רעננה

"אני מעדיפה לפרוש בשיא"

15 שנה ניהלה יפה להבי את תיכון אוסטרובסקי. ל"קול רענן" היא מסבירה מדוע החליטה לפרוש ("הרגשתי שאני זקוקה לשינוי") ומתכוננת לחיים אחרי אוסטרובסקי: "אני מניחה שבהתחלה לא יהיה לי קל. אבל בחרתי בדרך ואני רוצה כעת קודם כל לנוח"

זאב גולדשמיט 09/08/2018
יפה להבי. דרך חדשה (צילום: פרטי)

"כמנהלת תיכון הרגשתי תחושה של סיפוק והנאה גדולה כשראיתי תלמיד שהתקדם בלימודיו. האושר הגדול שלי היה כשהבחנתי בתלמיד שהתאים את עצמו במוטיבציה פנימית שלו לרצות ללמוד", אמרה השבוע מנהלת תיכון אוסטרובסקי ברעננה, יפה להבי, שבימים אלה פורשת מתפקידה לאחר 15 שנות ניהול. במקומה מונה למנהל שי שטרן.

להבי , תושבת רעננה, החלה את דרכה במערכת החינוך לפני 38 שנים כששימשה לשנה אחת מורה בחטיבת ביניים בכפר סבא, אחרי שבאוסטרובסקי נאמר לה באותה תקופה שאין צורך במורים. כעבור שנה קיבלה הודעה מהמנהל באוסטרובסקי שהתפנה מקום. באוסטרובסקי לימדה מאז 1979: ארבע שנים כרכזת שיכבה, שלוש שנים כסגנית מנהל, ובהמשך מונתה למנהלת בית הספר כשהחליפה את נחום חופרי, אחרי שנבחרה במכרז לתפקיד.

יפה, מדוע החלטת לפרוש?

"כיוון שהרגשתי שאני זקוקה לשינוי ולאתגרים חדשים. מבחינת הגיל, אני רשאית לפרוש. אצלנו מורים יוצאים לפרישה מוקדמת. מורים שפרשו בגילאים שונים (55, 60) אמרו לי 'כשתגיעי לגיל, תביני'. אני מעדיפה לפרוש בשיא. מה עדיף, לפרוש כשיגידו לי ללכת? אני יודעת שמכל הבחינות השארתי בית ספר במצב מצוין".

לא יהיה לך קשה? כיצד תרגישי ב-2 בספטמבר, כשלא תהיה שם?

"יהיה לי קשה, אתגעגע אבל אדע למלא  את זמני בדברים בעלי משמעות. אני בטוחה שיש חיים אחרי אוסטרובסקי. תראה, זה לא בא לי בהפתעה, במשך שנתיים התכוננתי לפרישה. כבר לפני שנה רציתי לפרוש אבל ראש העירייה הקודם, זאב בילסקי, ביקש שאמשיך עוד שנה. יש לי הרבה תוכניות ליום שאחרי, אם זה בכתיבה, או שקיבלתי מספר הצעות לייעוץ בתחום החינוך. אני גם מנגנת על פסנתר ויש לי תוכניות בתחום המוזיקה. יהיה לי מה לעשות, עוד לא התגבשתי".

איך את מסכמת 15 שנות ניהול בתיכון?

"מצד אחד, כל בוקר קמתי עם שיר בלב, מצד שני השקעתי את כולי להצלחת בית הספר. להיות מנהל תיכון במשך 15 שנה זה להיות עבד.  אני לא חושבת שיש מקצוע יותר מעניין מניהול בית ספר. לשמחתי עבדתי עם מורים ברמה מאוד גבוהה, כולל צוות ההנהלה ושתי סגניותיי שרה גבעון ורונית אינגברמן".

זה מעניין, כי מעמד ושכר המורה בירידה?

"לגבי שכר המורה אין לי שליטה, אבל מעמד המורה באוסטרובסקי הוא בצמרת הארצית, כי זה בית ספר איכותי. לאורך השנים מורים התדפקו על הדלתות כדי ללמד אצלנו, ויכולנו לבחור את הטובים ביותר".

מה ההישג הכי גדול בתקופתך?

"קשה להצביע על הישג אחד. אם אתאמץ לבחור אחד, אוסטרובסקי נבחר להיות בית ספר ניסויי, שהגה תוכנית ערכית לבצע במשך 6 שנים באישור משרד החינוך עם תקציבים נדיבים. התוכנית היא פיתוח מנהיגות מתמירה של תלמידים דרך התנהגויות סיוע. מנהיג מתמיר הוא מנהיג שמוביל שינוי בעזרת המונהגים שלו. אחת הדוגמאות לעשייה מנהיגותית אצלנו היה כשאחד התלמידים הקים בבית לוינשטיין תנועת נוער בשם 'קשרים', אחרי שאיבחן שילדים ששוהים בלוינשטיין תקופות ארוכות בלי משהו חברתי שמאחד ביניהם. אחת לשבוע המדריכים מבית הספר יחד עם פסיכולוג שגייס הפעילו במסגרת תנועת הנוער שהקימו , פעילויות בבית לוינשטיין. הישג נוסף היה פיתוח מגמת הסייבר, אצלנו פתחו את אחת מחמש הכיתות הראשונות שנפתחו בארץ. תלמידי הסייבר מחוברים ליחידת הסייבר של צה"ל.  יש לנו מנטורים מהתעשייה שמסייעים בפרויקטים של תלמידי הסייבר ".

מה אכזב אותך שלא הצלחת לעשות באוסטרובסקי במהלך כהונתך?

"תיכון אוסטרובסקי מורכב משני מבנים ישנים: האחד נבנה ב- 1960 והשני נבנה ב- 1973. מבחינת תשתיות, היינו בנחיתות זועקת לשמיים בהשוואה לתיכוניים אחרים בעיר. הלכתי לוועדת החינוך של הכנסת בראשות עמרם מצנע, שצחק ממני. הוא אמר לי: 'את מרעננה? תבקשי מהעירייה'. לא ויתרתי, וכששי פירון התמנה לשר החינוך, שכנעתי אותו בנחיצות שיפור התשתיות. אחרי שתמיר בן משה, סמנכ"ל במשרד החינוך, ערך סיור בבית הספר, משרד החינוך מימן 4.8 מיליון שקלים לשיפוץ המבנה הגדול שנבנה ב-1973. לגבי המבנה השני, לפני כארבע שנים פירון המליץ על הריסת המבנה מ-1960 והקציב חמישה מיליון שקלים לבניית מבנה חדש, בתנאי שבמקביל גם עיריית רעננה תקציב חמישה מיליון שקלים, ולצערי זה לא קרה. ראש העיר אמר שאולי נגייס תרומות. ניסיתי לגייס תרומות בכל מיני דרכים, עשיתי ערב ברזילאי, אבל לא הצלחתי להגיע לסכום הדרוש ולכן החזרתי את הכספים שנתרמו".

 מה הייחוד של תיכון אוסטרובסקי?

"אוסטרובסקי הוא התיכון היחיד ברעננה שקולט עולים חדשים. שליש מתלמידי בית הספר הם עולים חדשים. אנחנו נושקים למאה אחוזים של זכאים לתעודת בגרות.מה שמרגש אותי, שהתלמידים אוהבים את בית הספר שבו הם לומדים. אנחנו בולטים בספורט. נבחרת כדורסל בנות של ביה"ס זכתה בתקופתי תשע פעמים באליפות הארץ ושלוש פעמים ייצגה את ישראל בתחרויות בחו"ל".

מה דעתך על הטענה שעלתה לאחרונה, שיש לצמצם את שיעורי הבית לתלמידים?

"זה פופוליזם טהור. שיעורי הבית ניתנים באנגלית, מתמטיקה ולשון – מקצועות שצריך לתרגל, ואין תחליף לתרגול במקצועות אלה"

יהיו תלמידים שתזכרי במיוחד?

"בהחלט, והרבה. יש ששה תלמידים מאותו מחזור שסיימו יחד את תלפיות, קורס יוקרתי ביותר. מפקד הקורס אמר שלא קרה שששה מאותו בית ספר סיימו יחד קורס ייחודי זה. מי שהנחה את מסיבת הסיום שהמורים ערכו לי היה תלמיד בוגר בית הספר, לירון זייד מ'רשת',  שעשה זאת בהתנדבות".

תתגעגעי לאוסטרובסקי?

"האמת, אני כבר מתגעגעת למורים, לתלמידים. אני מניחה שבהתחלה לא יהיה לי קל. אבל בחרתי בדרך , ואני רוצה כעת קודם כל לנוח. אני אדם רציונאלי, אמצע תחליפים ראויים".

 

 

 

 

 

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
תינוק ננעל בתוך רכב בקניון G
צעיר במצב קריטי לאחר שטבע באילת
הונתה את חברתה באלפי שקלים
אישום: הונתה את חברתה באלפי שקלים
תמר פוריה. עוברת מהרצליה לבאר שבע
שינוי פרסונלי נוסף בעיריית הרצליה
קיץ מוזיקלי בפארק האחים אסנר
אירועי יולי מוסיקלי בפארק האקולוגי הוד השרון
ראש החזיר בפתח בית הכנסת סוכת שאול
תעלומת ראש החזיר עדיין לא הגיעה לפיתרונה
מגרש חדש יוקם ברמת השרון
חלליות לאיסוף פסולת אלקטרונית