רעננה

עץ החיים של נדב

מיצג אמנותי של נדב בר (10.5) מוצג במשכן למוסיקה ואמנות. המיצג, שמספר את סיפורה של מערכת היחסים של האדם עם סביבתו, מורכב משאריות רהיטים שנאספו בעיר ועצים שנכרתו ברחבי העולם וכולל 1400 כרטיסיות של בעלי חיים כאשר כרטיסיות של בעלי חיים שהוכחדו תלויות באמצעות חוט שחור, בעוד כרטיסיות של בעלי חיים שמצויים בסכנת הכחדה תלויות באמצעות חוט אדום, המסמן סכנה

זאב גולדשמיט 01/08/2018
עץ החיים של נדב
המיצג של נדב בר (צילום: פרטי)

האם שמעתם פעם על מיצג אומנותי שמוצג לציבור שיצר ילד בן עשר וחצי? אז כן, ברעננה זה קורה השבוע כשמיצג של נדב בר, תלמיד כיתה ה תושב העיר מוצג במשכן למוסיקה ואומנויות.

"עץ חיים" הוא שם המיצג, שמספר את סיפורה של מערכת היחסים של האדם עם סביבתו, במיוחד עם בעלי חיים שחיים לצדו. במיצג מספר נדב על הקשר ההדוק בין חיינו לבין הסביבה ובעלי החיים שבה. המוטיב המרכזי בסיפור זה הוא כליה עצמית של האדם על ידי אי-שמירה על הסביבה ובעלי החיים. נדב סבור שאם האדם ימשיך ביחסו המחפיר לסביבה ולבעלי החיים, גם האדם יהיה נידון לכליה כמו שאר בעלי החיים על כדור הארץ.

נדב בחר ליצור את המיצג משאריות רהיטים שנאספו ברחבי רעננה ועצים שנכרתו מיערות העולם, מה שמייצג את הסביבה הנאבקת על שלמותה. על העץ תלויות 1300 כרטיסיות של בעלי חיים, שהודפסו ב-1979 במטרה לעודד שמירה על בעלי חיים. כרטיסיות של בעלי חיים שהוכחדו תלויות באמצעות חוט שחור, בעוד  כרטיסיות של בעלי חיים שמצויים בסכנת הכחדה תלויות באמצעות חוט אדום, המסמן סכנה. יש עוד כרטיסיות של בעלי חיים שאינם נמצאים בסכנה, והן תלויות על העץ באמצעות חוט לבן. כדי להעביר את המסר עד הסוף, נדב הוסיף על העץ גם את האדם, שניתלה בחוט אדום, משום שהוא סבור שגם האדם מצוי בסכנת הכחדה.

נדב בר על רקע המיצג

נדב בר על רקע המיצג

 

זו לא פעם ראשונה שנדב יצר אומנות סביבתית. לפני שנה יצר אומנות רחוב, שמוקמה בבית הספר הדמוקרטי מרחב בעיר, בו הוא לומד, והייתה עשויה מ- 1400 כוסות נייר הניתנות למיחזור, שעל גבם צייר את הדמות "נמו" מהסרט של דיסני על חיי הדגים בשוניות האלמוגים הנכחדות מעולמנו.

הפתיחה החגיגית של המיצג התקיימה אתמול (שלישי) במעמד סגנית ראש העיריייה, רונית וינטראוב, והיא פתוחה לציבור. 

כששאלנו את נדב בשביל מה הוא עושה את זה, השיב: "אני אוהב אומנות, אוהב בעלי חיים ואוהב ליצור. שילבתי אתשלושתם במיצג אחד כדי להעביר מסרים שיש לשמור על בעלי החיים".

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
קובי סידנוף
אלוף הפיזיקה
מימין לשמאל: יאיר משה, דולב עפרי, איילת כהן ורוני אש
אפליקציה חדשה תסייע ללקויי ראייה
מתנגדים נחרצות להקמת תחנת כח
בלם של הפועל רעננה נמכר לאלופת שוייץ
בלם של הפועל רעננה נמכר לאלופת שוויץ
שוחים וזוכים
הרשימה משקפת את כל גווני רעננה
"הרשימה משקפת את כל גווני רעננה"
מרוץ הלילה  של אילת
מרוץ הלילה השלישי של אילת
הפעמון מצלצל בלילה