רעננה

"40 שנה הלכתי במדבר"

מאז שאורן זך זוכרת את עצמה היא סבלה מקשיי הסתגלות והתנהגות. מכל מקום העיפו אותה, בתיכון אוסטרובסקי ברעננה היא נחשבה עוף מוזר, ורק בגיל 40 היא אובחנה כמי שסובלת מהפרעות קשב וריכוז. גם כיום, כשהיא בעלת חברה המתמחה בהנחיית הורים לילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז, היא עדיין מתמודדת עם עברה המורכב

זוהר אליה 17/05/2018
אורן זך. "הצלחתי לתקן את האמא שבי" (צילום: בלה שחר הלל)

אחרי 40 שנים של תסכול, בדידות וניכור, קיבלה אורן זך (53) הזדמנות ראשונה להכיר את עצמה באמת, והיא הגיעה בצורת טלפון ממנהלת בית הספר של בנה הבכור.

"זה היה אחרי שהוא נעל כמה ילדים בתוך הכיתה, לקח את המפתח והחזיק אותם כבני ערובה", נזכרת אורן. "הוא תמיד היה ילד שובב, אבל אמרנו שהוא ילד אנרגטי, כמו אמא שלו, ולא הייתה לי בעיה עם זה. אחרי המקרה הזה המנהלת אמרה לנו שאם לא ניקח אותו לאבחון היא תפנה לרווחה. עשינו אבחון לו ולאחותו, ושניהם התגלו כבעלי הפרעות קשב וריכוז".

השיחה התקיימה לפני 13 שנים, ועד אז הנושא של הפרעת קשב וריכוז איכשהוא חמק מהרדאר של כל צוותי החינוך של ילדיה. הנושא גם מעולם לא עלה בהקשר של אורן ושל הקשיים הלימודיים והחברתיים מהם סבלה תמיד והיא כמובן, הייתה בהכחשה.

"כשגילינו שהפרעת הקשב היא 80% גנטית, ניגשתי לעשות אבחון בעצמי רק כדי להוכיח לאבא שלו שזה לא ממני", היא מחייכת. "היום אני אומרת שהאבחונים האלה הם המתנה הכי גדולה שקיבלתי בחיי". בעקבות האבחונים החלה אורן בטיפול פסיכולוגי ותרופתי, ובתהליך ארוך של שיקום עצמי ומשפחתי. כיום היא בעלת החברה "משפחה ב ADHD ", המתמחה בהנחיית הורים לילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז. היא מרצה ומעבירה סדנאות והשתלמויות להורים ולצוותי חינוך בנושא, זכתה בפרס "המורה של המורים" מטעם משרד החינוך, ועדיין מתמודדת עם עברה המורכב.

 ילדות מורכבת

 היא נולדה לאבא שמנישואיו הראשונים יש לה 3 אחים. גם נישואיו השניים לאימה הסתיימו בגירושין, והיא התחתנה שוב ונולדה לאורן אחות נוספת. מאז שהיא זוכרת את עצמה סבלה מקשיי הסתגלות והתנהגות.

"מכל מקום העיפו אותי כי הפרעתי, לא היו לי חברות בנות ולמרות שאהבתי לשחק כדורגל עם הבנים, גם איתם לא הרגשתי שייכת. הייתי חסרת מיומנויות חברתיות, אימפולסיבית, מתרגזת ומרביצה. היום אני יודעת שהכל זה חלק מהפרעת הקשב והריכוז אבל אז אף אחד לא ידע ולא ראה".

גם לא ההורים?

"שניהם היו ניצולי שואה, וזה לא שהם לא רצו לעזור, הם לא היו מסוגלים לראות ולהבין מה עובר עלי בתחום הרגשי. בכיתה ו' הם נסעו איתנו לשליחות בגרמניה שם למדתי בבית ספר אמריקאי. כולם היו בנים ובנות של שגרירים ואני הייתי הישראלית היחידה בשכבה. עשיתי הכל כדי להתקבל. הצטרפתי לנבחרת האתלטיקה, עישנתי, התאפרתי, אבל שום דבר לא עזר. התעלמו ממני בנימוס".

השנתיים הקשות ביותר עברו על אורן כשחזרה לארץ, והתגוררה ברעננה.

"נכנסתי לכיתה י"א בתיכון אוסטרובסקי וזה היה שוק תרבותי. ברעננה עוד הלכו עם סנדלים תנ"כיות ברחוב ואני הגעתי מאופרת, עם מיני פרובוקטיבי ומעשנת. כולם הלכו למחנות העולים אבל אותי לא קיבלו כי הייתי עוף מוזר ולא ידעו איך לאכול אותי. בנוסף, היה לי פער לימודי עצום וברוב המקצועות בכלל לא הבנתי על מה מדברים איתי, אז או שהייתי מפריעה או שבכלל לא הייתי מגיעה לבית הספר. בהתחלה ניסיתי להסתובב עם החבר'ה הדרום אפריקאים אבל המנטליות והאנגלית שלהם הייתה מאוד שונה. מצאתי את עצמי המון לבד, נוסעת לים בטרמפים".

היית טרף קל. איך קרה שלא התדרדרת?

"אני חושבת שזה יצר ההישרדות שלי. תמיד כשהגעתי לקצה משהו עצר אותי, וכשחבר'ה שהסתובבתי איתם לקחו סמים – עזבתי, אבל גם לתיכון בקושי הגעתי. 9 פעמים עשיתי את הבגרות במתמטיקה ובסוף פשוט העתקתי. עברתי רק 2 בגרויות וכל הזמן הרגשתי שהקרקע תחת רגלי לא בטוחה. הקדמתי את השרות הצבאי רק בשביל לעוף רחוק ככל האפשר מרעננה".

 הזיכרונות עדיין צפים

 למרות כל הכישלונות שלה במערכת החינוך אורן חלמה לעבוד בתחום. לקח לה 4 שנים להשלים בחינות רק כדי להתקבל לסמינר הקיבוצים, וגם משם, אחרי שלוש שנים, יצאה ללא תעודת הוראה. עד היום, כשהיא כבר בעלת שני תארים, תעודת הדרכה והכרה מקצועית, העלבון והתסכול לא עוזבים אותה. גם לא הזיכרונות. כבר בתחילת הריאיון היא מבקשת לא לפרסם את שם ילדותה ברעננה. בתקופה שבה כולם עושים פגישות מחזור עם כולם, היא חוששת מכל פגישה עם פרצוף מוכר, שיזרוק אותה אחורה.

"אני תמיד לוקחת סיכונים שאפגוש מישהו מהעבר וזה קשה לי", היא מודה. "כל השנים הדחקתי ועכשיו כל דבר מציף בי את הזיכרונות. כשהוזמנתי להרצות בסמינר הקיבוצים לא תפקדתי שבוע לפני וכשאזרתי אומץ והלכתי לכנס המחזור של התיכון הצטערתי על כל רגע. אף אחד לא זכר שבכלל הייתי שם".

עד האבחון עבדה אורן כ 15 שנה במשרד יחסי ציבור מצליח בהפקות אירועי תרבות גדולים וביניהם הארוויזיון. היא התחתנה וילדה 2 ילדים (כיום 23 ו 22) אבל ההפרעה הלא מאובחנת כרסמה גם ביכולתה ההורית.

"זאת לא הייתה הורות מיטבית כי ההפרעה והרקע הרגשי שלי ניהלו אותי", היא מודה. "מעולם לא התחברתי עם האימהות בכיתה, הייתי אישה קשה וממורמרת וזה גם נכנס לזוגיות שלי שהתפרקה. תפישת המציאות והפרשנות החברתית שלי היו מוטעים ואני לוקחת אחריות על הכל. לקח לי זמן לשקם את היחסים עם הילדים שלי, אבל ככל שהמודעות שלי לנושא עלתה הצלחנו בזאת והיום יותר מתמיד הם גאים בי ובדרך שעשיתי".

 סגירת מעגל

 לתחום החינוך הגיעה בסוף בעקיפין, כשהחלה לעבוד כמנהלת אירועים במתנ"ס בצורן, מקום מגוריה.

"האינטראקציה עם הילדים החזירה אותי לתחום החינוך הבלתי פורמלי. אחרי מספר שנים עברתי לעבוד כמנכ"לית עמותת ההורים של בית הספר "יחדיו" ברעננה. משרד העמותה היה בתוך בית ספר וכל הזמן הייתי בקשר עם מורים, הורים ותלמידים וראיתי שהם מאוד קשובים לי. אחרי שעזבתי התחלתי בפיתוח נושא הדרכת ההורים".

היום כדי לענות על הביקוש להדרכה אורן מעסיקה צוות מנחים בהכשרתה ובפיקוחה. היא ראש צוות במכללת "עידן ההורות" ובנוסף מנהלת קבוצת תמיכה להורים בפייסבוק (יחד עם אורלי רפאלי גרסרו) בשם "הפרעת קשב וריכוז משפחה אחת גדולה".

יש ויכוח תמידי לגבי הטיפול התרופתי בבעלי הפרעת קשב וריכוז. מה דעתך?

"חוויתי הכל איתי ועם שני ילדי וכל מקרה לגופו. יש כאלה שזה לא מתאים להם, יש כאלה שזה גורם להם לתופעות לוואי ויש כאלה שעבורם זה נפלא. אני התחלתי לקחת תרופה בגיל 40 וזה שינה לי את החיים".

למה בחרת לעבוד דווקא עם הורים ולא עם ילדים?

"כי את הילדה שבי כבר לא אצליח לתקן, אבל כן הצלחתי לתקן את האמא שבי ומבחינתי זאת שליחות. ההורים הם הגורם הכי משמעותי לחיי הילד ואני יכולה להעביר להם מסר על כל אחת מצלעות המשולש ילד-הורה-מורה. 40 שנה הלכתי במדבר רגשי, חברתי ומקצועי והיום אני מקבלת אינסוף תודות. סוף סוף הפוטנציאל שלי יוצא החוצה, עוזר ותומך באחרים".


 

עוד ברעננה
ילדים משתתפים בתהלוכת העדלאידע ברחוב אחוזה ברעננה
זאב גולדשמיט 20/03/2019
בניין וילה רמה ברעננה
זאב גולדשמיט 19/03/2019
לזכרו של הדר גולדין
זאב גולדשמיט 18/03/2019
רחמים שלום עם ראש העיר חיים ברידא
זאב גולדשמיט 14/03/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
סניף חדש של נגיסה בגבעת שמואל
סניף חדש של "נגיסה" יפתח בגבעת שמואל
נקבע מותה של פצועה בתאונה בעכו
עדות מקומית 2018
יום הניקיון הלאומי
בתי הספר בישראל יחגגו את יום הניקיון הלאומי
מודיעין מתייעלת אנרגטית
עדיין בפסגה
קטין חשוד בשוד בהרצליה
קופה גונבת