רעננה

חוק גיוס חובה

חוק גיוס חובה לצה"ל - או צבא מקצועי... מאת: תמי פלד -חיון חוק גיוס חובה הוא חוק, המחייב את כל אזרחי המדינה הכשירים (גופנית ונפשית) להתגייס לשירות למען המדינה. במציאות, אחד מכל חמישה ישראלים מסיים שירות מלא בצה"ל . מספר המתגייסים לצה"ל כבר משתווה למספר הבלתי-מתגייסים. במציאות הזו אפשר לומר שהמונח "צבא העם" כבר לא תקף, שכן מחצית מאזרחי המדינה לא מתגייסים. הפוליטיקאים משכנעים אותנו שהחילונים הם ה"פראיירים" היחידים בקרב המתגייסים לצה"ל

אתר לוקאל 29/07/2018
חוק גיוס חובה לצה
צילום פרטי

 

.  יש יותר מיועדים לשירות ביטחון שלא מתגייסים מסיבות שונות בהשוואה לאלו שאינם מתגייסים מסיבות דת. הכותרות מתמקדות בפטור אחד - תורתו אומנותו, ומשם קשה להבחין בהשתמטות נוספת, זו החילונית. מהנתונים הסטטיסטיים עולה, שכמחצית מהנערות לא יעברו בשערי הבקו"ם וגם רבע מהנערים יוותרו על התענוג. קשה לדעת כמה לא מתאימים למסגרת - וכמה השתמטו מהשירות כי "לא  התאים להם". ואם מדברים באמת ובתמים בשוויון בנטל, אז למה לא לחייב גם את בני ה־18 הערבים להתגייס לשירות לאומי־אזרחי...?! שכן לא הוגן  לכפות גיוס על בחורי ישיבות, כל עוד אין חקיקה דומה לשירות לאומי־אזרחי, על מיליון ערבים מוסלמים אזרחי מדינת ישראל, שנהנים מזכויות שוות ויש אף מקלות ביחס לאזרחי המדינה היהודים.

 

  דרך נוספת להשיג שוויון בנטל, היא לבטל את שירות החובה לכולם, ולהפוך את צה"ל לצבא מקצועי שיגייס לשורותיו רק את מי שירצו. הצבא יגייס חיילים איכותיים וישלם להם משכורת ריאלית.

ההרכב החברתי של הצבא ייקבע בהתאם לתנאי השוק ואם יהיו חרדים וערבים שירצו לשרת, כתחליף לעבודה אזרחית או ללימודים בישיבה או באוניברסיטה, והם יעמדו בדרישות הסף של התפקידים הפנויים, הם ילבשו מדים. כמו בכל המדינות הדמוקרטיות במערב.

בשנת 2013, הועלתה בכנסת בישראל הצעה לתיקון חוק שירות ביטחון, לפיה יבוטל גיוס החובה לצה"ל. הרקע להצעת החוק הוא פקיעת תוקפו  של "חוק טל" וחקיקת "חוק השוויון בנטל" , חוק  שמרחיב את גיוס החובה גם לאוכלוסייה מהמגזר החרדי. לטענת מציעי החוק, ביטול גיוס החובה יפתור את בעיית חוסר השוויון.

באתר צה"ל נכתב שייעוד הצבא הוא "להגן על קיומה של מדינת ישראל, שלמותה, ריבונותה ושלום תושביה, ולסכל מאמצי אויב לשבש את אורח החיים התקין".

את הייעוד המוצהר של הגנת המדינה אפשר לממש גם באמצעות צבא מקצועי, שבהכרח יהיה יעיל יותר מצבא החובה העמוס בחיילי מנהלה מיותרים. (ההוצאה על כוח אדם היוותה כ־65% מתקציב הצבא)

תכליתית, האתגרים שאיתם מתמודדת ותתמודד ישראל בעתיד דורשים צבא חכם, שמורכב מחיילים מנוסים שעברו הכשרה ארוכה לטובת תפקידם הצבאי, צבא שמצויד במיטב אמצעי הלחימה החדישים. ישראל חייבת צבא מקצועי.

 

 

עוד ברעננה
יונה ברטל
כתב לוקאל 28/04/2019
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
אב ובנו חשודים בעבירות סמים
דני בר, מדריך טיולים בחול
הבר של דני בר Dany's Bar
התחזית: חם
הרב יעקב יצחק זילברמן
נשיא ברזיל ביטל את ביקורו ברעננה
סער , מינה עוזרת חדשה
מעיין גלוזברג מונתה לעוזרת ראש עיריית כפר סבא
אירוע "שבתרבות" מעורר מחלוקת
אוזן שנתלשה הוחזרה למקומה בניתוח מורכב
בית ספר היובל קיבל דירוג ירוק מתמיד בוועדה להגנת הסביבה
היובל - בית ספר ירוק מתמיד