רעננה

ריבוע כחול נדל"ן לא תשלם היטל השבחה על נכס באזה"ת ברעננה

בית המשפט אישר את החלטת ועדת הערר בהחלטה עקרונית: לא ניתן לגבות היטל השבחה על פרסום הקלה מנספח בינוי מנחה

זאב גולדשמיט 30/07/2018
ריבוע כחול נדל
עורכת הדין דפנה תמיר שייצגה את ריבוע כחול (צילום: עמית גושר)

 ריבוע כחול נדל"ן לא תשלם היטל השבחה על הנכס שבנתה באזור התעשייה ברעננה עבור שינוי בנספח הבינוי המנחה. כך קבע בית המשפט המחוזי מרכז, בערעור שהגישה הוועדה המקומית רעננה על פסיקת ועדת הערר בנושא.

בית המשפט המחוזי דחה את הערעור של הוועדה המקומית רעננה, שביקשה להטיל על ריבוע כחול נדל"ן את היטל ההשבחה וקבע בכך באופן עקרוני כי לא ניתן לגבות היטל השבחה על פרסום הקלה מנספח בינוי מנחה.

ריבוע כחול נדל"ן יוצגה על ידי עוה"ד דפנה תמיר ממשרד עורכי הדין ענת בירן.

היטל השבחה ניתן כאשר מתקיימת עליית שווי של מקרקעין כתוצאה מאחת מפעולות התכנון – אישור תוכנית, מתן הקלה או התרת שימוש חורג. בית המשפט ציין בהחלטתו כי כאשר מבוצע פרסום אודות סטייה מנספח בינוי מנחה, אין המדובר בפרסום הקלה ועל כן לא ניתן לגבות היטל השבחה בגין כך.

השופטת זהבה בוסתן דחתה את טענת הוועדה המקומית רעננה כי לא ניתן היה לאשר לריבוע כחול נדל"ן את היתר בנייה ללא פרסום הקלה, וציינה כי הפסיקה המקובלת היא שסטייה מהוראות מנחות בתוכנית, ובכלל זה מנספח בינוי מנחה, אינה מחייבת פרסום כלל, וככל שמתבקש פרסום אין המדובר בפרסום הקלה.

בשנת 2010 הוציאה הוועדה המקומית ברעננה לריבוע כחול נדל"ן שומת היטל השבחה בסך 2.2 מיליון שקלים. ריבוע כחול חלקה על השומה, והשמאית המכריעה קבעה כי היטל ההשבחה יעמוד על 660 אלף שקל. ועדת הערר החליטה בערעור שהגישה ריבוע כחול כי מכיוון שלא קיימת חובה לפרסם הקלה מנספח בינוי מנחה, וכי ממילא הוועדה המקומית רעננה לא אישרה את ההקלה, ריבוע כחול איננה צריכה לשלם היטל השבחה.

לטענת ריבוע כחול נדל"ן, היטל השבחה ניתן לגבות רק מכוח הדין. נספח בינוי הוא נספח מנחה בלבד, ובמקרה הנוכחי ניתן לסטות מהנספח ללא הליך של הקלה. משקבעה ועדת הערר כי על פי דין לא היה מקום לנקוט בהליך של הקלה במסגרת הבקשה למתן היתר הבניה, דינה של דרישת היטל ההשבחה להתבטל והעובדה כי התבקש פרסום אינה משנה מהוראות הדין.

כאמור, בית המשפט קיבל את טענות החברה, וקבע כי עיריית רעננה תשלם הוצאות משפט בסך של 25 אלף שקלים. 

 מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "אנו מכבדים את החלטת בית המשפט. משמעות פסק הדין היא כי החברה תשלם את מלוא היטל ההשבחה לכשתממש את זכויות הבנייה שלה במגרש הנותר, בהתאם לתכנית המקודמת בימים אלה על ידי החברה".


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
סרחיו חביאר גולצמן מצטרף לרשימת יש עתיד בפת
גולצמן מצטרף לרשימת "יש עתיד" בפ"ת
המנהרה הסודית של חיפה
פרויקט יגאל אלון במרכז הרצליה
שלוש דירות בפרויקט בהרצליה נמכרו בסכום כולל של 13 מיליון שקל
עזרא חלף. לחזור לשפיות כלכלית
מה עם הכסף?
צעיר נרצח ביפו
עיריית רעננה מעניקה חבילת 'אופיס 365' לכלל התלמידים וצוותי החינוך בעיר
תחל שנה וחידושיה
מדליה בקצב הסמבו