רעננה

לקום מתוך השכול

לקראת יום ההתרמה השנתי של עמותת "קמים" אנו מביאים את סיפורה של לורי גולדברג מרעננה, ששכלה את בתה, ליאורה ממחלת ה"רט" כשהייתה בגיל 14. אחרי שנעזרה בעמותה מסייעת לורי למשפחות אחרות, ששכלו את ילדיהן, להתמודד עם הכאב והאובדן

זאב גולדשמיט 12/07/2018
לורי ובתה ליאורה, ז"ל. עשינו הכל כדי לשמח אותה (צילום: יהודית הופמן)

 אחד הדברים הקשים בחייו של הורה הוא לאבד בן או בת. התחושה היא שהעולם חרב. בדיוק בשביל זה קמה עמותת "קמים", שדואגת לסייע להורים ולמשפחות שאיבדו את ילדיהם ממחלה.

לקראת יום ההתרמה השנתי של "קמים" (20.7), אנו מביאים כאן את סיפורה של לורי גולדברג מרעננה, ששכלה את בתה, ליאורה, ממחלת ה"רט" כשהייתה בת 14. המחלה לא אמורה להיות סופנית ואפשר לחיות איתה, אלא שיום אחד ליאורה הפסיקה לנשום. ביום שאחרי לא ידעה לורי כיצד לצאת ממעגל השכול ולבחור בחיים, עד שפגשה את העמותה, שהאירה מחדש את חייה ולימדה אותה איך לחיות ולבחור בחיים, למרות הכאב. כיום לורי עוזרת למשפחות אחרות להתמודד עם האובדן.

 "כשאיבדנו את ליאורה שלנו ב-2015 לא ידעתי כיצד לעזור לעצמי ולמשפחתי", מספרת לורי. "הרגשתי שאני צריכה מישהו שיעלה אותי וישמח אותי, עד שחברה סיפרה לי על עמותת 'קמים', ובאמת מצאתי את מה שחיפשתי. הם מארגנים אירועים וסדנאות, טיולים והליכות בטבע. אני מרגישה טוב בפעילות הזאת, כיוון שאני נמצאת בחברתן של נשים שעברו אירועים דומים ויש בינינו הבנה גדולה. אנחנו מבינות אחת את השנייה בתנועות הגוף, הן מוכנות להקשיב, להבין ולשתף. מה שמאחד אותנו זה האובדן מצד אחד, ובחירה להמשיך לחיות עם הכאב מצד שני. כשאנחנו חזקות זה עוזר למשפחות, כיוון שהאישה היא מרכז המשפחה. כשהאישה מתפרקת ולא מתפקדת קשה לכולם במשפחה".

על האסון שפקד אותה ואת ומשפחתה לפני שלוש שנים, היא מספרת: "'רט' זו מחלה גנטית, אבל לא מחלה תורשתית, אלא משהו אקראי. ליאורה נולדה תאומה בינואר 2001, והיא ואחותה התאומה נולדו בריאות. שלוש שנים חלפו עד שקיבלנו אבחון חד משמעי שיש לה תסמונת 'רט'. מאז חיינו השתנו והתמודדנו עם איבוד יכולת ללכת, איבוד יכולת לדבר. הקושי הגדול במחלה זו שהבנות מבינות מה עובר עליהן בלי יכולת לדבר. עשיתי הכל כדי לשמח אותה".

ליאורה למדה בבית ספר לחינוך מיוחד, שולבה יום אחד בשבוע בבית ספר רגיל, הייתה פעילה ב'כנפיים של קרמבו', רכבה על סוסים, טיילה בעולם והיו לה חיים שמחים בזכות בני משפחתה שעטפו אותה באהבה. אימה מספרת שהחשש הגדול שלה היה מה יקרה כשהיא תתבגר וכבר לא תוכל לטפל בבתה.

"ב-25 באפריל 2015 ליאורה הפסיקה לנשום. ביום שאחרי החיים עבורנו כבר לא היו אותו דבר", סיפרה לורי. "כל הורה עושה הכל למען ילדיו, וגם אם היה קשה, כל מה שעשינו כדי להיטיב עם ליאורה, עשינו בשמחה. כל הזמן הייתי בחיפושים אחרי משהו שיחזק אותי, עד שהגעתי ל'קמים'.

 עמותה המסייעת להורים שכולים

עמותת "קמים"  נוסדה על ידי שלמה ופסי מונק, הורים שכולים, אשר איבדו את בנם שנפטר לאחר מחלה קשה, גבי וחוו על בשרם את הקושי בחזרה לשגרה והבינו את זעקתן של המשפחות השכולות.

פסי מונק מקימת העמותה ויו"ר העמותה: "בזכות עמותת 'קמים', מאות משפחות נהנו ממימון קבוצות תמיכה ומטיפולים פרטניים בעלות סמלית בלבד. מתקיימים מפגשים חברתיים ונוצרים מעגלים חברתיים מגבשים ומחזקים; הוקמה קבוצת תמיכה ברשת לצורך שיתוף ודו-שיח בין הורים;  קיימנו סדנאות יצירה לאחים השכולים, שיתוף פעולה עם בי"ח תל השומר והפניית משפחות לעמותה דרך בית החולים, מתן בסתר לפני החגים למשפחות שמצבן הכלכלי קשה ועוד".

 

 

 


 

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 18/11/2019
זאב גולדשמיט 17/11/2019
זאב גולדשמיט 14/11/2019
זאב גולדשמיט 12/11/2019
זאב גולדשמיט 11/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מדי יום מתגלים בישראל 82 חולי סרטן חדשים
מדי יום מתגלים בישראל 82 חולי סרטן חדשים
צליחה נעימה
חוגגים סוכות בגליל המערבי
החטיבה החדשה. הדמיות: אדריכל ערן זילברמן.
הכירו את הכיתה החדשה שלכם
תרומה של מיליון ורבע דולר לבית החולים לוינשטיין
תרומה של מיליון ורבע דולר לבית החולים לוינשטיין
פרויקט מחוסגן
פרויקט "מחוסגן"
מחקר אקולוגי להכרה ולתיעוד של חיות הבר
שומרים על החי
יואב קעטבי חנך את מטה הבחירות המרכזי