רעננה

הקודקוד מדבר

אשר אלון, הבעלים של הפועל רעננה, מסכם עונה חמישית ברציפות בליגת העל, מסביר מהו סוד ההצלחה של קבוצתו וגם חושף מי יכול להיות ראש ממשלה טוב ומי צריך לאמן את נבחרת ישראל

זאב גולדשמיט 14/06/2018
אשר אלון. משקיע עם כל הלב (צילום: אלן שיבר)

 הפועל רעננה סיימה עונה מוצלחת ואף הייתה במרחק נגיעה מהעפלה היסטורית לגמר גביע המדינה. רגע לפני שהוא מכין את הקבוצה לעונה שישית ברציפות בליגת העל תפסנו את הבעלים של המועדון, אשר אלון, לשיחה על כדורגל, פוליטיקה ונדל"ן, תחום נוסף שבו הוא פעיל מאוד בעיר.            

אשר אלון גדל והתחנך ברעננה, אבל מקום מגוריו היום הוא במושב גן חיים. אלון (66) נחשב לאחד האנשים המשפיעים בכדורגל הישראלי, הוא חבר במינהלת ליגת העל ויו"ר ועדת הכספים של המינהלת. בהפועל רעננה הוא בעלים מזה עשר שנים, כשלקח אותה בליגה השנייה, והצעיד אותה לליגת העל. למעשה, בזכות הבנתו בכדורגל והשקעתו הכספית הגדולה, אלון שם את הפועל רעננה על מפת הכדורגל, כשרבים לא נתנו לה סיכוי להחזיק מעמד בליגת העל יותר מעונה אחת.

 אשר, מה סוד ההצלחה של הפועל רעננה?

 "את המועדון אני מנהל בשיתוף מלא עם היו"ר דמיאן רויטמן. אנחנו יודעים מה התפקיד שלנו. אנחנו יודעים כיצד לנהל ולא מתערבים היכן שאין צורך. כל הזמן מדברים על בעלים בכדורגל שמתערבים מקצועית, אבל לא אצלנו. כשאנחנו ממנים לקבוצה מאמן, אנחנו נותנים לו יד חופשית ולא מתערבים בהתנהלות המקצועית. כבעלים אני מתערב כשמאבדים את חדר ההלבשה או כשצריך לשחרר שחקן בכיר שגורם לאי שקט בחדר ההלבשה, ובזה אנחנו עוזרים למאמן בקבלת החלטות.

"אנחנו משקיעים רבות במחלקת הנוער ונותנים במה לכישרונות צעירים. מאז שעלינו לליגת העל רבים ביקרו את הקבוצה ואמרו שזו אפיזודה חולפת. התבטאויות כאלה רק מדרבנות אותנו להוכיח שזה לא ככה. ברחבי הארץ מכבדים את הפועל רעננה ומכירים בה שהיא קבוצה לגיטימית בליגת העל, ואני מקווה שגם ראש העירייה שיבחר ברעננה ייקח על עצמו כפרויקט להקים אצטדיון בעיר, כדי שיהיה לנו בית. "אנחנו זוכים לאהדה בקרב קברניטי העיר על ניהול נכון ואחראי, וכולי תקווה שאהדה זו תביא לבניית אצטדיון ושלא הכל יהיו מילים. בהיבט המקצועי, ההצלחה שלנו אינה רק בבוגרים אלא גם במחלקת הנוער. קבוצות הנוער והנערים נאבקות בצמרת, קבוצת הנוער זכתה לפני שנה בגביע מדינה, ורבים מהשחקנים במחלקה הצעירה הם תושבי רעננה".

 ובכל זאת, אין לכם כמעט אוהדים

 "בסקר שעשינו, יש להפועל רעננה 15,000 אנשים ברעננה שעוקבים אחרי הקבוצה, אוהדים אותה מרחוק אם זה במעקב בעיתונים או בצפייה בטלוויזיה, והיא מושרשת בקהילה. ברעננה יש תרבות ספורט, אבל הבעיה שהתושבים לא מביאים את זה לידי ביטוי בהגעה למשחקים. למרות העבודה הרבה שאנחנו עושים בנושא הבאת קהל, בזה לא הצלחנו. עשינו פעולות שיווק רבות בנושא, אבל קשה לנו מכל מיני סיבות. בראש ובראשונה בגלל שהמשחקים נערכים בשעות מאוחרות בנתניה והורים לא ששים לתת לילדיהם הקטנים לחזור הביתה בשעה מאוחרת כשלמחרת יש לימודים. אנחנו מנסים גם למשוך את הדור הצעיר שיבוא למשחקים של הפועל רעננה, אבל רבים מהם כבר אוהדים את הקבוצות הגדולות, וזה מושרש אצלם בעיקר מהבית, שגם הוריהם שהגיעו לרעננה בשנים האחרונות אוהדים קבוצות אחרות כמו מכבי ת"א, הפועל ת"א, בני יהודה ואפילו בית"ר ירושלים. אבל אנחנו לא נוותר, ונמשיך לנסות לגדל דור צעיר של אוהדים. במשחקים מושכי קהל יש לנו היום אלף אוהדים".

פורסם שאתם שוקלים לעבור לשחק בהרצליה. היכן עומדים הדברים?

 "בסיכויים סבירים נמשיך לארח בנתניה או בכפר סבא. הרצליה יותר נוחה עבור האוהדים שלנו מבחינת הגעה לאצטדיון, אבל בהרצליה יש בעיה הנדסית באחד היציעים, והתקן של המנהלת דורשת אצטדיון עם לפחות 5000 מקומות ישיבה, וכרגע מאושר בהרצליה רק 2000 מושבים. צריך לקחת את האצטדיון בהרצליה כפרויקט לאומי ולהוציא היתרים מחדש, זה ממש לא הרבה זמן ולא הרבה כסף. אם יטפלו בזה נכון, אפשר תוך ארבעה חודשים לשחק הרצליה".

בתחילת העונה נפלתם עם המאמנים דודו אברהם וגיא לוי, עד שהבאתם את מנחם קורצקי. מדוע לא הבאת את קורצקי בתחילת העונה?

 "לקורצקי יש כריזמה שאין להם אחרים. אבל חששתי מהקארמה שלו. אחרי שירד ליגה עם הפועל ת"א חששתי שיהיה לו קשה להמציא את עצמו מחדש. אמנם אצלנו קורצקי הצליח, כשהעלה את הפועל רעננה לליגת העל וגם המשיך איתנו עונה אחת בליגת העל, אבל סברתי אז שהברק לא מכה פעמיים. בדיעבד, ההנחה שלי לא הייתה מדויקת. מתברר שמנחם מתאים מאוד לקבוצה שלנו, וכשנוצרה ההזדמנות עשיתי הכל להביא אותו. לגבי המאמן שפתח איתנו את העונה, דודו אברהם, נתתי לו הזדמנות כפי שאנחנו נותנים הזדמנות לשחקנים צעירים. אם הייתה לנו סבלנות יתכן שדודו היה מצליח. אנחנו אשמים שהוא לא הצליח, כיוון שהפועל רעננה לא יכלה להרשות לעצמה לאפשר לדודו עוד זמן מחשש שנרד ליגה".

כמה כסף הפועל רעננה עלתה לך באופן אישי?

"אנחנו נותנים כספונסרים 2.5 מיליון שקלים תמורת פרסום החברות שלנו, ועוד כמיליון שקלים נותנים תרומה. תעשה לבד את החשבון. מצד שני, אנחנו מאזנים את התקציב על ידי מכירת שחקנים, ובכסף שנכנס אנחנו משקיעים בקבוצה, ומשתדלים להעמיד קבוצה חזקה בתקציב שפוי. לעולם לא נוכל להתחרות בתקציבים של מכבי ת"א, הפועל באר שבע או מכבי חיפה, אבל הוכח שכסף זה לא הכל".

קבוצה יציבה בליגת העל

אשר אלון מבין גדול בכדורגל. הוא יודע כיצד להביא שחקני רכש צעירים ואיכותיים, להשביח אותם בהפועל רעננה, ולקראת מיצוי מוכר אותם בסכומים מכובדים. עבור טוני וואקמה שנמכר להפועל באר שבע רעננה קיבלה 1.8 מיליון שקל. אוונס קאנגווה נמכר לקבוצה טורקית ב-750 אלף דולר, אבל כיוון שהקבוצה התרוקנה מנכסיה רעננה קיבלה רק שליש מהסכום. מוחמד שאכר נמכר להפועל קריית שמונה ב-800 אלף שקל, לואיי טאהא נמכר להפועל באר שבע בחצי מיליון שקל, מיקי סירושטיין נמכר לאשדוד ב-600 אלף שקל.  

 אשר, האם הפועל רעננה מסוגלת לזכות בתואר ולשחק באירופה?

 "המטרה שלנו להיות קבוצה יציבה בליגת העל, כשמדי פעם אפשר להבליח בהשגת תואר, לשחק באירופה. השאלה היא אם הישג כזה ימשוך יותר אוהדים למשחקים שלנו".

 מה יקרה להפועל רעננה ביום שתחליט לעזוב?

 "אני מניח שהקבוצה תהיה בליגה לאומית או בליגה א'. אבל אני מבטיח שברגע שנעזוב נמצא מחליף בעל אמצעים, לא נפקיר את הקבוצה".

 מה מריץ אותך להיות בעלים של מועדון קטן?

 "כשהייתי במכבי נתניה, אהדתי את הקבוצה. אני והאחים שלי הלכנו לראות משחקים בגשם ובשמש, והרגשתי חלק מהקבוצה. הפועל רעננה זה סיפור אחר, כי יש לי זיקה לעיר בכל רמ"ח איבריי, כאן נולדתי. חשוב לי להצליח בכל מקום שאני נמצא, וכשאני לוקח משהו אני משקיע עם הלב".

 בימים אלה מחפשים יו"ר להתאחדות לכדורגל במקום עופר עיני ולאשר אלון יש השפעה בנושא. לאחרונה התבטא בחריפות נגד האפשרות למנות לתפקיד את שטרן חלובה, ומינויו אכן נפל.

 אשר, מה כל כך מסובך למנות איש ראוי ליו"ר ההתאחדות?

 "בחרנו איש ראוי, שינו זוארץ, אבל לא לקחנו בחשבון שהוועדה המחליטה תפסול אותו בשל ניגוד עניינים עם שתי קבוצות: מכבי פ"ת והפועל מרמורק. כיוון שהזיקה שלו לקבוצות תתבטל כעבור שנתיים, אנחנו בוחנים מינוי יו"ר שיתחיל את הקדנציה, שינו זוארץ יהיה מ"מ וכעבור שנתיים ימונה ליו"ר ההתאחדות. ברגע שההחלטה מתקבלת על יגי הקבוצות ולא ע"י מרכזי הספורט כמו פעם, תהיה בטוח שהבחירה שלנו היא מקצועית נטו".

 מדוע יו"ר התאחדות צריך לבוא תמיד ממכבי פ"ת. מדוע שאתה לא תהיה יו"ר ההתאחדות ותקדם את הענף?

 "כיוון שאני עסוק מעל הראש בעסקי, טוב לי עם המצב הקיים שאני מנהל מועדון אחד, הפועל רעננה. חוץ מזה גם אצלי יש ניגוד עניינים עם הפועל רעננה. הייתי יו"ר ועד גן חיים במשך 12 שנים והפכתי אותו ממושב נכשל לאחד המושבים המשגשגים בארץ, אבל זה היה פעם. היום באמת אין לי זמן להשקיע בהתאחדות".

 מי ראוי לאמן את נבחרת ישראל?

 "לא מעוניין להיכנס לזה. יש ועדה, ניתן לה חופשיות להחליט. הנטייה שלי, שיבחרו מאמן ישראלי. טוב עשה עופר עיניי שהשאיר את הבחירה למחליפו".

לא מתערב בבחירות

מה דעתך על בילסקי, שעזב את רעננה לפני סיום הקדנציה ?

"בילסקי תרם רבות לעיר רעננה, כולל בקדנציה האחרונה. כמעט הביא לרעננה את חברת 'טבע', חבל שלא הלך לו. בילסקי מיצה את עצמו ברעננה וטוב עשה כשקיבל את תפקיד ראש מטה דיור הציבורי, תפקיד שהוא בהחלט ראוי".

כיצד משאירים את הצעירים ברעננה לנוכח יוקר מחירי הדיור בעיר?

"רעננה אינה שונה מיוקר הדיור ביתר הערים. זו בעיה ארצית. קשה להבין את זה, אבל  רעננה נהיית עיר איכותית באזור השרון, לכן מחירי הדיור שומרים על יציבות. אבל יש את מחיר למשתכן בעיר, אמנם לא מספיק, אבל ישנן פתרונות".

קבלנים טוענים שמחיר למשתכן זה כישלון, ושר האוצר הוא חבר שלך. מה תוכל לומר להגנתו?

"אני חבר אישי מאוד קרוב למשה כחלון וסבור שמחיר למשתכן הוא סיפור הצלחה. כחלון הוא שר האוצר הטוב ביותר שהיה במדינת ישראל. הוא עובד נטו בשביל מדינת ישראל, היחיד שעשה את כל הרפורמות, ברובן הצליח. בסיטואציה מסוימת כחלון גם יכול להיות ראש ממשלת ישראל. המנדטים שכחלון מקבל בסקרים אינם משקפים את כוחו האמיתי בשטח ואת מה שהעם רוצה. כחלון אמר שיוריד את מחירי הדיור, והמחירים קצת ירדו. הוא הצליח עם דיור למשתכן ואל תתייחס לביקורות, הן בשוליים. אני רואה בשטח כמה חום ואהבה מרעיפים עליו. יותר מזה, בעיניי, אם כחלון ימונה לראש ממשלת ישראל הוא יהיה ראש הממשלה היחיד שיוכל להשיג שלום עם הפלסטינאים, כיוון שהוא מדבר אליהם בגובה העיניים. הוא עבר בחיים מה שהם עברו. עד היום דיברו אליהם מלמעלה".

השבוע נפתחת אליפות העולם בכדורגל. מי תזכה?

"נראה לי ברזיל או ארגנטינה. לא נבחרת אירופאית".

מי הפייבוריטית שלך?


"אני מת על אנגליה. מאז שאייל ברקוביץ שיחק באנגליה עקבתי אחרי הכדורגל האנגלי. ברקוביץ בשבילי הוא סמל הכדורגל, כזה שמייצג את האומנות שבכדורגל".

ברקוביץ מתאים להיות מאמן הנבחרת?

"אני חושב שכעת הוא לא ב'לבל' הזה, הוא חושב להיות שר, אולי שר הספורט. אבל באמת, צריך לחשוב מחוץ לקופסה ולמנות אותו למאמן הנבחרת. אם הייתה לי השפעה, הייתי ממנה אותו למאמן הבא של נבחרת ישראל. המחשבה של אייל שונה משל מאמנים אחרים, וגם אם לא אוהבים לפעמים את הוולגריות שלו, הוא מבין כדורגל ויכול לקדם את הנבחרת".

כמגיש טלוויזיה יש על ברקוביץ לא מעט ביקורות, שהוא לא מגיע מוכן לשידור

"אני לא רואה את התוכנית שלו. אתה אומר שהוא לא מכין את עצמו לתוכנית? אולי זה מה שטוב. לא כל דבר צריך להכין, לפעמים צריך לשאול מחוץ לקופסה".

אנחנו בתקופת בחירות לרשות המוניציפאלית. מי המועמד שלך לראשות העירייה?

 "להפועל רעננה אסור להיות מעורבת בבחירות, כי אנחנו מועדון שנתמך על ידי העירייה. כל המועמדים הם בסדר גמור, ויהיה מה שיהיה. יחד עם זאת, כאחד שמתמצא בעיר, נכון לעכשיו נראה שאיתן גינזבורג וחיים ברוידא יכולים לעלות לסיבוב שני, אבל זו הערכה ולא יותר".

 

 


 

 

 

עוד ברעננה
מרטין דרוקר זל , הפועל רעננה לא הייתה קיימת בלעדיו
זאב גולדשמיט 02/05/2019
קבוצת נערים ב הפועל רעננה כדורגל
זאב גולדשמיט 18/04/2019
לין. מתגאה במדליות
זאב גולדשמיט 11/04/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
ימי שישי החדשים בשרונה מרקט
ימי שישי החדשים בשרונה מרקט- "שישי חקלאי"!
נועלה....כשאוכל ואהבה נפגשים
נועל'ה....כשאוכל ואהבה נפגשים
צה"ל יצא במבצע "מגן צפוני"
שני הרוגים בתאונה קשה בחיפה
נחשפה תוכנית האב לספורט ברחובות
בן 16 נפצע בהתהפכות אופנוע
בן 16 נפצע בהתהפכות אופנוע
רמב"ם: השתלת הכליה ה-40 במספר בילדים
חזר לסורו