רעננה

צוואה - ייפוי כוח מתמשך ?

מה ההבדל בין צוואה לייפוי כוח מתמשך ? אני מקבל פניות רבות של אנשים ששואלים, מה ההבדל בין צוואה לייפוי כוח מתמשך? ובכן על ציר הזמן, הצוואה נכנסת לתוקף לאחר המוות, בעוד שייפוי הכוח המתמשך נכנס לתוקף מרגע שהאדם מוכר כחסר יכולת שכלית לנהל את ענייניו ולקבל החלטות, ופוקע ביום מותו. כלומר ייפוי הכוח המתמשך וצוואה משלימים זה את זה ואינם חופפים ברצף הזמן.

אתר לוקאל 21/05/2018
 צוואה  - ייפוי כוח מתמשך ?
צילום פרטי

מאת - עו"ד פרידמן אבנר (מרעננה) מורשה לייפוי כוח מתמשך

מצב של אובדן כשרות מנטאלית קורה  במחלות כמו אלצהיימר וסוגים אחרים של דמנציה, בהם אובדן הזיכרון מתרחש בהדרגתיות , ויכול להמשך תקופת חיים ארוכה , אפילו עד 16 שנה (מהכרות אישית), או במצבים של תאונות , שבץ, ופגיעות מוחיות אחרות , תהליכים שמתרחשים בחטף, ללא הכנה מוקדמת, וגם הם יכולים להמשך שנים רבות.

עד היום הפתרון היחיד שהחוק נתן במצב זה היה מינוי אפוטרופוס כללי על רכושו וגופו של האדם, כשהמשמעות היא, שמרגע מינוי אפוטרופוס כללי, המשפחה : בן/בת הזוג ו/או הילדים אינם מוסמכים לקבל החלטות  עצמאיות, למרות שבפועל עול הטיפול ועלויות הטיפול בבן המשפחה נופלים על כתפיהם בלבד.

הם נזקקים לקבל אישורים וחייבים בדיווח על כל פעולה כספית /כלכלית והחלטות בריאותיות מהאפוטרופוס הכללי, דבר שמכביד מאוד על המשפחה המצויה במשבר מעצם מחלת בן/בת משפחה אהובים, ומוסיף קושי ותסכול.

מטרת המחוקק הייתה להגן על חסר הישע מפני עושק וניצול לרעה של מצבו ע"י צד ג' כלשהו, אך בפועל החוק פוגע במשפחות הנורמטיביות ומקשה עליהן לתפקד , על לא עוול בכפם.

התיקון לחוק מיולי 2017  בא לתקן עיוות זה,  ותכליתו לאפשר לבן אדם כל עוד הוא צלול וכשיר מבחינה מנטאלית, לייפות כוח של בני משפחה או אחרים עליהם הוא סומך, שינהלו את ענייניו הכספיים/הרכושיים/הבריאותיים, או כל עניין אחר שימצא לנכון, אם וכאשר חלילה ,יגיע למצב בו לא יהיה כשיר מבחינה שכלית לקבל החלטות בעצמו. 

האדם חותם על ייפוי כוח מתמשך אצל עו"ד שהוסמך לכך, ייפוי הכוח מקבל אישור האפוטרופוס הכללי, מופקד אצלו לעיתים במשך שנים, ונכנס לתוקף ברגע שגורם מוסמך קובע כי האדם איננו כשיר מבחינה שכלית.

משמעות ייפוי הכוח המתמשך הוא שהממונים מנהלים את ענייניו הכספיים/רכושיים//בריאותיים של הממנה ללא אישור או דווח לאפוטרופוס הכללי. חשבונות הבנק אינם נחסמים ע"י הבנק ומתאפשר ניהול  רציף ותקין של ההוצאות וההכנסות ע"י המשפחה.  עם זאת כדי למנוע מצבים שהממונים ינצלו את סמכותם לרעה, החוק מגביל את הממונים בכך שאינם יכולים לבצע פעולות כבדות משקל כמו למשל מכירת נכס, השכרת נכס לתקופה ארוכה, או פגיעה בחסכונות, ובפנסיה של הממנה.

עלינו לציין שהחוק מאפשר לממנה /מייפה הכוח כל עוד הוא צלול, לערוך שינויים בייפוי הכוח , ללא תנאי וללא עלות.

*יודגש – יפויי הכוח המתמשך –חל רק על אדם שחתם על ייפוי כוח מתמשך אצל עו"ד מוסמך ואשר קיבל את אישור האפוטרופוס הכללי לכך.

 

האמור לעיל אינו מהווה חו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
רשת האופנה מקימי באירוע השקה
שוחרר מהכלא והסתבך שוב
חדש בחולון: מינהלת להתחדשות עירונית
חולון: מינהלת להתחדשות עירונית
תכשיטים נגנבו מבית שבעליו שהו בחופשה
בעלי הבית שהו בחו"ל, הגנבים חגגו
"אני רוצה להמשיך בעשייה שלי"
חמישה פצועים בתאונה בבית שאן
צעיר נורה בטבריה
ניצחון להפועל רעננה על בית"ר י-ם