רעננה

מתנסים עירוניים ופועלם

למה כדאי גם לכם להגיע למתנס הקרוב? לקהילה יש כוח רב, ובמיוחד במדינה כמו ישראל. מרכזים קהילתיים, ובהם מתנסים, הם מקומות שמעצימים מאוד את האוכלוסייה בכל מקום שבו הם פועלים ובנוסף מספקים לצעירים ולמבוגרים, לנשים ולגברים, ליהודים וערבים ובאופן כללי למגוון רחב מאוד של בני אדם שעות רבות של הנאה

אתר לוקאל 10/06/2018
pixabay

מהו מתנס?

פירוש המילה מתנס הוא ראשי תיבות של "מרכז תרבות נוער וספורט", ובהתאם מתנסים מתמקדים בפעילויות תרבותיות וספורטיביות – אבל לא רק. בכל רחבי הארץ – ערים גדולות, עיירות פיתוח, מושבים, קיבוצים – תמצאו מרכזים שכאלה ובהם שלל פעילויות. בין האפשרויות הקיימות במתנסים: בריכת שחייה, ספריה, אולם ספורט משוכלל, אולם מופעים ועוד שלל מרחבים המאפשרים קיום פעילויות מגוונות.

אילו פעילויות מתקיימות במתנסים?

כאמור בכל מתנס מתקיימות פעילויות רבות ומגוונות, כשבכל ישוב הן מותאמות לצרכי התושבים והעדפותיהם. בפרט רווחות פעילויות כמו הצגות ילדים, חוגי ספורט, מופעי בידור, מופעים מוזיקליים, טיפוח גינה קהילתית, הרצאות בתחומי עניין שונים, סדנאות ועוד. עוד דוגמה לפעילות אפשרית במתנס היא מרכז השכלה והעשרה למבוגרים. מתנסים מפעילים גם צהרונים ובתקופת הקיץ עשוי המתנס להפעיל קייטנות. עוד פעילות חשובה של מתנסים היא מרחבי פעילות לא פורמלית למשפחה עם דגש על הגיל הרך כדי לאפשר להורים וילדים לבלות ביחד, הן כמשפחה והן עם בני ובנות גילם.

מתנס – גם מסגרת חברתית

בנוסף לעובדה שכל פעילות מספקת הנאה והזדמנות לצמוח, מתנסים הם גם מסגרות חברתיות חשובות מאוד, ובפרט בישובים המוחלשים. לקהילה ישנו כוח של ממש לחזק את הפרט, ובזכות המתנסים מתקיימים מפגשים רבים, פורמליים ובלתי פורמליים, בין תושבי הישוב, נרקמים קשרים, מועבר ידע, ניתנת תמיכה (רגשית, פרקטית ועוד) ובאופן כללי זוכים האנשים שמנצלים את יתרונות המתנסים לחיבוק חם ולחיבור חשוב עם סביבתם.

תוכניות ייחודיות של מתנסים

מעבר לכל הפעילויות הבסיסיות יקרות הערך, ישנן גם תוכניות ייחודיות למתנסים השונים, עם דגשים על אוכלוסיות ספציפיות.

דוגמה אחת לכך היא תוכנית רעים שמיועדת לבעלי לקויות למידה וקשיי תקשורת (PDD, אוטיזם בתפקוד גבוה, אספרגר ועוד) ואשר מסייעת להם להשתלב בחברה, לזכות בחוויות חיוביות ולמצות את היכולות שלהם. עוד דוגמה היא החממה – מרכזים שמטפחים חדשנות ויזמות בתחומים מרתקים כגון חיתוך בלייזר, תלת ממד, פיתוח תוכנה ועוד. עוד תוכנית שתוכלו לנצל היא של"מ (יציקת תוכן ומשמעות לחייהם של מי שפרשו ממעגל העבודה).

מי אחראי על פעילות המתנסים?

בחלק מהישובים מפעילה הרשות המקומית את המתנסים, וזהו למשל המצב בתל אביב, בבאר שבע, בלוד, בגבעתיים, בכפר סבא, ברעננה, בהוד השרון ובעפולה. בשאר המקרים האחריות על פעילות המרכזים רבי התועלת היא בידי החברה למתנסים, חברה ממשלתית אשר שייכת למשרד החינוך. החברה למתנסים, שהוקמה ב-1969, מפעילה כ-180 מרכזים ברחבי הארץ ובהם 14 מתנסים בנתניה, מתנסים ברחובות, ברמלה, ברמת גן, בחולון, בחיפה, בבית אל, באיכסל ובעוד עשרות ישובים בארץ.

 

 

עוד ברעננה
דר דן קוזק מומחה בשיקום הפה
כתב לוקאל 18/02/2019
יריד התחפושות מגיע לרעננה
זאב גולדשמיט 13/02/2019
איריס שפירא ומיכל סלע. חברות אמיצה
קרן שלהבת 10/02/2019
כתב לוקאל 29/01/2019
כתב לוקאל 17/01/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
חשד: פרצו לדירה לדירה וגנבו סמים
חגגו סוכות ביער יתיר
המתחם המשופץ במתחם שבט הצופים ברמת השרון
נחנך המתחם המשופץ במתחם שבט הצופים ברמת השרון
עוד חוף באילת עובר לציבור
הרמטכל לשעבר גבי אשכנזי מתוך דף הפייסבוק
שלושה כפר סבאים יכהנו בכנסת הבאה
חריגות קרינה בגן "רותם"
הדמיית פרויקט הפילהרמונית של חברת יוסי אברהמי
הדירה היקרה ביותר בתל אביב
סוכות עם צלילי ילדות