רעננה

הממציאים הצעירים

ששה תלמידי י"ב במגמת מדעי ההנדסה–הייטק בתיכון מור מטרווסט ברעננה, זכו במקום השני בתחרות "הממציא הצעיר" בטכנודע – הדור הבא של המדענים הישראלים לשנת תשע"ח

זאב גולדשמיט 24/05/2018
הממציאים ממטרוווסט (צילום: אלן שיבר)

אומרים שהעולם שייך לצעירים. אלעזר הירש, טל מינאי ויפתח חורי, תלמידי י"ב ממגמת מדעי ההנדסה – הייטק מתיכון מור מטרווסט, אותה מרכז, עופר דיין, זכו במקום השני בתחרות "הממציא הצעיר" בטכנודע – הדור הבא של המדענים הישראלים לשנת תשע"ח עם ההמצאה "מיישקפת". הבנים זכו במקום השני בקטגוריה מכטרוניקה.

בתחרות, שהתקיימה בטכנודע בחדרה לעיני קהל רב, הציגו שלושת התלמידים מרעננה את פרוייקט הגמר שפיתחו, "משקפת חכמה" לשחיינים – או כפי שזכתה לשם בתחרות, מיישקפת -  שמאפשרת לשחיין בזמן אמת לקבל נתונים הנאספים ומוקרנים על צג שממוקם על המשקפת.

גם שלוש תלמידות המגמה ממטרווסט, קרן טורטלטאוב, שי רהט ונעמה ביתן זכו במקום השני באותה התחרות, לאחר שפיתחו תנור אפיה חכם, שמאפשר לאפות עוגה מבלי להיצמד לתנור. הבנות זכו במקום השני בקטגוריה טכנולוגיה.

 תחרות ההמצאות הגדולה בארץ

 תחרות "הממציא הצעיר" שהתקיימה בטכנודע חדרה זו השנה ה- 22  (ע"ש הנווט סרן ירון וניונטה ז"ל, שמטוסו נפל בנגב בקיץ 1995), מהווה את תחרות ההמצאות הגדולה ביותר בארץ, בה משתתפים אלפי ילדים ונוער מכל רחבי הארץ. התחרות מקדמת יכולות חשיבה יצירתית וחדשנית באמצעות יזמות ופיתוח מוצר. ההישג של ששת תלמידי ותלמידות מור מטרווסט הוא מרשים לנוכח העובדה, שבתחרות הוצגו 350 המצאות ופטנטים מתוך 55 בתי ספר ברחבי הארץ.

המשקפת מודדת

 יפתח מסביר את הבעיה שבה נקלעים השחיינים: "שחייה כפעילות פנאי, התעמלות, אימון גופני ותחרות, תורמת לפיתוח כלל שרירי הגוף, סיבולת לב ריאה, והיא אחד מענפי הספורט הטובים ביותר להרגעת הגוף. מדידת נתוני המשחה הינה אחד האתגרים המרכזיים לשחיין במהלך השחייה. ברוב המקרים, בכדי להעריך את תוצאות המשחה ואת רמת האפקטיביות שלו, מודדים את נתוני המשחה לאחר השחייה עצמה, וכך מאבדים חלק מן הדיוק. צפייה בנתוני המשחה בזמן אמת כגון: מספר הבריכות, דופק, מהירות וזמן, יכולים לעזור לשחיין להתאים את עצמו ואופי שחייתו ולהגיע לתוצאות טובות יותר".

תאר את הפרויקט 

"המשקפת היא מערכת המאגדת את מכלול צרכיו של השחיין בכל הנוגע להצגת נתוני המשחה, שמירתם וניתוחם לצורך שיפור המשחה הבא. בעת השחייה המשקפת מאפשרת לשחיין לראות את מצבו בשחייה מבחינת מהירות, כמות הבריכות ששחה, דופק וזמן. בעזרת נתונים אלו המוצגים לשחיין בזמן אמת הוא יוכל להתאים את אופי שחייתו ולהגיע לשיפור ולעמידה ביעדי האימון. הנתונים הנ"ל ישמרו בכרטיס זיכרון במשקפת, ובסיום המשחה השחיין ישלוף אותו ויעלה את הנתונים לאתר אינטרנט מותאם, שיציג את נתוני המשחה הנוכחי, נתוני המשחים הקודמים וגרפים שבעזרתם יוכל השחיין להבין האם השתפר או התדרדר, וכיצד יוכל להתאים את עצמו לכך".

כמה זמן עבדתם על המשקפת?

"זמן הפיתוח מגיבוש הרעיון עד לאב טיפוס סופי עובד הוא שנה וחצי".

מה הזכייה במקום השני עשתה לכם?

"זה היה מרגש. אני ושאר חברי הקבוצה שמחנו מאוד משום שמכל הפרויקטים הרבים גילו הערכה כלפי הפרויקט שלנו והעניקו לו את המקום השני. בנוסף, אם קודם ידענו והאמנו שהפרויקט הוא טוב, עכשיו אנחנו בטוחים שהוא טוב".

האם אתם מצפים, שה'מיישקפת' תהיה ציוד חובה לכל שחיין?

"המטרה שלנו בפרויקט היא להפוך את ה'מיישקפת' לציוד שחיה בסיסי. כפי שלכל שחיין יש משקפת, סנפירים או כובע לבריכה , כך אנו רוצים לראות את ה'מיישקפת' ככלי חשוב לשחיין. כמובן שלהגיע למצב זה ייקח זמן, אך אנו רואים בשנים האחרונות מגמת עליה בשימוש במוצרים לבישים חכמים בחיי היומיום ובעיקר בספורט. לכל אצן יש שעון חכם, מאמני כדורגל בוחרים את השחקנים שיעלו למשחק לפי מדדים שמוציאים הגרביים החכמים שלהם. כך אנו מאמינים שלכל שחיין תהיה משקפת חכמה?"

 העוגה מוכנה?

 נעמה ביתן סיפרה כיצד עובד הרעיון של תנור חכם: "הפרויקט שלנו הוא תנור חכם, שנקרא BakeApp, ונועד למנוע את הצורך להישאר בסביבת התנור במשך כל זמן האפייה. במקום שהאופה יצטרך להישאר בסביבת התנור ולבדוק את מוכנות המאפה באופן ידני כל כמה רגעים, לתנור יהיה מחובר חיישן לחות אשר האופה יכניס לעוגה בתחילת האפייה. במשך כל זמן האפייה החיישן מודד את לחות העוגה, וכשהוא מזהה שהיא מוכנה הוא נכבה בעצמו, ואף שולח התראה לאפליקציה שבנינו לטלפון החכם של האופה. מהאפליקציה אפשר לראות כשהעוגה מוכנה, וגם לכבות ולהדליק מרחוק את התנור ולקבוע את הטמפרטורה שלו, למקרה שהאופה שכח את התנור דולק ויצא מהבית, למשל. כדי למצוא את הלחות המדוייקת בה אפשר לזהות שעוגה מוכנה, עשינו ניסויים עם כמה מתכונים ועוגות שונות".

 כיצד הגעתן לרעיון הזה?

"שלושתנו אוהבות לבשל, ובעיקר לאפות. קורה שאנחנו שוכחות לבדוק את העוגה במשך כמה דקות והיא נשרפת. רצינו למצוא מוצר שיפתור את הבעיה הזאת, שקיימת אצל הרבה אנשים, ושיאפשר לאופים להכניס מאפה לתנור ואז לצאת מהבית או להתפנות לעיסוקים אחרים. במהלך החיפושים גילינו שעוד אין מוצרים קיימים שנותנים מענה מלא לבעיה ולכן פיתחנו רעיון משלנו".

 כמה זמן לקח לכן לפתח את זה?

"על הרעיון חשבנו לפני כשנה וחצי, בתחילת כיתה י"א. מאז העלינו פתרונות שונים, עשינו ניסויים, ויצרנו את הפרויקט הסופי לקראת התחרות. הזכייה במדעטק זה סוג של הכרת תודה על העבודה שלנו".

 כיצד תהפכו את התנור החכם למוצר קבע בכל מטבח?

"אנחנו מתכוונות להמשיך לפתח את הפרויקט, כך שיתאים לאפייה של סוגים רבים יותר של מאפים, ויהיה מדויק יותר וייכנס לכל בית. אנחנו בקשר עם סטודנט ליזמות, אשר עוזר לנו לקדם את הרעיון ובעתיד לשווק אותו לחברות שמייצרות תנורים ביתיים. אנחנו מקוות שנמצא חברה שתסכים לשלב את הפיתוח שלנו במוצר שלהם וכך יהפוך הפרויקט למוצר שימושי וקיים בכל בית".

 

 


 

 

 

עוד ברעננה
ליה נתן, תמר זרסקי, עלמה עובדיה ויעל גרוסאוג מראיינות את גלבוע זלטין
כתב לוקאל 15/05/2019
זק אלקס
זאב גולדשמיט 07/05/2019
נבחרת הרובוטיקה עם אביהו בן נון
זאב גולדשמיט 30/04/2019
טל לזר ויהוידע אורולוביץ מראיינים את איתן פסקר
כתב לוקאל 29/04/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
נשיא המדינה נפרד מעמוס עוז
פצוע מירי בהרצליה
המכינה הקדם צבאית אופק בשיתוף פעולה עם קקל
שיתוף פעולה בין קק"ל לבין המכינות הקדם צבאיות אופק
קפטן הנבחרת יהונתן ארביב
נבחרת תיכון אביב הגיע לחצי הגמר באליפות הארצית
פתיחת חנות דגל ללין, קולקציית פסח
מי הגיע לפתיחת חנות דגל של ללין?
מועצות התלמידים של בתי הספר היסודיים
ברוידא נפגש עם מועצות התלמידים של בתי הספר היסודיים
"לקחו לי את התכנית מאחורי הגב"
מועצת הנוער העירונית מתגבשת