רעננה

האבולוציה של מוצרי עישון

עישון מלווה את בני האדם עוד משחר ההיסטוריה. יש לא מעט וויכוחים בין המלומדים מי באמת המציא את מוצרי העישון הראשונים ומניחים כי ההתפתחות הייתה במקביל, בכמה תרבויות שונות. מה שבטוח זה שמוצרי עישון עברו אבולוציה, כלומר שינויים ולמעשה התהליך הזה עדיין נמשך בימינו אלה.

אתר לוקאל 04/06/2018
pixabay

עישון טבק בריכוז גבוה

סברה רווחת מאוד גורסת כי העישון במובנו הדומה להיום התפתח לראשונה בדרום אמריקה. היה זה שנים רבות לפני שליבשת ה זאת התוודעו אנשי אירופה, הרבה לפני שקולומבוס או קורטז נולדו. ככל הנראה האינדיאנים הקדומים היו אלה שכבר ידעו מהן סיגריות וכיצד לעשן אותן, אבל זה ממש לא היה אותו מוצר עישון המוכר לנו כיום. הסיגריות האמריקאיות הקדומות, ככל הנראה מהאזור הדרומי של היבשת, תפקדו באופן הדומה לסמים מעוררי הזיה. היו אלה אגודות של עלי טבק גסים, כאשר המעשן שאף לריאות ריכוז טבק גבוה כל כך עד שהתקבל טרנס עמוק.

מקטרות עתיקות וסיגריות מודרניות

הסיגריה המודרנית שהייתה שלב הרבה יותר מאוחר באבולוציה של מוצרי העישון הגיעה לעולם  במאה ה-19. אך הרבה לפני שכל אותן סיגריות הפכו לשיחת היום, הגיעו מוצרי עישון אחרים – המקטרות. מקטרות היו בשימוש למטרות דתיות וכן למטרות פוליטיות. בין השאר, נעשה בהן שימוש כסממן ליצירת שלום בין שבטים שונים. למעשה, היו אירופאים שהגיעו ליבשת אמריקה והתוודעו לראשונה לעישון בדרך הזאת.

על כל פנים, במאות השנים הבאות התפתחו מוצרי העישון ובאו לעולם גם הסיגרים, שהם סיגריות יותר עבות וגם מוצרי עישון אחרים, שהיו נפוצים מאוד במזרח. כאלה למשל היו הנרגילות. בניגוד לרווח כיום, הנרגילות הקדומות היו אמצעי לעישון סמים. אגב, היו שנים רבות שבהן העישון על כל צורותיו השונות נחשב למנהג בריא. סגולות כמו חידוד יכולת החשיבה, שיפור הערנות והרחקת מחלות נקשרו לעישון טבק ולפעמים גם לחומרים אחרים. גם לעיסה של טבק הפכה למנהג רווח שקיים עד היום בכמה וכמה תרבויות. אך לפני כמה עשרות שנים נפל דבר. מחקרים מדעיים רציניים החלו לגלות כי מוצרי העישון המסורתיים (סיגריות, נרגילות, סיגרים) אינם בריאים, בלשון המעטה. זה הוביל לשינוי פורץ דרך באבולוציה של מוצרי העישון ומהפכה זו נמצאת בעיצומה.

תחילת שנות ה-2000 סיגריה אלקטרונית

גדג'טים אלקטרוניים נחמדים, לפעמים גם מאוד מועילים, היו רווחים גם לפני שהמילניום התחלף ושנת 2000 חלפה. אבל היו נחוצות כמה וכמה שנים לאחר שנת 2000 על מנת שמישהו בכלל יעלה על הדעת לשלב בין הרעיון המסורתי של עישון לבין פיתוח גדג'ט אלקטרוני מתקדם. יזם סיני משכיל, רוקח במקצועו, התאבל על אביו שנפטר מסרטן. הייתה זו תוצאה של עישון כבד והבן החליט לא לנוח ולא לשקוט עד שיצליח למצוא חלופה – מוצר עישון שלא יזיק בדומה למוצרי העישון הוותיקים.

זה לקח זמן, אבל לבסוף הוצגה הסיגריה האלקטרונית הראשונה. היה זה מוצר גולמי, מסורבל למראה ביחס לדגמים הנוכחיים. בתחילה זה נראה כמו גימיק, אבל ההיסטוריה הוכיחה אחרת. השנים עברו, והאבולוציה של הסיגריות האלקטרוניות הפכה למהירה (בדומה לאבולוציה של מוצרים אלקטרוניים חדישים ומחשבים). מכשירי אידוי וופורייזרים באו לעולם. המהפכה הושלמה כך שכיום קשה למצוא מעשנים במדינות מפותחות שלא שקלו לנסות או לפחות שמעו על קיומו של מוצר העישון  המתקדם. במוצר זה כבר לא חייבים לשים טבק וגם אין צורך בניקוטין. גם העישון הוא לא לגמרי עישון. בסיגריה אלקטרונית מתקיים חימום ואידוי מבוקר של תמציות נוזליות או של צמחים גרוסים.

עוד ברעננה
דר דן קוזק מומחה בשיקום הפה
כתב לוקאל 18/02/2019
יריד התחפושות מגיע לרעננה
זאב גולדשמיט 13/02/2019
איריס שפירא ומיכל סלע. חברות אמיצה
קרן שלהבת 10/02/2019
כתב לוקאל 29/01/2019
כתב לוקאל 17/01/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
קטינה הותקפה מינית ברמת השרון
מבצע למניעת שימוש בצעצועים מסוכנים
מבצע למניעת שימוש בצעצועים מסוכנים
טירוף המונדיאל! (טור אישי)
בת תשע טבעה למוות במלון בים המלח
בת תשע טבעה למוות במלון בים המלח
ממשיכים לנסוע בשאטל
זוכה לחשיפה
זוכה לחשיפה
רהע הרצליה לרמי: בלי תשתיות – לא בונים
רה"ע הרצליה: בלי תשתיות לא בונים
הרוגה בתאונה ליד עזריקם