתי הספר בעיר. במסגרת הקורס למדו הילדים את מיומנות שאילת השאלות, חקרו על אירועים מרכזיים הקשורים בשבעים שנותיה של מדינת ישראל וביקרו במרכז המבקרים של ידיעות אחרונות.

 ספרי מעט על ילדותך

"אני ילידת רעננה. אבי הגיע למושבה בשנת 1933. למדתי בבית הספר היסודי מגד ובתיכון אוסטרובסקי. אבי היה טכנאי שיניים ואמי גידלה בחצר תותים, ברווזים ותרנגולות. זו הייתה תקופה כיפית, שבה הייתי הולכת ברחוב ומכירה את כולם. בכל מקום היו פרדסים והיו מרחבים גדולים לרוץ ולשחק בהם".

 כיצד הפכת לזמרת ולמוזיקולוגית?

"ניגנתי כבר מגיל מאוד צעיר. עוד בילדותי נהגתי לנגן באקורדיון ולהופיע ב'בית העם'. שם גם ניגנתי את הסולו הראשון שלי. הייתי חברה בתנועת הנוער מכבי צעיר. אני זוכרת שנסענו עם כל חברי התנועה לתל חי, לפסל האריה השואג, ושם ניגנתי במקהלת אקורדיונים לפני כולם, יחד עם עוד כשלושים ילדים. זו הייתה חוויה מעצימה מאוד".

 מתי את מתרגשת ממוזיקה?

"במהלך חיי, נמצאתי בסיטואציות מאוד מרגשות, הקשורות במוזיקה ובנגינה. נהגתי לנגן בביה"ס מגד בכל הטקסים: טקס התעמלות הבוקר, טקס שבועות, טקסי יום הזכרון ועוד. כשבגרתי, פגשתי את חניה שמיר, שהייתה מורתי בבית הספר מגד (ובהמשך אף ניהלה אותו). היא רצתה שאהיה מורה בבית הספר ואכן, עבדתי כמורה לריתמוזיקה".

מה מפחיד אותך?

"אני מאוד פוחדת ממלחמות. לצערי, מדינתנו ידעה מלחמות לא פשוטות. אני זוכרת במיוחד את מלחמת ששת הימים. זו הייתה מלחמה שהפחידה אותי במיוחד, כי חלק מבני משפחתי היו בצבא בתקופה זו. האזעקות נשמעו לי אז מלחיצות ושמחתי מאוד כשהכל הסתיים".

 אלו חלומות הגשמת?

"כשהייתי קטנה, חלומי היה להיות נגנית. בהחלט הגשמתי חלום זה. היום אני חלק מהרכב שנקרא: 'הבוסתנאים'. חלום נוסף שהגשמתי היה ללמוד לתואר במוזיקה. למדתי ויש לי דוקטורט ואפילו ניגנתי סולו בליווי להקה בטקס קבלת התואר שלי".

 במה שונה רעננה של פעם מרעננה של היום?

"רעננה של פעם שונה מאוד מרעננה של היום. פעם האנשים שבשלטון פעלו מתוך אמונה בצדקת הדרך ומתוך אידיאולוגיה. הם היו ישרים יותר וגם איכותיים יותר. הסיפורים שאנו שומעים היום על שוחד ועל מעשי שחיתות מעציבים מאוד ומחדדים את ההבדלים הללו".

 מה את מאחלת למדינת ישראל?

"אני מאחלת למדינת ישראל שלום. הלוואי שלא יהיו יותר מלחמות ושלא ייהרגו חיילים. אני מקווה שימצאו פתרון לקטל בכבישים ושנצליח להילחם בתאונות הדרכים. אני גם מקווה שאנשים יחיו ברווחה כלכלית ולא ידעו מחסור".

 

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
פתיחת בית הקפה החדש בפארק רעננה
נפתח בית הקפה החדש בפארק רעננה
פריסייל החורף של קמדן & שוז
בית ספר אריאל: מעבר למעבר
הצגות ומופעים בשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
חבל על הזמן
מזג האוויר הסב נזקים כבדים לחקלאות בערבה
גבר נכווה ברמה"ש
ההרשמה לשנה הבאה בפתח