רעננה

ב(ע)ין השורות

פרשת בלק – בודדים

הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 28/06/2018
ב(ע)ין השורות

האם אתה אוהב מספרים? האם אתה זוכר את המספרים שאתה קורא? האם אתה יכול לשמרם בזיכרון ולשלוף אותם בשעת הצורך? או שאתה יותר טיפוס של גרפיקה ומתייחס יותר לצורות של עיגולים, קוביות וקווים מזוגזגים כדי להוכיח טענותיך? אני אוהב אנקדוטות, סיפורים קטנים שכאשר אתה מסכם אותם אתה מקבל נתונים.

לא משנה, ראית או שמעת משהו כזה לפני כן: ארץ ישראל מהווה 0.00001% ממסת האדמה בכדור הארץ. יהודי ארץ ישראל, מספרם מגיע לאחוזים אפסיים מאוכלוסיית העולם כולו. אך 45% מגינויי האו"ם במאה האחרונה היו נגד ישראל.

אני מכיר אישה שגדלה בבית ציוני פעיל בשנות השלושים והארבעים. היא מספרת על פגישות שהיו מתקיימות אחת לשבוע ולפעמים כל ערב למען המטרה, שלעיתים קרובות גלשו אל תוך הלילה. היא מספרת כיצד אביה עמד שם ביום שדגל ישראל הורם בפעם הראשונה באומות המאוחדות, וכמה הוא בכה.

זו הייתה המחשבה אז, שלבסוף "נהיה עם ככל העמים". אך מה קרה בפועל?

אמריקה השתנתה איכשהו, ויחד עמה העולם. הומוגניות היא כבר לא אידיאל; מיוחדות היא לא דבר מנודה. ולנו קשה להכנס לנעליים שלהם, מאותו הזמן  שלאחר המאורעות של השואה.

"אנחנו שונים, אך אנו גם גאים בשוני", אני אומר בפרפרזה על דברי בת טיפש עשרה שכתבה את יומנה. בין כתיבתה על מלחמותיה עם אחותה הגדולה לבין תגליתה את הבן שגר דלת לידה, היא מתפתלת בחן רב להסביר מה זה אומר בשבילה להיות יהודיה. לימים היא נרצחה על היותה יהודיה, אך המילים שאנה פרנק כתבה בסתר שופכים אור על בהירות שהייתה כואבת אז, שאנה רצתה כל-כך שיתעלמו ממנה.

בספרי היסטוריה על השואה נאמר: "ששה מיליון יהודים נרצחו, וכך גם צוענים, אמנים, פולנים, קומוניסטים..." יש כאן איזו הרגשה טובה שמעולם לא דיברו עליה: לא הרגו רק אותנו. אנו לא שונים מאחרים.

אך ודאי שאנו שונים. אפילו לאחר שתנורי אושוויץ התקררו, מועצת הבטחון אינה מעניקה לנו הרגשת נינוחות.

"עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב".

מגיד עתידות (פעם קראו לו: "נביא") נשכר כדי לקלל את היהודים (בעגה המודרנית קוראים לזה: "לגנות, להוקיע"), אולם במקום לקלל, מסופר בפרשת השבוע, המילים הפכו לברכה.

ברכתו של בלעם הייתה: העם שוכן לבדו. זהו גורלו של העם.

עם לבדד ישכון, אומה ששוכנת בדד. איננו יכולים תמיד להעריך שהבדידות הזאת היא רווח שלנו ואו רווח לעולם כולו. ההיסטוריה מאשרת זאת, גם כשאינה מסבירה זאת. יהי רצון שהגורל יעשה זאת עבורנו, ועד אז יהי רצון שנעשה אנו את תפקידינו.

עוד ברעננה
בילי בסרגליק 12/07/2018
אתר לוקאל 11/07/2018
אתר לוקאל 11/07/2018
נדודי שינה ודיכאון
ד''ר מרק רויטמן 11/07/2018
אייל סברו 11/07/2018
ב(ע)ין השורות
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 05/07/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
מרסלו גל תומך בודמני
גניבה מתוחכמת
גופת הנעדרת אותרה קבורה ליד ביתה
"מסדר הדר״ - השבוע הרביעי
צועדים בשביל הבריאות
קיבלו את החלוק הלבן
נבחר מנכל לחברה הכלכלית רמת השרון
נבחר מנכ''ל לחברה הכלכלית רמת השרון
גאווה עירונית ביום העצמאות ה–70 לישראל
גאווה עירונית ביום העצמאות ה–70 לישראל