רעננה

"אנחנו מבינים שעשינו משהו גדול"

בשבוע שעבר התקיים במרכז המוזיקה ברעננה קונצרט רוק/ מחזה מוזיקלי בשם 'סיכוי קלוש', על נערה שגדלה בפנימייה. יוצרי המחזה הם שני בני נוער מוזיקאים מוכשרים, ניב רינגולד ויהונתן פרלמן, שבחרו לתרום את כל ההכנסות מהמופע לעמותת "ילדים בסיכוי - למען ילדי הפנימיות בישראל"

קרן שלהבת 19/07/2018
ניב רינגולד ויהונתן פרלמן (צילום: פרטי)

שני בני נוער מוזיקאים מוכשרים ניב ריינגולד 18 מרעננה ויהונתן פרלמן 17.5 מתל אביב, יזמו ויצרו ביחד מחזה מוזיקלי בשם 'סיכוי קלוש' על נערה בסיכון שחייה השתנו לטובה לאחר שעברה להתגורר בפנימייה. את ההכנסות מהמופע הסוחף שהתקיים בשבוע שעבר הם תרמו לעמותת "ילדים בסיכוי - למען ילדי הפנימיות בישראל". כעת הם מחפשים מקומות נוספים בהם יוכלו להופיע, להמשיך להשפיע ולתרום את כל ההכנסות לעמותה.

הרעיון למחזה נולד על ידי ניב ויהונתן שרצו לתרום מכישרונם למען הקהילה. השניים החלו לחפש עמותות עליהן יוכלו לבסס סיפור שיהיה בעל משמעות. אחרי מספר חיפושים הם הגיעו  לעמותת 'ילדים בסיכוי', הפועלת במסירות ובמקצועיות בכדי לשפר את חייהם של אלפי ילדים בארץ שגדלים בפנימיות. המפגש ילד מחזה מוזיקלי על נערה בסיכון, שהסיכוי שלה להצליח בחיים היה קלוש עד לרגע שבו מישהו הבחין בה והושיט לה יד.

יהונתן פרלמן - שחקן, מוזיקאי, פסנתרן ומלחין. למד 7 שנים תאטרון בבית ספר למשחק לנוער סטודיו במה ומעל 8 שנים לימודי נגינה וקומפוזיציה. ערך מספר מופעים גדולים עם ההרכב שלו של מוזיקה מקורית שכתב. שיחק במספר הצגות ומלחין מוזיקה להצגות. ניב ריינגולד- מוזיקאי ונגן בס וקונטרבס - בוגר מגמת המוזיקה של תיכון מור מטרו- ווסט ברעננה ובוגר מרכז המוזיקה ברעננה, מנגן בתזמורת הסימפונית הצעירה של רעננה.

 מה גרם לכם להעלות מחזה בנושא חברתי ולתרום מכשרונכם למען ילדים אחרים?

יהונתן: "האמת היא שהרבה זמן רציתי לעשות משהו שמשלב מוזיקה ותאטרון. למדתי גם תאטרון וגם מוזיקה ושני העולמות האלה קרובים אליי. רציתי לעשות משהו שיביא את שניהם לפרונט. אני וניב  החלטנו לקחת את הרעיון הזה בשתי ידיים ולהוציא אותו לפועל. רצינו לתרום למטרה חברתית חשובה".

איך הגעתם לעמותה?

ניב: "התייעצתי עם המורים בקונסרבטוריון ברעננה, העליתי בפניהם את הרעיון שלנו והם הציעו לנו לחפש עמותות שמסייעות לבני נוער ולתרום את ההכנסות. התחלנו לחפש עמותות והגענו לעמותת 'ילדים בסיכוי'. נפגשנו עם מנכ"לי העמותה, נחשפנו לסיפורים של ילדים שהיו במצב לא טוב והצליחו לפרוח באמצעות העמותה. רצינו לספר את הסיפור של העמותה ושל אותם ילדים ולהעלות את המודעות לחשיבות של העמותה".

יהונתן: "לי אישית היה ברור שאני עושה את זה. ראיתי מה העמותה עושה בשביל הילדים האלה. הם באים ועוזרים להם לגדול. ילדים שלא היו מצליחים בשום צורה אחרת. בעמותה דואגים גם לבוגרים ומאפשרים להם בסיס לחיים ולעבודה".

איך נכנסתם לנעליים של בני נוער שלא מגיעים מהעולם שלכם?

יונתן: "אני יכול להגיד לך שמעולם התיאטרון שממנו אני בא זה משהו שהוא נלמד. לומדים איך להיכנס לסיטואציות".

 ניב: "ערכנו מחקר באינטרנט וגם נתקלנו במצבים כאלה בחיים. בנוסף ערכנו תחקיר על העמותה. המחזה מספר על ילדת פנימייה, אבל הסיטואציות שקורות שם יכולות לקרות גם לכל ילד אחר. זה נכון שאנחנו לא ילדי פנימייה, אבל כל נער ונערה חווים קשיים".

מי משחק במחזה?

ניב: "בחרנו בני נוער מרעננה. כתבנו את המוזיקה עם חבר בשם רועי מאירי מרעננה. ביימנו את השחקנים. חלקם מתל אביב וחלקם מרעננה. את הגיבורה מגלמת נערה בשם תמר שאביה נפטר. היא נאלצת ללכת לפנימייה ושם מגלה שיש לה כישרון מיוחד לשירה. בפנימייה היא חווה חוויות טובות, מתאהבת ומצליחה להגשים את עצמה והופכת לזמרת".

מי עזר לכם עם עלויות ההפקה?

ניב: "תכננו מראש לא להיכנס להוצאות גדולות. צמצמנו כל מה שיכולנו ובעמותה תמכו בנו".

בשבוע שעבר המחזה עלה לראשונה, לאיזה תגובות זכיתם?

ניב: "הגיעו אנשי חינוך כמו מנהל תיכון מטרו ווסט, אמנון בר נתן, וגם המורים שלי למוזיקה. הגיעו הרבה חברים שלנו וגם הרבה חבר'ה שהעמותה הביאה. התגובות היו טובות מאוד".

איך הגיבו בני הנוער?

ניב: "אנחנו כבר שבוע אחרי המופע ועד עכשיו אנחנו מקבלים הודעות מבני נוער ואנשים שמספרים איך המחזה השפיע עליהם. אני מקבל הודעות מאנשים שאומרים שהמופע לא יוצא להם מהראש. ככה אנחנו מבינים שעשינו משהו גדול".

אתם מנסים למצוא מקומות כדי להמשיך ולהופיע?

ניב: "בהחלט. אנחנו מחפשים בתי ספר, מתנ"סים וכל מי שיכול לקבל 20 איש על הבמה. בכל מקום שירצו אותנו נשמח להגיע. אנחנו נשאיר את זה במסגרת העמותה כדי להמשיך ולתרום לה את הכסף".

מה המסר שלכם לבני נוער אחרים?

יהונתן: "קודם כל לפעול. יש הרבה אנשים שיש להם רעיונות, אבל לא מוציאים אותם לפועל בגלל החשש מכישלון. אני טוען שלא צריך לפחד מזה. אם יש בך כישרון או מתנה שקיבלת אתה צריך להעביר אותה הלאה. אם אתה לא מעביר אותה הלאה והיא נשארת בתוכך זה פספוס".

ניב: "גם עשייה ותרומה לא חייבות להיות במופע. זה יכול להיות גם לעזור לחבר שמארגן משהו. אני ביקשתי מכמה חבר'ה לעזור לנו בדברים קטנים וכאילו לא חשובים, אבל זה מאוד חשוב. עובדה שבסוף זה עבד".

 לצאת ממעגל החיים הקשה

 כ-10,000 ילדים ובני נוער בגילאי 8-18 חיים בפנימיות ובמשפחות אומנה ברחבי הארץ. ילדים אלו הוצאו על ידי רשויות הרווחה ממשפחות מורכבות המתמודדות עם התמכרויות, מחלות קשות, תקופות מאסר, נטישה או יתמות. חלק מהילדים, חוו שנים ארוכות וקשות של הזנחה, התעללות וכאב; כ- 1,500 מהם נעדרים כל עורף משפחתי. מעבר לתמיכת הפנימיות ומשפחות האומנה, זקוקים ילדים ובני נוער אלו לליווי מקצועי, חינוכי וחברתי באופן אישי המותאם לצרכיהם.

   עמותת "ילדים בסיכוי" חרתה על דגלה מחויבות להתפתחותם הנפשית והחברתית,  הגנה על זכויותיהם ואת קידומם אל מחוץ למעגלי המצוקה והאלימות. המטרה של העמותה לסייע לילדי הפנימיות לצאת ממעגל החיים הקשה אליו הם נקלעו ולהעניק להם סיכוי להפוך למבוגרים עצמאיים התורמים לקהילה ולעזור להם לחיות כמו כולם.

 


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
דיון בנושא חניון האוטובוסים במליאת וועדת המשנה לתכנון ובניה
מתחם הכושר החדיש
בכפר סבא שומרים על כושר
פורום ועדי ההורים הישוביים התכנס ברמת השרון
בטווח של כמה דקות: שני ילדים נפצעו בתאונות
בטווח של דקות: שני ילדים נפצעו בתאונות
חוזרים לקמפוס
חוזרים לקמפוס
צעירה ישראלית נהרגה בבוליביה
אשה נהרגה בתאונה סמוך לשבי שומרון
כתב אישום נגד תושב הוד השרון שכלבו תקף ילד