רעננה

שטח ההפקר

נשפי הסיום המסוכנים והראוותניים לבוגרי כיתות י"ב בבתי הספר התיכוניים... עד מתי...?! תמי פלד חיון בטור דעה

07/06/2018

פעם, מסיבות סיום הלימודים התיכוניים כללו מופע וטקס סיום צנוע, חלוקת תעודות ולאחריהם מתקיימת מסיבת ריקודים. 

בשנים האחרונות, בהשפעת התרבות האמריקאית, יותר ויותר בוגרים מחליטים לערוך בנוסף למסיבת הסיום בבית הספר, גם  נשף סיום לפי המסורת בארצות הברית שכולל שכירת לימוזינות, הכרזת מלך ומלכת נשף ולבוש יוקרתי ועוד בזבוזים כאלה ואחרים...
מתוך הוויקיפדיה: "נשף הסיום (באנגלית:
Prom) הוא אירוע רשמי שנועד לציין את סיום הלימודים התיכוניים. הנשף נערך לרוב בשנת הלימודים האחרונה של בית הספר התיכון. נשף הסיום מופיע רבות בתרבות הפופולארית ובמיוחד בקולנוע ובטלוויזיה האמריקאים. בארצות הברית ההוצאה הממוצעת על נשף הסיום בשנת 2013 עמדה על 1,139 דולר.
לא יאומן כי יסופר... – אבל זו המציאות של חיי בוגרי התיכון בארץ. בשיחות שקיימתי  עם תלמידות י"ב מתיכונים שונים במרכז הארץ, נדהמתי לשמוע את הסכומים שהבנות מוציאות עבור הנשף, הן משלמות עבור שמלת מעצבים בהזמנה  אישית, נעלי עקב תואמות, איפור ועיצוב שיער מקצועיים בין 4000 ל-5000 שקלים.  רובן עובדות ומממנות את ההוצאות הכבדות של הערב בשכר של חודשיים עבודה. כאשר אני מרימה גבה על התופעה הן אומרות "ככה זה היום"...

בזמנו התחברתי מאוד לדעתו של שר החינוך הקודם שי פירון, שהתנגד נחרצות לנשפי הסיום המפוארים שנערכים בבתי הספר התיכוניים. בסטטוס שפרסם פירון בעמוד הפייסבוק שלו, נכתב: "אולי אני שמרן, אבל אני לא כל כך אוהב את המילה 'נשף'. אני לא אוהב את ההוצאות הגדולות שמציבות תלמידים שהפרוטה לא מצויה בכיסם במצב לא נעים. האמנם, מסיבת סיום צריכה להעמיד צעירים וצעירות במבוכה...?!".
ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), שמכהנת כיו"ר הוועדה לזכויות הילד ועסקה בנושא  רבות אמרה השבוע:  "כאמא וכאשת חינוך, אינני מתחברת לקונספט נשפי הסיום המוגזמים בבתי הספר ואני בטוחה שישנן דרכים פחות ראוותניות ובזבזניות, ואף יותר מהנות ומעניינות, כדי לציין את האירוע המשמעותי הזה בחיי בני הנוער. הבהרתי זאת גם בדיוני הוועדה בראשותי, שם דרשתי ממשרד החינוך להגביל את ההוצאות המטורפות של החגיגות המיותרות האלה. אין בינן לבין חינוך ולא כלום והן עומדות בסתירה מוחלטת לערכים שיש להקנות לבני הנוער. אני יכולה רק להצטער על כך שמשרד החינוך והעומד בראשו לא אימצו את המלצות הוועדה".


בשנה שעברה, משרד החינוך החליט להילחם בצדדים הפחות יפים של נשפי הסיום בתיכון, הוא פרסם הנחיות למנהלים כדי לוודא שהנשפים יהיו שוויוניים ובטיחותיים ומתוך כוונה שהנשפים הראוותניים יהיו בתנאים שמבטיחים שוויון לצד בטיחות.


המנהלים והמורים נדרשו להיפגש עם נציגי התלמידים וההורים שמארגנים את הנשפים לחשיבה משותפת על אופי המסיבה וכדי לברר את סוגיית העלויות שלה. זאת כדי שלא ייווצר מצב שבו תלמיד לא יוכל להשתתף בשל בעיית מימון.


מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר: "חשוב שנשפי הסיום יהיו פרופורציונאליים, בטוחים ובהישג ידם של כולם". אז אמר...
יו"ר התאגדות מנהלי בתי הספר התיכוניים, מנשה לוי, הפנה את תשומת לבי השבוע לפן אחר ולא פחות חשוב הקורה בנשפי הסיום: "נשפי הסיום של מסיימי י"ב הפכו למסיבות אלכוהול עד אובדן חושים וללא שום תוכן משמעותי. כל בתי הספר נזהרים מלקחת אחריות על נשפים אלה, הנערכים מחוץ לבתי הספר, בגלל האחריות הכבדה מדי וגם מכיוון שהתלמידים אינם מעוניינים בליווי מורים. ההורים, שהם האחראים הישירים על ילדיהם, עוצמים עיניים וחלקם אינו מודע למה שקורה במסיבת השכרות של ילדיהם. נשפי הסיום הפכו לאירוע קשה שעלול חלילה  להסתיים באסון גדול".  לשאלה מה עושה תלמיד ללא משאבים כספיים? ענה שאין לו מושג.

ומה יש להורים לומר על התופעה? מתגובות נציגי פורום ההורים הארצי למדתי, שהם לא אוהבים את  נשפי הסיום, בשל תופעת שתיית האלכוהול בקרב המתבגרים, בשל הבזבזנות הראוותנית, בשל השקעת הון עתק בבגדים, בכלי רכב מפוארים ובמועדונים. ולשאלה מה הם עושים כנציגי ההורים למיגור התופעה, ענו שאין להם הרבה מה לעשות, אף אחד באמת לא סופר אותם, לא משרד החינוך וגם לא הילדים החוגגים שלהם.


רבים מאנשי החינוך שנשאלו לפתרון, הציעו להכניס לתוכנית הלימודים שיעורים ב'חינוך פיננסי' כבר  מגיל הגן ופסקו כי  חובה לחנך את הילדים למידת איפוק, ריסון עצמי, הוצאות סבירות וראיית צרכי הכלל.


כך הפכו נשפי הסיום הראוותניים והמסוכנים הממשיכים להיחגג  'לשטח הפקר' שאף מוסד לא מוכן לקבל עליו את האחריות.

 מאת: תמי פלד חיון

עוד ברעננה
יונה ברטל
כתב לוקאל 28/04/2019
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
מתואמות ביניהן
גאווה מקומית בחינוך
קפה קפה , שיתוף פעולה מבורך
תרומה שתחמם לכם את הלב
תחפושות פורים לפעוטות
מבצע תחפושות פורים ברשת חנויות קרטרס וברשת H&O
בחזרה לקמפוס
בחזרה לקמפוס
פרויקט אומנות לכל בית
אומנות בבית
קניית רכב משתלמת
קניית רכב משתלמת – זה אפשרי
יוצאות לדרך