רעננה

הגינה היפה של רעננה

תחרות הגינה היפה – רעננה 2018, הגיעה לסיומה. הגינה לזכרו של נועם גולדמן ז"ל, זכתה בקטגוריית הגינה היפה בבניין המשותף

זאב גולדשמיט 13/05/2018
הגינה היפה של רעננה
סימה פרי וצביקה גולדמן שהגינה לזכרו של בנו, נועם גולדמן ז"ל, ברחוב הר סיני, זכתה בקטגוריית הגינה היפה בבניין המשותף (צילום: פרטי)

אולם אשכול פיס ברעננה היה מלא מפה לפה ביום רביעי האחרון (9.5.18), כאשר כמאתיים מתושבי העיר נטלו חלק בטקס הסיום של תחרות הגינה היפה ברעננה 2018, ובמרכזו חלוקת תעודות למשתתפי התחרות ופרסים לזוכים.

התחרות התקיימה ביוזמתה של עו"ד סימה פרי סגנית ומ"מ ראש העירייה מחזיקת תיק חזות העיר,  המתמודדת לראשות העירייה, אשר רתמה לכך את המועצה לארץ ישראל יפה. במסגרת התחרות הזמינה עיריית רעננה את תושבי העיר להגיש מועמדותם ולהציג את גינותיהם ומרפסותיהם המטופחות לתחרות בפני ועדות שיפוט. את התחרות ריכזה ציפי שמלה תושבת העיר ומתנדבת המלווה צוותי שיפוט ברחבי הארץ זה שנים רבות מטעם המועצה לישראל יפה. ועדות השיפוט הורכבו ממתנדבי המועצה לישראל יפה, ומתנדבים תושבי העיר מארגון ליונס דרור רעננה. חברי הועדות סיירו בגינות במהלך חודש אפריל.

 פרי: "המטרה העיקרית שעמדה לנגד עיניי כאשר חשבתי על קיום התחרות הייתה להעלות למודעות את חשיבות טיפוח הגינות והמרפסות בבתי התושבים, ובאמצעות התחרות לדרבן את התושבים לטפח את גינותיהם, כך שיוסיפו על יופייה של העיר בחיבור למרחבים הציבוריים המגוננים".

התחרות כללה שלוש קטגוריות: הגינה היפה בבתים המשותפים, המרפסת היפה והגינה היפה בבתים הפרטיים, וזכתה להיענות גבוהה עם עשרות מתושבי העיר, שנטלו בה חלק בקטגוריות השונות.

בין הקריטריונים שנבדקו החזות וצבעוניות הגינה, היופי שהגינה תורמת למרחב הציבורי, יצירתיות ומקוריות, שימוש בשיטות השקיה מיוחדות, ומתן דגש על התרומה לסביבה ולקהילה לשכנים ולציבור.

פרי הוסיפה: "בכל הגינות שביקרתי בהן יחד עם צוותי השיפוט ניכרה השקעה, טיפול אוהב, אכפתי ומטפח של בעלי הגינות והמרפסות. פגשתי תושבים עם אור בעיניים שברובם מטפחים ומטפלים בעצמם בגינות, בהם היו תושבים שעברו את גיל ה-80 ואפילו את גיל ה-90. בחלק מהגינות שמענו מהתושבים סיפור מעניין הקשור בגינה. באחת מגינות הבתים המשותפים, סיפרו שאנשים מגיעים לפני אירועים משפחתיים כדי להצטלם בגינה. בגינה אחרת, הנציח הורה את בנו החייל שנפל במלחמה. הגינה מושקעת ויפהפייה שזורה פרפרים ופסלי חיות שילדים מגיעים לשחק בהם. בגינה נוספת, יצרו פינת ישיבה מזמינה לשכנים ופינת משחקים המיועדת לילדים. בגינות אחדות יצרו התושבים בוסתן עצי פרי וגינת ירק לשימוש הדיירים, לא רק בחצר הבניין המשותף, אלא גם במרחב ציבורי חיצוני בשיתוף עם העירייה".

"גן העדן של נועם"

הגינה להנצחת הבן החייל אליה התייחסה פרי היא הגינה שהקים צביקה גולדמן, שמתגורר בבית משותף ברחוב הר סיני. גולדמן התנדב לטפל בגינה המשותפת של הדיירים. לפני 12 שנה קרה לו אסון, כשבנו הטנקיסט, נועם, נהרג במלחמת לבנון השנייה בהיותו בן 27, צביקה ביקש להנציח את זכרו בקריאת הגינה על שם בנו, וקיבל את הסכמת השכנים.

מאז הגינה המטופחת הפכה למוזאון. הוא קישט בפרפרים את הקיר שבקצה הגינה. 
 
צביקה, פרפרים בגינה

"כן. כשחזרנו מהלוויה של נועם מצאנו פרפר על הקיר בבית. שבוע הפרפר עמד באותו מקום. כשחזרנו מבית העלמין אחרי תום השבעה, מצאנו אותו מת על הרצפה, ואני אדם חילוני. בקיר הפרפרים שבגינה יש שלט: 'גן העדן של נועם'".

בגינה יש מגוון רחב של צמחים ייחודיים בהם: קמליה, אזליאה, גארדניה ושרכים. בנוסף, יש גם מגוון פסלים מאבן ומקרמיקה. באחת מפינות הגינה מיקם ספסל מעץ, שנתרם על ידי חבר. בגינה קיימת גם מחרשה משנות החמישיםמ שהובאה ממשק הוריו. 

אגב, הגינה המטופחת של צביקה גולדמן זכתה רק במקום השני, אבל הוא לא מאוכזב. "כל בוקר שאני יוצא מהבית ומביט בגינה המלבלבת, זה כאילו שאני רואה מולי את נועם, וזה מה שנותן לי את הכוח להמשיך".
 
משתתפי התחרות, זכו באירוע לשבחים על השקעתם ועל תרומתם לחזות העיר, כעיר ירוקה ופורחת, ולתעודות הוקרה על השתתפותם. כמו כן הוענקו במהלך האירוע פרסים כספיים לבעלי הגינות הזוכות לרכישת שתילים וכלי עבודה במשתלות בעיר

האירוע כלל דברים שנשאו תלמידי המנהיגות הירוקה של בית ספר הדר על פעילותם בנושאים הקשורים לאיכות הסביבה, ואף הציגו אמנה להפחתת זיהום האוויר ברעננה, שכל משתתפי התחרות חתמו עליה. בתכנית האמנותית הופיעה מקהלת העולים הרעננית "עולה עולה",  שסחפה את הקהל בשירתה. 


 

עוד ברעננה
ילדים משתתפים בתהלוכת העדלאידע ברחוב אחוזה ברעננה
זאב גולדשמיט 20/03/2019
בניין וילה רמה ברעננה
זאב גולדשמיט 19/03/2019
לזכרו של הדר גולדין
זאב גולדשמיט 18/03/2019
רחמים שלום עם ראש העיר חיים ברידא
זאב גולדשמיט 14/03/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הסברה על אופניים חשמליים
עודד אמר לפתוח ת'כיס
הכן ביתך לחורף!
אומרים די לאלימות כלפי נשים
אושרה בניית אלפי יח"ד בקדימה-צורן
גמלאי רחובות: תלמידי העיר מחכים לכם!
נשיא המדינה סייר בביהמ"ש הקהילתי בבאר שבע
עורכת דין ומפיק הואשמו בעבירות סמים