רעננה

צנזורה על רקע הדתה?

הורים שהשתתפו באירוע במרכז למחוננים ברעננה טוענים לכיסוי איברים מוצנעים בדמות מקרטון, שמאפשרת להכניס לתוכה את הראש לצורך צילום, וזאת כדי לרצות את הדתיים. סגנית ראש העירייה ויו"ר סיעת מר"צ, רונית וינטראוב: מדובר בטעות שאסור שתתקיים ב-2018 ובטח לא ברעננה. העירייה: מדובר בתמונה שהוצבה כך שהילדים יוכלו להצטלם כשראשם מחליף את הראש המקורי של הציור ועל כן האיברים המוצנעים כוסו

זאב גולדשמיט 14/06/2018
צנזורה על רקע הדתה?
רונית וינטראוב. חינוך לאומנות לא יכול לבוא ביחד עם צנזורה (צילום: תומר נויברג)

האם יש הדתה ברעננה? מקרה שהתרחש באחד ממוסדות החינוך בעיר בנושא הצנעת יצירת אומנות עורר את חמתה של סגנית ראש העירייה ויו"ר סיעת מר"צ, שמתמודדת לראשות העירייה, רונית וינטראוב, שטענה לפגיעה בחילוניים.

מדובר באירוע שהתרחש בתחילת השבוע במרכז מחוננים ברעננה לרגל חגיגות סיום שנת הלימודים. האירוע היה בסימן "איטליה". בין התחנות השונות בהפעלת התלמידים בלטה דמות מקרטון, שמאפשרת להכניס לתוכו את הראש לצורך צילום. הדמות הייתה "האדם הויטרובי", תרשים מוכר הנחשב לאחד מיצירות האומנות של ליאונרדו דה וינצ'י.

זה יכול היה לעבור בשקט, אלמלא מישהו כיסה בעלה תאנה אזור מוצנע בדמות. היו הורים שראו בכך ניסיון לרצות את התלמידים הדתיים שהשתתפו בפעילות הבית ספרית.

וינטראוב: "חינוך לאומנות לא יכול לבוא ביחד עם צנזורה ליצירת אמנות, לא מטעמי דת ולא משום סיבה אחרת. אין קשר בין צניעות לאמנות ולא כך נשפטת יצירה. מרגע שהוחלט 'להצניע' את התמונה מטעמים אלה, הרי שמדובר בטעות שאסור שתתקיים ב-2018 ובטח לא בעיר רעננה. מדובר בשיקול דעת שגוי במקרה זה. במקום רצון לגישור, ההחלטה גררה פגיעה ועוררה זעם בקרב החילוניים. חובה וניתן לגשר בין הציבור הדתי לחילוני, אך לא אחד על חשבון השני".

גורמים בבית הספר טוענים, שלא היה לכך קשר לנושא הדת, ולא הייתה כל פנייה מצד הורים דתיים לגבי הצנעה של פרטים כאלה ואחרים.

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "מדובר בתמונה שהוצבה כך שהילדים יוכלו להצטלם כשראשם מחליף את הראש המקורי של הציור לטובת מזכרת ועל כן האיברים המוצנעים כוסו. אין מדובר ביצירת אומנות או פסל העומד בפני עצמו, אלא במתקן לצילום מזכרת כחלק מפעילות והפעלות שהוצבו במסגרת מסיבת סיום שנת הלימודים".

אריה פרידמן, יו"ר הבית היהודי ברעננה: "פייק ניוז" של הדתה. שומו שמיים, מישהו כיסה את איברו האינטימי של האדם הויטרובי! זה מצחיק שוינטראוב יוצאת מפרופורציות דווקא בנוגע לרישום המפורסם של דה-וינצ'י שעושה שימוש בפרופורציות של גוף האדם כסמל לשלמות ולהרמוניה. כשהיא שומעת שמישהו כיסה אזור מוצנע בדמות המצוירת באירוע של מרכז המחוננים הרפלקס הפבלובי שלה הוא נגד הדתיים - גם אם זה בכלל לא בכיוון. אבל אל תתנו לפייק ניוז לבלבל את לוחמת החופש. אפילו אחרי שבית הספר הגיב ש"לא היה לכך קשר לנושא הדת, ולא הייתה כל פנייה מצד הורים דתיים לגבי הצנעה של פרטים כאלה ואחרים", וייטראוב שוצפת וקוצפת. זה קורה ברעננה? של 2018?! האם לאיראן היינו?!....אז אפשר להירגע, ולחזור קצת לפרופורציות. אף דתי לא שרף ספרים בכיכר העיר, אף דתי לא שפך צבע על יצירת אומנות, ואף אחד לא ניסה לחנך אחרים. מישהו כנראה "הגדיל ראש" וחשב שאולי ראוי לכסות לבחורצ'יק את הצ'ופצ'יק. אבל מכאן ועד הדתה, המרחק רב. כרגיל.
 


 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
יורחבו הקריטריונים לדיור בהישג יד בתא
יורחבו הקריטריונים לדיור בהישג יד בת"א
שני פצועים בתאונה בכביש 2
שני פצועים בתאונה בכביש 2
מנקים את מודיעין לחגים
סגן ר השבכ לשעבר תומך ביובל לוי
סגן ר' השב"כ לשעבר תומך ביובל לוי
מפגש סל-גל עם תלמידים בהוד השרון
מפגש "סל-גל" עם תלמידים בהוד השרון
סוגרים את הקיץ בתאטרון
פקחי המועצה האזורית חוף הכרמל בעת מבצע ניקיון מיוחד שנערך בחופי חוף הכרמל לאחר חג הפסח
מנקים את הזבל של "הישראלי המכוער"
יריד עלייה התקיים בשבוע שעבר בלונדון ומנצסטר
בדרך למודיעין? יריד עלייה בלונדון ומנצ'סטר