רעננה

לנהל עם כל הלב

זיוה לב דגן, יו"ר מועדון הכדורסל מכבי יובלים רעננה בארבע השנים האחרונות, מספרת כיצד הגיעה לראש הפירמידה, מה מושך אותה בתפקיד, ומדוע היא לא עושה עניין מהעובדה שהיא האישה היחידה בשתי הליגות הבכירות בכדורסל הישראלי שעומדת בראש קבוצת גברים

זאב גולדשמיט 09/08/2018
לנהל עם כל הלב
זיוה לב דגן (צילום: אלן שיבר

כשאלונה ברקת הייתה לאישה הראשונה שרכשה לפני 11 שנים מועדון כדורגל (הפועל באר שבע), רבים הביעו פליאה שאישה עומדת בראש מועדון של גברים, אבל לימים הפכה לנערצת על ידי חובבי הכדורגל. גם בראש מועדון הכדורסל מכבי יובלים רעננה עומדת אישה, זיוה לב דגן, שבשקט ובלי הרבה כותרות הפכה את המועדון לסיפור הצלחה.                                

קבלו את האישה היחידה בשתי הליגות הבכירות בכדורסל, שבארבע השנים האחרונות עומדת בראש מועדון גברים, והיא מרעננה (קודם לכן שימשה כיו"ר מחלקת הנוער בלבד). בסך הכל, היא 11 שנים במועדון. כשפניתי אליה בשאלה כיצד היא מצליחה לשלוט בעולם שכולו גברים, היא לא הבינה מה הסיפור, וטענה שאין סיפור. יותר מזה, לצורך הכתבה היא לא הסכימה להצטלם לבד, אלא עם ארבעה גברים שמבחינתה מובילים יחד איתה את סיפור ההצלחה של המועדון: המנהל המקצועי רון נווה, מנהל הקבוצה רמי איווניר, המנהל האדמיניסטרטיבי ערן טסל ואיש המשק יוסי שי.               

מבחינתם, נראה להם מאוד טבעי שאישה עומדת בראש המערכת. איווניר: "אני מסתדר איתה מעולה. זיווה נותנת שקט במערכת, ופותרת בעיות במהירות. ההתערבות שלה היא מנהלתית, ולא רואה שום בעיה שאישה עומדת בראש המועדון". ערן טסל: "יש פה עבודת צוות, וזיוה נותנת שקט למערכת". רון נווה: "זיוה היא אישיות מאוד ערכית, שהכניסה סטנדרטים ניהוליים חדשים, ולימדה אותנו שלהשגת מטרות צריך להתאזר בסבלנות. היא גורמת לכולנו להיות יותר טובים".         

זיוה לב דגן עם הצוות המקצועי והניהולי (צילום: אלן שיבר)

זיוה לב דגן עם הצוות המקצועי והניהולי (צילום: אלן שיבר)

לב דגן, כשמה כן היא, דמות מסורה, דאגנית, עם לב גדול כדברי הצוות. אחרי כל משחק נשארת באולם, מביטה בשחקנים שיוצאים מחדר ההלבשה, ועוזבת רק אחרי שאחרון השחקנים יצא. "לעולם לא אכנס לחדר ההלבשה, כי זו הטריטוריה של שחקנים", היא אומרת, "אבל חשוב לי שהשחקנים יידעו שאני סומכת עליהם ולא משנה אם ניצחנו או הפסדנו. מספיק לי להסתכל לשחקן בעיניים, כדי שיידע שסומכים עליו".                                                                   

לב דגן הגיעה מתחום הניהול. במשך שנים הייתה מנהלת משאבי אנוש בחברת "אלדן". ברעננה הכניסה דפוסי עבודה חדשים עם מתן חופשיות לצוות שלצדה. "היא מאמינה בעבודת צוות, ויודעת לשאול את השאלות הנכונות" אומרים במועדון.                                                                            

איווניר מנדב מידע מעניין, שמסביר מדוע זיוה לב דגן היא יושבת ראש מסוג אחר. כך, למשל, לאחד האימונים שכלל בסיומו ארוחת גיבוש יושבת הראש הביאה שקשוקה. זיוה: "רמי התבלבל. אני בשלנית גרועה. מי שהכין את השקשוקה זה בעלי, יפתח, שהוא שף בחסד עליון". נווה: "ככדורסלן עבר אנחנו נהנים להתייעץ עם יפתח". 

 זיוה, כיצד הגעת לניהול המועדון?

 "בזכות בעלי יפתח, ששיחק בקבוצה בתקופה שנקראה א.ס. יחדיו ואחרי זה גם בן, בני הצעיר, שיחק במועדון. החיבור שלי לקבוצה הוא רגשי. באיחוד עם בני השרון הפכתי להיות אוהדת פעילה, רצתי להביא נעליים לשחקן ששכח, ואימצנו שחקן בסופי שבוע. כשחיפשו מישהו שיעזור במחלקת הנוער, איזי צ'יניאו שהיה אז בהנהלה, הציע אותי לזאביק בילסקי על סמך היכרות אישית. לא האמנתי שהעזרה הקטנה תתפתח לממדים כאלה. הייתי יו"ר מחלקת הנוער, וכשהאיחוד עם הרצליה בוטל, ביקשו ממני לנהל בנוסף גם את הקבוצה הבוגרת, ששיחקה אז בליגה הארצית".

איך את מרגישה בעולם של גברים?

"אני לא עושה מזה עניין. כמו שבאתי מעולמות הרכב, ושם יש הרבה גברים, או שבישיבות מנהלת ליגת הכדורסל אני האישה היחידה בין גברים, ומבחינתי זה ממש לא סיפור".

מה את עושה במועדון?

"התפקיד שלי בעיקר זה לא להפריע. אני מאושרת שיש סביבי צוות מנצח, אנשים נהדרים, שאני סומכת עליהם. המנהל המקצועי, רון נווה, הוא אוטוריטה בתחום המקצועי, בעל ידע עצום ומודל לחיקוי והערצה ביכולת ניהול וניתוח משחקים, איש משכיל שמתעניין בתחומים רבים. יש לנו את איווניר, מנהל קבוצה ברמות הגבוהות, שהכירו ביכולות שלו להתחבר לאנשים ודואג לכל מה שהשחקנים צריכים והוא גם מנהל באחת הנבחרות הצעירות; המנהל האדמיניסטרטיבי טסל הוא אנציקלופדיה מהלכת לחוקים, נהלים ותקנון, היכולת שלו להביא בפנינו מידע בזמן אמת, זה נכס, והוא גם אחראי גם על גיוס חסויות. ויש לנו את מנהל המשק, יוסי שי, איש מנהלה מדהים שדואג שהחולצות יהיו מקופלות ומכובסות בזמן, דואג לטפיחה וחיבוק למי צריך ויודע מה כל ששחקן אוהב. אני מתעסקת בין השאר בייצוג המועדון, דואגת שנעמוד בתקציב ועוקבת שהכל עובד כמו שצריך".

מה המטרות של המועדון?

"לאורך השנים המועדון שם לעצמו מטרה לגדל ולטפח שחקנים צעירים, וגם לטפח מאמנים. טסל הגדיר זאת נכון כשאמר שאנחנו מחלקת נוער שמחזיקה קבוצת בוגרים, ולא להפך. מייקל בריסקר וגיל בני, שהובילו את נבחרת העתודה לזכייה באליפות אירופה, זה הישג של רעננה, אבל הם לא לבד. יש לנו עוד הרבה כישרונות במחלקה, שאולי ישמעו עליהם. ליאור קררה וגיא לביא התקדמו דרכנו. המאמן ברק פלג עשה קפיצת דרך ואנחנו שמחים שתרמנו לקידומו".

אני שואל שוב: איך זה לחיות בעולם של גברים בכדורסל?

"היחיד שמתרגש מהסיפור זה אתה. מבחינתי, אין פה סיפור. אף פעם לא שאלנו את עצמנו במועדון אם היותי אישה גרמה למישהו להתרגז. ביום שלא יהיה אייטם לעיתון מה אני מביאה לעולמות הכדורסל בשל היותי אישה, נדע שהשוויון המגדרי מושלם".

בשביל מה את צריכה את זה?

"כדי לחנך דרך הספורט לערכים ולמצוינות. כבר 11 שנה אני מספרת באסיפת הורים, שקב"ט תפס פעם שני שחקנים שציירו גרפיטי, והודיע לרון נווה שכיוון שהם שחקנים במחלקה הוא לא רוצה שיפתח להם תיק במשטרה, אבל רצוי שיטפלו בנושא. מאותו רגע רון  ואני קיבלנו החלטה, שיהיו אצלנו 11 חודשי אימונים כולל תמיכת העירייה, כדי שלילדים תהיה פעילות בחודשי הקיץ".

האם את רואה את מכבי יובלים רעננה עולה לליגת העל?

"אנחנו לא מאמינים בקיצורי דרך. ביום שתהיה לנו תשתית מספיק טובה לליגת העל, זה יקרה. אנחנו ווינרים בנשמה, שואפים להגיע לליגת העל, אבל עדיין לא מוכנים לזה. ביום שמכבי רעננה תעלה לליגת העל, אגשים את חלומי, ואמסור את המפתחות למישהו אחר! היום יש לנו הרבה ספונסרים קטנים מתוך מטרה להחזיר לקהילה, וברור שבליגת העל נצטרך ספונסרים גדולים וקהל אוהדים גדול, ואנחנו עובדים על זה. מה שמייחד אותנו שגם בליגה הלאומית זו חוויה לצפות במשחקים שלנו, שכן אנחנו מציגים משחק מאוד סקסי, אינטליגנטי ומעניין. כולי תקווה שחובבי הספורט ברעננה ימלאו את האולם שלנו, ויתחברו לקבוצה של העיר שלהם".מה בכוונתך לעשות כדי להביא יותר קהל למשחקים?

"העונה ניצור תקדים, כשנצא לראשונה במכירת מנויים למשחקי הבית בלי תג מחיר. כל אוהד ישלם כפי יכולתו, בין מאה 100 שקלים ל- 5000 שקלים, שכמובן ייהנה ממקום ישיבה שמור. ככה נחבר את הקבוצה לקהילה".

איך בעלך מקבל את היותך יו"ר מועדון כדורסל?

"כמי שמכיר את השיגעונות שלי, זה נראה לו מאוד טבעי. הוא יושב לצדי במשחקים. הוא תומך ומפרגן על העשייה".

האם את אלונה ברקת של הכדורסל?

"לא ממש, משום שאלונה היא בעלים שמביאה כסף למועדון, אבל אלונה כמו גם יענקל'ה שחר במכבי חיפה, ומומי דהן מבית"ר נורדיה ירושלים שנלחם בגזענות, הם עבורי מודל לחיקוי. אני מביאה חזון ודרך, אבל אין לי הון עצמי לתת. אני משמשת יו"ר מועדון בהתנדבות במבנה קצת שונה מהכדורגל. אני בהחלט מעריצה נשים כמו אלונה ברקת, שמבינות שדרך הספורט ניתן לעשות שינוי חברתי, ערכי והתנהגותי. בהשגת המטרה הזו אולי יש ביני לבין אלונה ברקת משהו מהמשותף".

 

זיוה לב דגן עם הצוות המקצועי והניהולי (צילום: אלן שיבר)

 

 

 

 

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 13/11/2019
זאב גולדשמיט 12/11/2019
זאב גולדשמיט 07/11/2019
זאב גולדשמיט 07/11/2019
זאב גולדשמיט 30/10/2019
זאב גולדשמיט 23/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מחליפים ב"קליק" לתו חניה חדש
בחנוכה הולכים לקייטנה
פעילויות השבוע באושילנד כפר סבא
בנודיס , הכיוון החוצה
אופיר חיים החליף את בנודיס
תלונות על ספריית אופסטרלנד ברעננה
פועל נפצע בתאונת עבודה ברמת השרון
מתכוננים לחורף בביה"ח רמב"ם
שריפה בחצר בית בכפר סבא