רעננה

האישום: גרימת מוות ברשלנות

כשנתיים לאחר שפועל צעיר נהרג בתאונת עבודה ברעננה, בעל חברת בנייה ושיפוצים ואחיו הואשמו בגרימת מוות ברשלנות. כמו כן, בעל החברה הואשם בשיבוש מהליכי משפט

מיכאל פרוסמושקין 10/07/2018
קבלן שיפוצים ואחיו הואשמו בגרימת מוות ברשלנות
הקיר שקרס ועוה"ד לוי פריינטי (צילום הקזירה: איחוד הצלה סניף דרור)

בעל חברת בנייה ושיפוצים (47) ואחיו (43) שעבד עמו הואשמו לפני ימים אחדים בגרימת מוות ברשלנות של פועל במסגרת תאונת עבודה ברעננה.

על פי כתב האישום, שהוגש לבית משפט השלום בכפ"ס, ב–11 במאי 2016 סיכם בעל החברה עם בעל דירה ברחוב רמב"ם 11 כי יבצע שיפוץ בדירה הכולל בין היתר: הריסת קירות, בניית מחיצות, אינסטלציה וחשמל – וזאת במשך מספר חודשים. בהתאם למוסכם, מתוקף תפקידו ואחריותו נדרש בעל החברה למנות מנהל עבודה מוסמך. אולם, מהחקירה עולה כי לא דאג לכך וזאת בניגוד לתקנות. עוד מתברר מכתב האישום כי הנאשם השני, אחיו של בעל החברה, עבד בחברה וביצע פעולות הריסה, היה אחראי על העובדים ופיקח עליהם בפועל, אף שמעולם לא הוכשר כמנהל עבודה בהתאם לנדרש בתקנות.

מכתב האישום עולה כי ב–22 במאי, הנאשם השני אסף את הפועלים מלוד והסיע אותם לדירה ברעננה לצורך עבודת השיפוץ. אולם, כפי שעלה בחקירה, שני הנאשמים, לא פעלו על מנת לברר את הכשרת הפועלים, בהם המנוח, בהתאם לתקנות. מכתב האישום עולה כי המנוח הועסק ביום זה לראשונה והפועלים לא עברו מעולם הדרכת בטיחות כלשהי.

סמוך לשעה שבע בבוקר, הגיעו הפועלים לדירה ברחוב רמב"ם. לטענת הפרקליטות, עם הגעתם למקום,  הורה להם הנאשם השני לבצע את פעולות ההריסה תוך שהוא מסביר להם כי יש להרוס את הקיר באמצעות פטיש מלמעלה למעלה – וזאת מבלי שהיה במקום מנהל מוסמך ובעל ניסיון בהריסת מבנים וללא שסיפק להם ציוד מגן אישי על פי תקנות בטיחות לעבודה.

נוכח הנחיות אלו, שברו הפועלים שני קירות בקומה העליונה בדירה. בהמשך, הורה הנאשם השני לאחד הפועלים, בשנות ה–20 לחייו,  לשבור את הבלוק התחתון החיצוני לדירה. במהלך פעולות ההריסה, התמוטט אחד הקירות על גבו של הצעיר וכתוצאה מכך הוא נפגע אנוש וסבל מפגיעה רב מערכתית. הנאשם השני הזעיק את כוחות ההצלה למקום ועם הגעתם לדירה ביצעו פעולות החייאה בפועל הצעיר, אך בסופו של דבר נאלצו לקבוע את מותו.

הנאשם השני דיווח לבעל החברה (אחיו) על התאונה ובחלוף זמן מה הוא הגיע למקום ופגש את הפועלים מחוץ לדירה.  על פי כתב האישום, בשלב זה, הורה בעל החברה לפועלים להביא מרכבו שלוש קסדות, אחת עבור כל אחד מהם וקסדה נוספת עבור המנוח. כמו כן, כך על פי הפרקליטות, ביקש בעל החברה מהפועלים לטעון בכזב כי הקסדה הנוספת שימשה את המנוח בזמן פעולות ההריסה.

בתום חקירה משותפת וגביית עדויות על ידי תחנת כפר סבא ועובדי משרד הכלכלה והעבודה אשר היה אחראי בזמנו על חקירת תאונות עבודה, הוגש לפני ימים אחדים כתב האישום נגד בעל החברה ואחיו אשר היה אחראי על העובדים ופיקח עליהם בגין גרימת מוות ברשלנות. כמו כן, בעל החברה הואשם בנוסף גם בשיבוש מהליכי משפט.

משפטם של האחים, תושבי מזכרת בתיה, עתיד להתחיל ב – 24 באוקטובר בפני השופט מיכאל קרשן.

עו"ד יוסי לוי פריינטי, המייצג את שני הנאשמים, מסר בתגובה: "הידיעה הראשונה על הגשת כתב האישום כנגד השניים הגיעה אליהם דרך פניית העיתון. קיבלנו את כתב האישום בדרך לא דרך. כמובן בבוא העת אנחנו נצטרך לתת מענה, שאותו ניתן לאחר שנקרא את כתב האישום ואת חומר הראיות. בשלב זה אנחנו טוענים לחפותם של הנאשמים, כפי שטענו בראשית החקירה". 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
עיכוב בבניה בכפר בתיה
 אישום: חתך את ידו ואיים לפוצץ את עצמו
אישום: חתך את ידו ואיים לפוצץ את עצמו
חמישה חשודים בתקיפת מכר שלהם
נחנך חיבור כביש 531 לאיילון דרום
נחנך חיבור כביש 531 לאיילון דרום
מתי עו"ד מגשר היא הכתובת
גרמן לפדלון: פעל להסיר את האנטנות הסלולאריות ברחוב הרב קוק
"אני לא מוזר, פשוט יש לי טורט"
פוענחה סיבת מותו של תושב מעלות